Zonguldak İçin Detaylı Hava Durumu

Zonguldak Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Zonguldak Hava Durumu Tahmini

Zonguldak için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

ZONGULDAK

Zonguldak için 5 Günlük Hava Tahmini

ZONGULDAK

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Zonguldak

Zonguldak çok uzun yıllar boyunca yeraltı kaynaklarıyla ön plana çıkmış, Karadeniz bölgesinde yer alan şehrimizdir. Taş kömürü denildiğinde ilk akla gelen nokta olmasına karşılık şehrin en büyük gelir kaynağını madenler oluşturmaktadır. Fakat günümüz şartlarında doğal gaz gibi alternatiflerin kullanımı yoğunlaştıkça taş kömürü ihtiyacı düşmeye devam etmektedir.

Telefon alan kodu 0372 olan Zonguldak ilinin plaka kodu ise 67’dir. Madenlerde potansiyelin azalması ile beraber dışarıya göç verme süreci hızlanan Zonguldak için 2022 verileri 591.204 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu gösteriyor. Nüfusunun 298.136’sı kadınlardan oluşuyor ve erkeklerin oranı 293.068 olarak görünüyor. 

Zonguldak Coğrafi Konum

Zonguldak direkt olarak Batı Karadeniz’de yer alan ve aslında Karabük ayrılarak il olduktan sonra sanayi kaybıyla beraber küçülmeye giden illerin başında geliyor. Zonguldak konum itibariyle batıda ve kuzeybatıda Karadeniz kıyısı bulunan bir ildir. Zonguldak güneybatıda Düzce ile komşu olan şehrin güneyde Bolu ile sınırı bulunmaktadır.

Sınır komşusu olarak kuzeydoğu tarafında ayrılarak şehir statüsü kazanan Karabük bulunmaktadır. Doğu’da ise Bartın ile sınır komşusudur. Yüzölçümünün toplam %56’sı dağlardan oluşmaktadır. 3.341 kilometrekarelik bir alana sahip olmasından dolayı Türkiye’nin küçük şehirlerinden birisidir. Aslında düşük yüzölçümüne kıyasla nüfusu yüksek bile sayılabilir. Zira kilometrekareye düşen kişi sayısı ortalamanın bir hayli üzerinde olan 177 kişidir. 

Zonguldak Hava Koşulları

Direkt olarak Karadeniz’e kıyısı olan bir şehir olması ılıman olan Karadeniz ikliminin tüm özelliklerini benimsemesini sağlamıştır. İşte bu yüzden her mevsimde beklenilen yağışlar ve beklentilerin karşılığının alınması mümkündür. Teknik olarak yaz ve kış olarak ayırmaya dahi gerek yoktur. Çünkü Zonguldak hava şartları her mevsimde ılık bir standartta ilerler. Ne soğuk ne de sıcak bir hava akımı varken yağış her zaman gözlemlenebilir.

Yağışların arttığı süreç ise sonbahar itibariyle başlar. Tabii ki kış mevsimi boyunca devam eder. Bunun dışında yaz mevsiminde de yağış gözükmesi Karadeniz ikliminden ötürü şaşkınlık yaratmaz. Şehrin iklim açısından en önemli avantajı ise sıcaklık farklılıklarının bulunmamasıdır. Gece ile gündüz arasında çok düşük bir fark vardır. 

Zonguldak Tarihi ve Kültürü 

Tarih boyunca Zonguldak ve yöresinde Frigler, Persler, Romalılar gibi çok sayıda medeniyet yaşamıştır. İsminin nereden geldiğine dair sayısız hikâye vardır. Çok fazla medeniyetin gelip geçtiği bir yerleşim yeri olmasından dolayı tarihi yapılarında da bu zenginliği görmek mümkündür. Filyos kalesi, kozlu kilisesi, Bozhane hamamı, cehennem ağzı mağarası, gökgöl mağarası bunlar arasında gösterilebilir.

Ki özellikle Filyos ya da antik ismi Tios olan buluntular kesinlikle görülmeye değerdir. Devrek bastonu halen daha varlığını koruyan kültürel bir miras olarak şehirde bastoncular çarşısında temin edilebiliyor. Elpek bezi yöreyle özdeşleşerek kültürel bir mirasa dönüşmüş durumda. Madenci heykelcikleri ise şehrin en büyük gelir kaynağı ve zenginliği olan madenler için üretilmeye başlanmıştır. Uzun Mehmet efsanesi de Zonguldak’tan çıkmıştır. 

Zonguldak Mutfağı

Tabii ki bu kadar farklı medeniyetin yerleşip yaşadığı bir coğrafyada ister istemez mutfak kültürü de gelişim gösteriyor. Şehrin en bilinir yiyeceklerinden birisi ise Osmanlı Çileği olması ve tüm Türkiye’ye sunulması es geçilemez. Bu doğrultuda Zonguldak mutfağı için en önemli alternatiflerin başında Çöpele, mısır çorbası, çükündür mantarı, hüppülü tatlısı, kartlaç, kavşak fasulye, sütlü armut ve tenekede tavuk gelmektedir.

Artık Türkiye’nin hemen her noktasında yapılan tenekede tavuk teknik olarak Zonguldak yöresinden yayılmıştır. Ayrıca pürtüklü bambam çorbası, pırasa çorbası ve cevizli kömeç ile birlikte Ereğli pidesi son derece lezizdir. 

hava durumu zonguldak, zonguldak merkez hava durumu, zonguldak için hava durumu, yarın zonguldak hava durumu, zonguldak hava durumu, zonguldak saatlik hava durumu, zonguldak hava durumu yarın, zonguldak hava durumu 5 günlük, 5 günlük hava durumu zonguldak, hava durumu zonguldak merkez, zonguldak hava durumu saatlik, bugün zonguldak hava durumu, yarınki hava durumu zonguldak, zonguldak hava durumu bugün, zongulda hava durumu, zonguldak hava tahmini, zongüldak hava durumu, zonguldak rüzgar durumu, zonguldak hava durumu 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap