Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir? Zerdeçalı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Genellikle mutfaklarımızda çay ya da baharat olarak kullanıyoruz. Zerdeçal Asya Mutfağında yaygın olarak kullanılır. Zerdeçal acı bir tattadır.

Köri tozlarında, hardalda, kepekli ürünlerde ve peynirleri tatlandırmak için kullanılır. Veya bazı peynirleri renklendirmek için de kullanılır. Gıda ve kozmetik maddeleri renklendirmek için aktif olan curcumin adıyla bilinen sarı renkte bir kimyasal içerir.

Zerdeçal ekstresi yağı parfümlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gıda üretiminde zerdeçal reçinesi için aroma ve renk bileşeni olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçalı nasıl kullanılır derseniz çiğ olarak kullanılamadığı durumlarda 30-45 dakika suda kaynatılır ve sonrasında sıcak fırınlarda kurutulur. Çoğunlukla renklendirici ve aroma maddesi olarak tüketilmektedir. Asya yemeklerinde köri sosu ve gıda boyası olarak da kullanılır. Zerdeçal tozu; acı, bibere benzer bir tada sahiptir ve hardal benzeri bir aromaya benzemektedir. Zerdeçalın kullanım şekilleri hakkında pek çok bilgi mevcuttur.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır
Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal nasıl tüketilir derseniz; damak lezzetinize bağlı olarak sofranızda yemeklerinizin içerisinde baharat olarak kullanabilirsiniz.

Zerdeçal kuvvetli bir aromaya sahip baharat olduğundan dolayı tadını kontrol ederek yemeklerinizde kullanmanızda fayda vardır. Yemeklerdeki tadı size göre uygun değil ise ılık suya, süte ya da yoğurda bir çay kaşığı katıp zerdeçalı tüketebilirsiniz.

Zerdeçalın faydalı olduğu diğer rahatsızlıklar; solunum yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı vb. rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılırken etkili kullanım türlerinden biri, toz şekline getirilmiş zerdeçalın bal ile karıştırılarak tüketilmesidir.

Ayrıca içimizi üşüten kış günlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi için zerdeçalı çay olarak kullanabilirsiniz. Zerdeçal çayını hazırlamaya başlayalım. Başlangıç olarak kaynattığınız iki bardak suya bir çay kaşığı zerdeçalı koyup demlenmesi için 9-10 dakika beklemelisiniz. Eğer tadı hoşunuza gitmezse bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalı nasıl kullanılır sorusunun ardından sıklıkla sorulan sorulardan biri de zerdeçal faydalarının neler olduğudur. Zerdeçalın faydaları nelerdir diye sorarsanız şunlardan bahsedilebilir:

•Zerdeçal, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

•Vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

•Karaciğer yağlanması tedavisinde bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

•Hafızayı kuvvetlendirmede etkili olduğu bilinmektedir.

•Kemik erimesi gibi hastalıklara karşı faydası vardır.

•Zerdeçal, vücutta oluşmuş olan iltihapların tedavisinde önemli rol oynar.

•Gaz problemlerinin tedavisinde fayda sağlamaktadır.

•Verem, astım gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

•Beyin fonksiyonlarının gelişiminde etkilidir.

•Zerdeçal, karaciğerde oluşan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

•Vücut direncini artırarak halsizlik gibi sorunların çözülmesinde etkili olabilir.

•Daha sıkı bir cilde sahip olunması amacıyla maske olarak da kullanılmaktadır.

•Hücre yenileyici özelliği sayesinde genel vücut sağlığı konusunda önemli bir destekçidir.

Zerdeçal Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Zerdeçalı nasıl kullanılır sorusunun cevabı genelde çay ve baharat şeklindedir. Zerdeçal günde ne kadar tüketilmeli derseniz  çayını günlük 2 veya 3 fincan olarak tüketebilirsiniz. Cildiniz için ise hafta üç kez uygulayabilirsiniz.

 Zerdeçal acı, biber benzeri bir tada sahip olduğu için fazla kullanımı zaten çok mümkün değildir. Zerdeçal şifalı bir bitki olmasına rağmen, zerdeçal fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kalp çarpıntısı, kan sulanması gibi yan etkileri yapabilir.

Zerdeçal Neye İyi Gelir?
Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçal nelere iyi gelir sorusu hakkında uzunca bir liste yapabiliriz. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında sıkça kullanılmaktadır. Vücudumuzun hormonal dengesini sağlamakta ve daha pek çok noktada faydası bulunur. Zerdeçalın bazı yararlarınısıralarsak:

Zerdeçal, iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Sahip olduğu antioksidan özellik sayesinde bakterilere karşı hücrelerimizi korur. Bağırsaklara iyi gelir. Düzenli çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak istiyorsanız mutlaka zerdeçal kullanmalısınız. Zerdeçalın lifli bir yapıya sahip olması sindirimi hızlandırır. Şişkinlik ve gaz sorunu için doğal bir tedavi yöntemidir.

Zerdeçal kanser hastalığının tedavi sürecinde kanser hücrelerinin artmasını yavaşlattığı için tavsiye edilir.

Zerdeçal B6 vitamini içermesi sebebi ile seratonin hormonu salgılanmasını hızlandırır. Bu nedenle depresyon ve melankoli yaşamanız durumlarında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Zerdeçal çayı bu tür şikayetler için özellikle tavsiye edilmektedir.. Kaynar suya 1 çay kaşığı zerdeçal atın, 10 dakika demleyin.

Zerdeçalın faydalarından birisi de ağrıyı azaltmasıdır. Ağrı kesici ilaçlar kullanmadan önce doğal çözümler denemek istiyorsanız zerdeçalı deneyebilirsiniz. Özellikle eklem ve kas ağrıları yaşayanlar zerdeçal kullanabilir. Diş ağrınız için ise; bir çay kaşığı zerdeçal ve yarım çay kaşığı tuzu ılık suyla karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

Zerdeçalın unutkanlık problemi üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. Zerdeçalın düzenli tüketimi unutkanlık problemlerinizi azaltacaktır. Bununla birlikte zerdeçal odaklanma sorunu yaşayanlar içinde faydalı olabilir.

Zerdeçal Yemeklere Ne Kadar Kullanılır?

Zerdeçalın faydalarından yararlanmak için farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Zerdeçalın hem kök hem de toz halini kullanarak kolaylıkla zerdeçal çayı hazırlayabilirsiniz. Kök halindeki zerdeçaldan çay demlemek istiyorsanız, zerdeçal köklerini toz haline getirebilir veya rendeleyerek kullanabilirsiniz.

Zerdeçal çayını sade olarak veya çeşitli meyve ve bitkileri de kullanarak hazırlayabilirsiniz. Çayınızı servis etmeden önce isterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Zerdeçal yemeklerde ne kadar kullanılır ya da nasıl kullanılır diye merak edebilirsiniz. Bunu baharat olarak damak tadınız ölçüsünde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal Yoğurt Kürü Nedir Nasıl Yapılır?
Zerdeçal Yoğurt Kürü Nedir Nasıl Yapılır?

Zerdeçal Yoğurt Kürü Nedir Nasıl Yapılır?

Vücudumuz yüksek kalorili yiyeceklerden sonra rahatsızlık hissettirebilir. Uğraşlarınıza rağmen bir türlü veremediğiniz fazla kilolar, eritemediğiniz göbek problemleriniz varsa vereceğimiz kür tarifini mutlaka uygulamalısınız.

Zerdeçal yoğurt kürü nedir nasıl yapılır sorusuna cevap bulmanız mümkün. Hemen şimdi başlayarak bedeniniz için bir iyilik yapın. Sebzeleri, meyveleri hayatınıza daha sık sokmaya çalışın. Küçük ve dengeli porsiyonlara geçin. Sevseniz de yüksek kalorili yiyecekleri bir kenara bırakın.

Hayatınıza zerdeçal kürünü mümkünse hemen alın. Zerdeçalın faydalarından yararlanarak, hem vücudunuzu toksinlerden arındıracak hem de zayıflamanızı hızlandıracaksınız.

 Zerdeçal kürü için ana ve en önemli malzememiz; zerdeçal gibi görünse de aslında yoğurt da aynı derecede önemlidir. Çünkü zerdeçalı tek başına tükettiğinizde içerisinde bulunan kurkumin maddesi açığa çıkamıyor.

Kurkumin hormonunun açığa çıkması ve yeterli faydayı görebilmek için yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi gerekmektedir. Zerdeçalın içerisindeki kurkimin maddesi aslında bir pigment türüdür. Tek başına da koruma gücene sahip ancak etkin hale getirilmesi birkaç maddeye ihtiyacı vardır. Zerdeçal kürünü hazırlarken de bu yan maddeler ile birlikte hazırlayacağız.

Bir kase zerdeçal kürü için; bir kase dolusu yoğurt (yaklaşık 4 tepeleme yemek kaşığı), bir çay kaşığı zerdeçal, bir çay kaşığı tarçın ve iki yemek kaşığı zeytinyağına ihtiyacımız var.

İsteğinize bağlı olarak içerisine toz zencefil ve karabiber de ilave edebilirsiniz. Bu malzemeleri belirtilen ölçüde karıştırın ve kürünüz artık hazır. İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Zararları Nelerdir?
Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Zerdeçal nasıl kullanılır sorusunun yanı sıra zerdeçal zararları nelerdir sorusu da merak edilenler arasındadır. Zerdeçalın pek çok yararının yanında bilinen belirgin bir zararı yoktur. Tabi ki aşırı miktarda zerdeçal tüketimine karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Zerdeçalın kullanan bazı kişilerde nadir de olsa mide bulantısı, baş dönmesi ve ishal gibi durumlar görülebilir.

Hamile kadınlar ve emziren anneler yüksek miktarda zerdeçal tüketmemeye dikkat etmelidir. İgrus.com zerdeçalın yararlarını ve kullanım alanlarını tüm ayrıntıları ile size açıkladı. Tüm faydalı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap