Zencefil Çayı Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Zencefil, birçok ilaç ve baharatın yapımında kullanılan en önemli bitkilerden birisidir. Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan zencefil daha çok Japonya..

Zencefil, birçok ilaç ve baharatın yapımında kullanılan en önemli bitkilerden birisidir. Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan zencefil daha çok Japonya, Hindistan, Endonezya ve Çin gibi birçok ülkede bol miktarda bulunur.

Zencefil bilindiği gibi çok uzun yıllardan bu yana farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Son yıllarda ise daha çok çay şeklinde tüketiliyor. Birçok besinde olduğu gibi doğru miktarlarda ve dengeli bir şekilde kullanıldığı zaman, zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

Zencefil Çayının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Hamilelik, bayanların oldukça zor geçirdikleri bir süreçtir. Özellikle de gebeliğin ilk aylarında birçok kadın mide bulantısı yaşar. Bu dönemde her gün düzenli olarak 1 çay bardağı zencefil çayı içildiğinde, gebeliğe bağlı olan mide bulantılarında önemli derecede azalma olur.

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan kolon kanserine yakalanmamak için de zencefil çayından faydalanılır. Yapılan araştırmalar düzenli tüketilen zencefil çayının, kolon kanserine yakalanma oranını büyük ölçüde azalttığını göstermektedir.

Uçak ve araba gibi araçlarla seyahat esnasında yaşanan mide rahatsızlıkları da tüketilecek olan bir çay bardağı zencefil ile engellenebilir.

Hayatımızı olumsuz bir şekilde etkileyen eklem ve diz rahatsızlıklarını hafifletmek için de düzenli olarak zencefil çayı tüketilebilir.

Oldukça önemli solunum rahatsızlıklarından birisi olan astım hastalığına yakalanan kişiler de zencefil çayı tüketerek daha rahat bir şekilde nefes alabilirler.

Son olarak zencefil çayı, bayanların adet günlerinde yaşadıkları ağrıların da hafifletilmesini sağlar.

Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil çayı içi zencefil kökü de, tozu da kullanılabilir. Eğer kök kullanılarak çay yapılacaksa ilk olarak zencefilin kabuğunun temizlenmesi gerekir. Sonrasında parçalanan zencefili kaynar suya atmak ve 15 dakika boyunca demlemeye bırakmak gerekiyor. Son olarak süzme işleminden sonra ise servis edilerek tüketilebilir.

Bazı kişilere zencefil çayının tadı acı gelebilir. Bu durumda da çay içerisine bir miktar bal atılarak zencefil çayı tüketilebilir.

Ancak zencefil çayını kullanırken de aşırıya kaçmamak gerekir. Günde en fazla iki bardak zencefil çayı tüketmenin hiç bir zararı olmadığı gibi, zencefil çayı birçok rahatsızlık için de oldukça önemli faydalar sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap