Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunun birçok farklı cevabı bulunmaktadır. Bu hastalığın tıp literatüründeki adı da hipertansiyondur, bilmekte fayda var. Yalnız hipertansiyona neyin iyi geldiğini bilmeden önce nelerin kötü etkilediğini bilip, ona göre önlem almak gereklidir.

Bu hastalığın sebepleri arasında stres, kaygı bozukluları gibi birçok rahatsız yatmaktadır. Bu rahatsızlıkların oluşumunu önlediğinizde tansiyonunuzun eskisi kadar sık yükselmediğini hatta belki hiç yükselmeyeceğini göreceksiniz.

Bildiğiniz üzere bu sorunu teşhis etmek için kan basıncına bakılması gerekir, 140/90 mmHg ve üzeri tansiyonu olan kişilerin bu hastalıkla savaştığını söylemek mümkündür.

Teşhis konulduktan sonra hem alınması gereken önlemler hakkında hem de başınıza geldiğinde ne yapmanız gerektiği hakkında araştırma yapmaya ve beraberinde bilgi sahibi olmaya başlamalısınız. İgrus.com tam da bu noktada sizlerin imdadına koşarak konuya açıklık getirecektir.

Yüksek tansiyon neden olur sorusunun cevabını da yine birçok farklı şekilde verilebilir. Genetik faktörler başta olmak üzere aşırı tuz tüketmek, gereken kadar vitamin almamak bu hastalığın sebepleri arasındadır. Aynı zamanda diyabete yol açan obezite de bu rahatsızlığı tetiklemektedir. 

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları?

Yüksek Tansiyonu Düşürmek için Ne Yapmalı?

Yüksek tansiyon sebepleri bilindikten sonra yüksek tansiyonu düşürmek için ne yapmalı sorusunun yanıtına çok da ihtiyacınız olmayacak. Çünkü altında yatan sebepleri bilmeniz o faktörlerin oluşmasına en gel olmanızı sağlar, engel olduğunuzda da bu rahatsızlıkla karşılaşma ihtimaliniz otomatikman düşecektir.

Başınız dönmeye başladıysa, ense kökünüzde yoğun ağrı hissediyorsanız ve kısa süreli olarak görme yetinizde bozukluk meydana geldiyse bunları hafife almadan doktora teşhis koyması için başvurmalısınız. Bu semptomların görülmesi tansiyonunuzun yükseleceğinin belirtisidir.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna tedavi yöntemlerini saymakla açıklık getirebiliriz. Bu husustaki en önemli yöntemin hastalığın altında yatan sebebi ortadan kaldırmak olduğunu biliyorsunuz. Bununla beraber bol meyve sebze tüketmek, tuz tüketimini azaltmak, düzenli egzersiz yapmak, hareketsiz kalmamak önemlidir. Beyaz un yerine esmer un tüketmek ve alkol alımını en aza indirmek tansiyonu düşürmeyi sağlayan durumlar arasındadırlar. Bunları nasıl uygulamanız gerektiğini, en çok hangisine dikkat etmeniz gerektiğini en net öğrenmenin yolu da uzman bir doktora başvurmaktan geçer.

Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Tansiyon düşürme yöntemleri hakkında bilgi almak istediğinizde pek çok farklı yöntemle karşılaştığınızı göreceksiniz. Bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse; en başta psikolojik rahatsızlığınız varsa bunu tedavi ettirmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Birçok hastalığın altında yatan sebepler üzüntü, stres ve kaygı bozukluklarıdır. Bunlardan kurtulduğunuzda hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde devam ettirdiğinizi gözlemleyeceksiniz. 

Tansiyon nasıl düşer sorusunun cevabını verirken de yine bu yöntemlerden söz edilir. Bu hususta bilinen ve en çok uygulanan yöntem yüzünüzü bol suyla yıkamaktır, yüzünüze su vurduğunuzda ne kadar rahatladığınızı fark edeceksiniz. Bu rahatlama soğuk suyun vücuttaki sinirleri uyarmasından dolayı gerçekleşecektir. 

Duş almak da yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisidir, yalnız bunu yapabilmeniz için haliniz olması gerekir. Öyle ki tansiyon yüksekliği sebebiyle bitkin düştüyseniz yani çok kötü bir haldeyseniz duş almaya kalkışmamalısınız. Kalkışırsanız daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar dışında pek çok yiyeceğin ve bitki çayının da bu rahatsızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz, yiyecek ve bitki çayı tüketimi hakkında ayrıntılı bilgiyi yazının devamında okuyabilirsiniz.

Limon Yüksek Tansiyona İyi Gelir Mi?

Limon Yüksek Tansiyona İyi Gelir Mi?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunun halk tarafından en çok bilinen cevabı şüphesiz ki limonlu su tüketmektir. Emin olmayıp limonlu su tüketiminin iyi gelip gelmediği hakkında kesin bir bilgi almak istiyorsanız da limon yüksek tansiyona iyi gelir mi sorusu aklınızda belirecektir.

Bazı uzman doktorlar limon tüketmenin tansiyon rahatsızlığı üzerinde etkili olmadığını söylemekteler. Yalnızca limon tükettiğinizde beyninize tansiyonunuzun düşeceğiyle ilgili bir sinyal vererek rahatlamaya sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu sebeple de düşmesini sağladığı söylenenler arasındadır. Yoksa limonun bir ilaç etkisi yaratması söz konusu bile değildir denilmektedir. 

Bu yöntemi asla bir tedavi yöntemi olarak görmemelisiniz. Bir hastalığı tedavi ettirmek ancak doktora gidildiğinde sağlanabilir. İlaç gibi etkili olan yiyecekler yalnızca inancınıza bağlı olarak sizi rahatlatacaktır. Uzun süreli bir etkisi görülmeyecektir. Limonlu su tüketerek hastalığı baskılayıp doktora başvurmayı ihmal ederseniz hastalığın geçmeyeceğini hatta zamanla daha da ilerleyeceğini göreceksiniz.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler denildiğinde akla ilk olarak taze meyve ve sebzeler gelmektedir. Bu yiyeceklerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Domates: Likopen içeriğinden dolayı hem kolestol düşürmeye hem de kan basıncını düşürmeye etkili olan bu besini tansiyon hastaları mutlaka tüketmelidir.
 • Kayısı: Kalp damar sağlığına içerdiği potasyum sayesinde faydalı olan kayısı oldukça yararlı bir meyvedir.
 • Muz: İçerdiği fosfor ve mineralin etkisiyle kalp damar sağlığını koruyup faydalı etkiler göstermektedir.
 • Kakao: Antioksidan özelliğe sahip olan kakao hem kalp damar sağlığını korur hem de kan basıncını düşürür. Yalnız rahatsızlık geçirenler değil de geçirmeme adına önlem almak istenler de kakao tüketimine önem vermelidirler.
 • Yoğurt: İçerdiği kalsiyum sayesinde tansiyon düşürmede için etkili olan bir besindir.
 • Yağlı Balıklar: Hem balık yağı hem de direkt olarak balık tüketmek tansiyonu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kuru Bakliyatlar: Kuru baklagiller lif açısından oldukça zengin olduğu için koroner kalp rahatsızlıklarını önlemeye yararlar.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Bitki Çayları

Yüksek tansiyona iyi gelen bitki çayları arsında karahindiba, kekik çayı, kerevizle yapılan çay ve atkuyruğu ile hazırlanan çaylar olduğunu söyleyebiliriz. Bu çaylar hem tansiyonu dengeliyor hem de kan basıncını düşürüyor. Bu bilinen çaylar dışında alıç çayı, ıhlamur çayı, hibiskus çayı ve sarımsak çayı da yine aynı sebeple tüketilebilen çaylardır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak verilebilen bu çayların nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi vermek gerekirse;

İyi Gelen çaylar

 • Hibiskus Çayı: Hibiskus adı verilen bitkiden 2 çay kaşığı kadar alıp bir bardak suyla birlikte 5 dakika kaynatmalısınız, 15 dakika demlenme süresini de tamamladıktan sonra çayın soğumasını bekleyip veya beklemeden tüketebilirsiniz. Bu çayı günde bir defa tüketmeniz de yeterli olacaktır.
 • Alıç Çayı: 2 çay kaşığı alıç meyvesi ve 2 çay kaşığı kurutulmuş alıç yaprağını 15-20 dakika kaynamış suda bekletip demlenen çayı günde bir-iki defayı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak Çayı: 1 su bardağı içme suyuna 1 veya 2 diş sarımsak ekleyip kaynatarak sarımsak çayı elde etmeniz mümkün. Tatlandırmak adına bal, limon ekleyerek bu çayın tüketimini kolaylaştırırsınız. Sarımsak çayını da günde bir fincan tüketmeniz yeterlidir. Yalnız unutmamak gerekir ki bu çay kan inceltici ilaçlarla birlikte asla kullanılmamalıdır.
 • Karahindiba Çayı: Bir bardak kaynamış suda 1 yemek kaşığı karahindiba bitkisini 3 dakika kadar bekleterek bu çayı elde etmiş olursunuz. Haftanın üç gününden fazla da bu çayı tüketmemelisiniz.
 • Lavanta Çayı: 1 bardak kaynar suyla 1 çay kaşığı lavantayı karıştırıp 15-20 dakika demlenmeye bırakmalısınız. Yine bu çayın da fazla tüketimi zararlıdır, aşırı tüketmemeye dikkat edin.
 • Kereviz Çayı: 2 yemek kaşığı boyutunda kerevizi 1 bardak suyla kaynatmalısınız. 15 dakika demlenmesinin artında günde 1 defa olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.
 • Kekik Çayı: 1 çay kaşığı kekikle 1 bardak kaynar suyu 15 dakika demlenmesi için bekleterek günde 3 defa tüketebilirsiniz.
 • Atkuyruğu Çayı: 1 bardak kaynamış su ile 1 yemek kaşığı atkuyruğunu 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Bu çayı haftada ortalama 2 defa tüketmek faydalı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap