Zika Virüs Hastalığı Nedir, İnsanlara Bulaşır mı, Belirtileri Nelerdir?

Makaleyi Sesli Dinlemek İstermisiniz?

Zika virüs, ilk kez 1947 yılında Uganda ülkesinde keşfedilmiştir. Keşfedildiği yer olan Zika ormanından adını almıştır. Zika virüsü, enfeksiyon kapan sivrisineklerin ısırması sonucunda bulaşarak insandan diğer insanlarla yayılır. Bu virüs, bulaş olan kişilerde birtakım belirtiler ortaya çıkarıyor. Baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, deride oluşan döküntüler, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler gösteriyor. 

Bu hastalık 3 -14 gün gibi bir sürede kuluçkada bekler. Zika virüsü, ölüm oranı ise çok düşük bir ihtimaldir. İyileşme süresi ise 4 – 7 gün arasında bildirilmiştir. Zika virüsü, genellikle virüsün yayılımı çok olan riskli ülkelere giriş yapanları ve hamile kadınları etkiler. 2015 yılı öncesinde görülen ülkeler arasında Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları’ydı. 

Fakat şuan da bir yayılım gerçekleşmiş ve Brezilya dışında Fransa, Amerika ve El Salvador’da da bulunmaya başlamıştır. Bu virüs, en fazla hamilelerde risk taşıyor olmasıyla birlikte anne karnında olan bebeğe kadar ulaşabilir. Bu ulaşım bebekte doğum anomalilerine sebebiyet verir.

Zika virüsü, tamamen flavivirüs familyasına ait olan bir RNA virüsüdür. İlk görüldüğü yer olan Uganda’nın Zika ormanlarında yaşam mücadelesi veren Rhesus maymununda keşfedilmiştir. Daha sonra da Nijerya’da bir insanda gözlemlenmiştir. Bu virüsü taşıyan sinek anofel cinsi sineklerin neden olduğu sıtma hastalığından sonra en tehlikelisi olarak belirlenmiştir. 

Zika virüsü aynı zamanda Batı Nil Humması ve Deng Ateşi gibi birtakım hastalıklara da neden olmakla birlikte bunlara benzer hastalık çeşidine sahiptir. Bu virüsün şu zamana kadar hala daha aşı veya tedavi şekli bulunamamıştır. Bu durum da insanlığı korkutuyor ve sağlığımızı tehlikeye düşürüyor.  

Zika Virüs

Zika Virüs Hastalığı İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Zika virüsü, Aedes cinsinden olan sivrisineklerin ısırması ile bulaşır. Bu sivrisinekler, bu hastalığı geçiren insanları  ısırdıktan sonra  sağlıklı insanları ısırırsa hastalığı onlara da bulaştırmış olur. Zika virüsü iklim değişiklikleri sebebiyle hızla tüm ülkelere yayılmaya devam ediyor. 

Özellikle ticaret gemileri sayesinde farklı farklı yerlere taşınıyor. Her ne kadar ölüm oranı düşük olsa da bu ihtimal vardır. En önemlisi de fetusa verdiği zararlardan dolayı ciddiyet gerektiren bir hastalık haline geliyor. 

Hamile kadına bulaş anında bebeğin kafa ve beyin gelişiminde olumsuz etki bırakıyor. Bu virüs aynı zamanda kan, damlacık ve bazı vücut sıvıları nadir olarak da cinsel temas yoluyla da bulaş sağlayabilir. O yüzden bu hastalıktan korunmak risk bölgesinde olanlar için çok önemlidir.

Zika Virüs Hastalığının Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Zika virüsü belirtileri  3 – 14 gün arasında ortaya çıkarak kendisini gösterir. Bulaş olan kişilerde, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından genellikle1 hafta içinde zika virüsü belirtileri ortaya çıktığı söylenir. 

Aynı zamanda insan kanında birkaç gün duran bu virüs bazı insanlarda daha uzun süre de kaldığı ispatlanmıştır. Zika virüsü belirtileri hafifletmek için birtakım semptomlara yönelik ilaçlar kullanılır.

Zika Virüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü enfeksiyonu, 3 – 14 günlük kuluçka süresi boyunca bulaş olan insanların %80lik kısmında belirtiye sebep vermiyor. Kuluçka süresi bitişinde ise bazı belirtiler ortaya çıkıyor. Bu belirtiler soğuk algınlığı ve girip gibi bazı hastalıkların belirtilerine benzediği için çoğu zaman karıştırılıyor. 

Bu belirtiler arasında göz içinde kızarıklık, ciddi eklem ve kas ağrıları, deride oluşan döküntü, şiddetli baş ağrısı, göz arkasında ağrı oluşumu, kusma ve bulantı yer alıyor. Aynı zamanda bu virüs el ve ayak gibi küçük eklem kısımlarında şişkinlik yaratıyor. 

Bu belirtiler hastalığın oluştuğu süre boyunca enfeksiyonla birlikte devam eder. Zika virüsü enfeksiyonu nadir görülmesine rağmen önemsenmeyecek bir hastalık olmaktan çıkmıştır fakat ölüm oranı düşük bir hastalıktır Zika virüsü enfeksiyonu için hastanede yatış çoğu zaman gerekli görülmez.

Zika Virüs Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Zika virüsü tedavisi kesin olarak belirlenmemiş olup aşısı bile bulunamamıştır. Bu durumdan dolayı zika virüsü tedavisi için kendi kendimizi koruma yöntemlerini dikkate almamız gerekir. Bu hastalığın tanısı için, zika virüsü hastalığına bağlı belirtiler taşıyan kişiden kan örneği alınır. Alınan kan örneğinde Polimeraz zincir reaksiyonuna bakılır. 

Yine de bir tanı koymak diğer virüslerle benzediğinden ötürü zor hale gelir. Hastalığın seyri boyunca bol sıvı yüklemesi yapılır. Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde hastalık tedavi edilmez, semptomlara yönelik etkileri hafifletilir. Özellikle hamileler riskli bölgeler için seyahatlerini ertelemeleri çok fazla önem taşır. 

Çünkü ağrı kesici ilaçlar ve ateş düşürücüler hamileler için kullanılamayacağından onlar için ekstra telaş gerektiren durum haline gelmiştir.  Gebeliği devam eden kadınlara bulaş olduğu zaman bebeğin beyin gelişimi olumsuz etkilenir ve mikrosefali görünür. Bu hastalığa yakalanmamak şuan için en etkili zika virüsü tedavisi haline gelmiştir.

Zika Virüs Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Zika virüsünden korunmak için en başta hamileler olmak üzere insanların bulaş yaratabilecek sivrisinek türünün olduğu yerlere seyahat etmemesi gerekir. Zorunlu durumlarda seyahat gerçekleşirse birtakım koruyucu önlemler alınabilir. 

Zika virüsünden korunmak için uzun kollu gömlek ve uzun pantolon giyerek görünürde olan yerleri kapatıp sivrisineğin ısırığından kurtulunabilir. Deet, picaridin, limon okaliptüs  yağı, IR3535 içeren sivrisinek kovucu spreyler kullanmak zika virüsünden korunmak içinen iyi yöntemdir. Yalnız limon okaliptüs yağının 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması uygun görülmez. 

Güneş kremi kullanmak zorunda iseniz ilk olarak güneş kremini ardından sivrisinek kovucuyu kullanın.

Cibinlik kullanmaya özen gösterin. Bulunduğunuz konumdaki içi su ile dolu sıvıları boşaltmaya özen gösterin. Sivrisineklerden korunmak için önemli olan odaları tercih edebilirsiniz.

Özel tellenmiş pencereli  yerler ya da klimalı odaları kullanmalısınız.

Bu virüse ait belirtilere sahipseniz ve seyahat geçmişiniz varsa, risk altında hissediyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap