Yeşillikler Nasıl saklanır?

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır? Yemeklerin yanında genellikle salatalarda kullanılan yeşillikler her sofrada mutlaka bulunan önemli gıdalardandır. Sal..

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Yemeklerin yanında genellikle salatalarda kullanılan yeşillikler her sofrada mutlaka bulunan önemli gıdalardandır. Salataların ana malzemesini oluşturan yeşillikler çoğu zaman yemeklerin yanında vejetaryenler için ise tek başına yiyecek olarak kullanılır. İyi bir salata yapabilmek için öncelikle yeşilliklerin taze olması gerekir.

Yeşilliklerin arasında en çok tercih edilen marul boyutu ister büyük İster küçük olsun yaprakları son derece hızlı bir şekilde renk değiştirme Müsaittir ve çok hızlı çürümeye başlar. Sürmenin bu kadar hızlı olmasının nedeni marulun ıslak bir yapıda bulunmasından kaynaklanır. Islaklıktan oluşan renk değişimlerinin ve çürümelerini önüne geçmek için marul mutlaka kurutularak buzdolabına yerleştirilmelidir.

Sağlıklı yeşilliklerin tamamını kurutmaktaki en önemli metot kurutucu kullanmaktır. Kurutucular sayesinde yiyecekler hem taze kalır hem de uzun süre kullanabilirsiniz. Eğer iyi kurutarak yeşilliklerin izi saklamayı başarabilirseniz ortalama 7 gün kadar tazeliği koruyabilirsiniz.

Taze yeşilliklerin hızlıca bozulmasındaki ve çürümesinde ki diğer nedenlerden bir tanesi de havasız poşetler içerisinde bulunuyor olmasından kaynaklanır.

Pazardan ya da marketten alışveriş yaparken aldığınız poşetlerin içerisinde yeşillikleri saklamak son derece yanlıştır. Yeşillikleri saman kâğıtlarla sıkıca sararak saklanırsa daha uzun süre tazeliğini koruyabilir. Eğer saman kâğıtları bulamıyorsanız gazete kâğıtlarının temiz yüzlerini kullanabilirsiniz.

Diğer önemli yeşil bitkilerden olan maydanoz da Islak kaldığında bozulabilen bir yeşilliktir. Sürekli kuru tutulmadığı zaman hızlı bir şekilde bozulabilir. Yıkama esnasında ayıklanması ve sonradan kurutulması gerekir. Beyaz cam kavanozlar içerisinde saklamayı başarı biliyorsanız sararma gibi bir durumla karşılaşmayacağız gibi son derece basit bir şekilde saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli diğer yeşilliklerden olan ıspanak saklanmadan önce yıkanırsa yanlış bir saklama yapmış olursunuz. Ispanağın yoğunluğundan dolayı kurutulması son derece uzun süreceğinizden dolayı bu saklama işleminize zarar verir.

Buzdolabında tuttuğunuz zaman son derece hızlı çürüyecek olan ıspanak alındıktan sonra birkaç saat havalandırılmalıdır ve Mümkün Mertebe saman kâğıtlar içerisinde buzdolabında sakladıktan sonra 72 saat içerisinde tüketilmelidir.

Yeşillikleri uzun süre saklamanın En kolay yöntemi ise derin dondurucularda saklama yöntemidir. En çok tercih edilen yeşilliklerin tamamını yıkadıktan sonra kurutup derin dondurucuya buzdolabı poşetleri içerisinde koyarsanız son derece uzun süre saklamayı başarabilirsiniz. Ispanak marul gibi büyük yapraklı olan sebzelerin de salata kurutucusu da kurutma işlemini tamamlayıp yine buzdolabı poşetleri ile derin dondurucuya koyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap