Zeki İsminin Anlamı

zeki-isminin-anlami-54813

Zeki İsminin Anlamı ve Özellikleri

Anne ve babalar bebeklerinin cinsiyetini ilk öğrendiği andan itibaren isim aramaya başlarlar. Fakat ismi sadece bulmakla kalmayıp isim hakkında pek çok bilgiyi de edinmek isterler. Genel olarak ilk bilmek istedikleri şey ismin anlamıdır. Fakat bunun yanı sıra ismin özellikleri, ecbed değeri, analizi ve Kuran’da ki yeri de onlar için oldukça önemlidir. Zeka ismi de ailelerin bebekleri için tercih ettiği isimler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak da kişiler ismin anlamını ve özelliklerinin merak etmektedir. Peki, Zeka isminin anlamı ve özellikleri nelerdir? Zeka ismi, üstün zekalı, çabuk anlayan ve çabuk kavrayan anlamına gelmektedir.

Anne ve babaların bebeklerine koyacakları isim hakkında merak ettiği en önemli konulardan birisi de ismin Kuran’da ki anlamı ve yeridir. Özellikle de Müslüman ailelerin önem verdiği konuların başında yer almaktadır. Peki, Zeka ismi Kuran’da geçiyor mu? Kuran’da bu isim Zeka olarak değil Zeki olarak geçmektedir. Buna bağlı olarak da Zeka isminin Kuran’da bir anlamı yoktur. Fakat Zeki ismi Kuran’da zekası üstün olan kişi olarak geçmektedir.

Diğer bir yandan, Kuran’da yer almayan isimlerden biri olduğu için kişiler Zeka isminin caiz olup olmadığını merak etmektedir. Peki, Zeka ismi caiz midir? Zeka ismi Kuran’da geçmeyen isimlerden birisi olmasına rağmen caizdir ve ailelerin bebekleri için bu ismi kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bunlara ek olarak Zeka ismi Arapça kökenli bir isimdir.

Ailelerin kullanacakları isim hakkında önem verdikleri bir diğer önemli nokta ise ismin özellikleridir. Çoğu insan ismin özelliklerinin kişinin hayatı ve kişiliği üzerinde etkili olduğuna inanmaktadır. Buna bağlı olarak da kişiler bebeklerine koymayı düşündükleri ismin özelliklerini araştırmaktadırlar. Peki, Zeka isminin özellikleri nelerdir? Bu isme sahip olan kişiler genellikle işlerinde ve akademik hayatlarında oldukça hırslı olmaktadırlar. Bu hırsları da onlara doğrudan başarı getirmektedir. Fakat eğer hırslarını olumlu yönde kullanmazlarsa hırçınlaşabilirler. Genel olarak arkadaş ve aile ilişkileri oldukça güçlüdür. İletişim yetenekleri de son derece gelişmiştir.

Kişiler için ismin özelliklerinin yanı sıra harf analize de oldukça önemli olan hususlar arasında yer alır. Buna bağlı olarak da kişiler Zeka isminin harf analizini merak etmektedirler. Peki, Zeka isminin harf analizi nedir? Zeka isminin ilk harfi olan “Z”, okumayı ve kendini geliştirmeyi seven, bilim dallarına ilgisi olan kişilerdir. Bu kişiler, yaratıcı ve üretken bir yapıya sahiptirler. İkinci harfi “E”, arkadaşlık konusunda güvenilir ve bir kişinin karakterini ifade eder. Bu kişiler, sürekli çevrelerindeki insanlara yardım ederler. Bu özellikleri ile arkadaşları ve ailesi tarafından güvenilirlerdir. “K”, kariyerlerine ve iş hayatlarına oldukça önem veren kimseleri tasvir eder. İsimde yer alan son harf olan “A”, atılgan, girişken ve aktif bir kişiliği ifade eder. Bu kişiler arkadaşlık ilişkilerini kolay bir şekilde kurabilmektedirler.

Kişilerin bebekleri için tercih ettiği isimler hakkında merak ettiği bir diğer konu ise ismin ecbed değerinin ne olduğudur. Peki, Zeka isminin ecbed değeri nedir? Zeka isminin ecbed değeri 730’dur.

Aileler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de ismin yanına yakışan isimler. Çünkü bebeklerine tek isim koymayı tercih eden ailelerin yanı sıra çift isim koymayı isteyen ailelerin sayısı da oldukça fazladır. Buna bağlı olarak da erkek bebekleri için Zeka ismini uygun gören aileler bu ismi isterlerse tek başına isterlerse farklı pek çok isimle de koymayı tercih edebilirler.

Zeki isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bir Metre Boyu Olabilen Bir Burçak Türü
  • 2 – Bir Şeyi Benzerinden Ayıran Ve Onu Belirleyen Özellik
  • 3 – Zekalı Çabuk Anlayan Ve Kavrayan.
  • 4 – Zeka Belirten.
  • 5 – Anlayışlı, kavrayışlı, zekâ sahibi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Zeki ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zeki ismini kullanan 72.807 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zeki ismini kullanan 12.480 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zeki ismini kullanan 4.218 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zeki ismini kullanan 3.864 kişi bulunmaktadır.

Zeki isminin Türkiye sıralaması

Zeki en çok kullanılan 215. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 105. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Zeki isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Zeki isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Zeki isminin Harf Analizi

Kişiye Zeki ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Zeki İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zeki ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zeki isminin anlamını gözden geçirin!

Zeki İsminin Numerolojisi

Zeki isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
K: on dört
İ: on iki
TOPLAM: 61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap