Yufka Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yufka Dondurucuda Nasıl Saklanır? Yufka hamur işi birçok yiyeceğin esas hammaddesi olmaktadır. Üst üste kurulmasıyla ortaya börekler pastalar birçok yiyecek çe..

Yufka Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yufka hamur işi birçok yiyeceğin esas hammaddesi olmaktadır. Üst üste kurulmasıyla ortaya börekler pastalar birçok yiyecek çeşidi çıkarır.

Özellikle fazla alınmış olan yufkaların dolaplarda uzun süre saklanabiliyor olması birçok ev hanımının da işine geliyor.

İstedikleri zaman rahatlıkla yiyeceklerini hazırlayabilen hanımlar ortaya çıkan çabuk yemeklerden dolayı ciddi anlamda bir zaman kazanıyorlar. İstedikleri her zaman börek yapabilme şansları bulunuyor.

Yufkayı fazla aldığınızda dondurucuda saklamak en uygulamanız gereken birkaç metot bulunmaktadır. Bu metotları uygulayarak uzun dönem muhafaza edebilirsiniz.

Dondurucuda yufka nasıl saklanır?
Yufkaların öncelikle taze olması çok önemlidir. Taze yufkalar dondurucudan çıkarıldığı zaman da taze bir şekilde olacaktır ve yaptığınız yemekler daha lezzetli olur. Dondurucuya koyarken soğuk bir şekilde koymanız gerekiyor bu sebeplerden ötürü dondurucuya geçirmeden önce bir gün süreyle buzdolabının alt kısmında kalması gerekir. Yufkaların hava almasını engellemek için pişirme kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Kağıdın üzerine serdiğiniz yufka rulo yaparak katlanır. Bu sayede hem dondurucu içerisinde de rahatlıkla saklayabilme imkanı olur. Yufkaları paketlemek için iki farklı poşet kullanmanız avantajlı olacaktır.

Birinci poşetin içerisine yufkaları yerleştirir sınıf ve bu poşetin ağzını sıkıca kapatırsınız. İkinci poşetin içerisinde etrafında sağlayacağınız kağıtlarla beraber bir koruma kalkanı oluşturursunuz. Yufkalar bu şekilde sarıldığı zaman uzun süre muhafaza edilebilir.

Buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirmeniz çok doğru olmayacaktır. Buzdolabı poşetleri yufkaları hem kurutacak hemde yapısını bulacaktır. Sağlıklı bir saklama işlemi gerçekleşmesi için iki farklı poşet ve kağıtların kullanılması daha önemlidir.

Börek yapımında kullanacağınız zaman yufkaları 2 saat öncesinde oda sıcaklığına gelmesi için dışarıda bekletin. Ardından içerisinin malzemesini hazırladıktan sonra istediğiniz şekilde yufkaların ağızdan börekleri oluşturabilirsiniz.

Çok yumuşamış yufkalardan lezzetli börekler yapılamaz bu nedenlerden ötürü kıvamının iyi olması için buzdolabında çözüldükten sonra fazla vakit geçirmeden pişirmelisiniz.

Sormuş olduğunuz poşetlerin üzerine yufkaları dondurucuya koyduğunuz tarihi yazarsanız size son kullanım tarihi ile ilgili olarak bilgi de verir.

Bu şekilde yaklaşık üç hafta kadar buzdolabında rahatlıkla dondurucu bölümünde saklama imkanınız bulunuyor. Püf noktalarına dikkat ettiğiniz sürece istediğiniz her an bu yufkaları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap