Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır,Onları eğitirken yapacağınız en ufak bir yanlışlığın size çok daha büyük sonuçlara mal olabileceğini unutmadan hareket edin.

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır Hayatımız boyunca bizimle birlikte olabilecek, takriben 15 yıl yaşayabilen köpeklerle uzun bir ömür geçirebiliriz. Kuracağımız dostluk son derece sıkı olabileceği gibi bir süre sonra birbirinizden kopabilirsiniz.

Bu durumda ister istemez aklınıza gelebilecek iki soru işareti olacaktır. İlki neyi yanlış yaptığınız hakkında iken, diğer soru işareti yavru köpek eğitimi nasıl olmalıdır minvalinde olacak. Bu durumu yaşamamak adına yavru köpek eğitimi hakkında yeterli bilgiyi alarak bunu uygulamanız önerilir.

Zira köpeklerin en iyi dostumuz olduğu, ancak sizin davranışlarınız eşiğinde durumun değişebileceğini unutmayın. Ufak dostlarımızın mutlu olmaları ve bizimle huzurlu bir biçimde ömürlerini tamamlamaları bu raddede çok önemlidir. Onları eğitirken yapacağınız en ufak bir yanlışlığın size çok daha büyük sonuçlara mal olabileceğini unutmadan hareket edin.

Yavru Köpek Nasıl Eğitilir?

Yavru köpek eğitimi için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Alacağınız dersin sizin için olmasa da köpeğiniz için çok yararlı olacağını söylemek istiyoruz. Çünkü her köpek ilk bakışta belli etmese de sahibinin ona gösterdiği ilgiyi geri döndürmek ister. Bunu öğrenebilmesi içinse şefkat, ilgi ve kendisinin göstereceği şekilde sadakate ihtiyaç duyar.

Köpeğinize Asla Şiddet Uygulamayın!

Eğer köpeğinizi bir dost olarak görüyorsanız zaten bunu yapmayacağınıza eminiz. Ancak bazı insanların köpeği eğitmek kisvesi altında ona vurarak, kafasını ittirerek eğitim verdiğini söylediğini duymuşsunuzdur. Bu köpeğin özgüveni için son derece zararlı, size olan bağının kopması içinse yeterli bir harekettir.

Köpeğinizi Uygun Şartlarda Eğitin

Köpeğinizi Uygun Şartlarda Eğitin

Köpeğinizi yavruyken aldınız ve eğitmeye başlayacaksınız. Ancak evinizde bu arada başka evcil hayvanlarınız var. Bu durumda köpeğiniz eğitimi pek umursamayacaktır. Çünkü sizinle vakit geçirmekten ziyade kedi ve köpeklerle oynamak onun için her zaman daha cazip gelecektir.

Yavru Köpeklerde İlk 5 Hafta Kuralı

Bildiğiniz gibi bebeklerde ve hastalarda belirli bir süreç öğrenme amacıyla çok önemli görünür. Örneğin felç geçirenler için ilk 6 ayın tekrar konuşma ve yürüme için çok önemli olduğunu, bebeklerde öğrenmenin ilk 3 yıl çok hızlı ilerlediğini biliyoruz. Köpeğinizin için bu süreç ilk 5 haftadır. Bu sürede mutlaka onunla fazlaca vakit geçirmelisiniz.

Tuvalet eğitiminden tutunda, oyun ve farklı seçeneklerle komutları empoze etmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede önünüzde geçecek olan yıllar boyu sizin bu 5 haftalık birikiminizi kullanacağından emin olabilirsiniz.

Yavru Köpeklerin Uyku Durumu

Yavru köpekler yapacak bir şey bulamadığından uyurlar. Bu durum sizi rahatsız etmemelidir. Eğer saatleriniz uymuyorsa kendinizi onun saatlerine göre ayarlamak durumundasınız. İşten geldiğinizde uyuyan yavru köpeğinizi uyandırıp ona bir şeyler öğretmeye çalışmak eğitimin bir parçası olamaz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Henüz ilk haftalardan tuvalet konusunda alışkanlık kazanmasını sağlamanız gerekir. Yavruyken köpek ilk dışkı yapımlarını ya da idrar yapmaları nereye çıkarırsa oraları aklına kazıyacaktır. Eğer bir ağacın altına yapmasını öğretirseniz, evinizin salonuna dışkısını yapmayacaktır.

Köpeklerde Beslenme Düzeni

Köpekler yavruyken anne sütüyle beslenmek zorundadır. Anne sütünden kesildikten sonra, yani ilk iki aydan sonra ise beslenme saatlerini belirli bir döngüye oturtmalısınız. Size uygun olan saatlerde değil, ona uygun olan belirlediğini saatlerde mama yemesi gerekecektir.

Üstelik beslenme konusunda disiplini elden bırakmamanız ileride eğitimin diğer safhaları için en önemli unsur olacaktır. Aynı yerlerde mama verip beslemenizin yanı sıra saat olarak aynı aralıkları tercih etmenizi öneriyoruz.

Köpeğinizin Oyun Standartları

Oyun oynadığınızı zannederken onun patilerini incitebilir, gelişmekte olan kemiklerinin kırılmasını ya da zedelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum onun açısından pek zevkli olmayacağından kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir durum yaratır. En büyük hata çocuklarla köpeklerin oyun oynamaları için yalnız bırakılmalarıdır. Gözetiminiz altında bu ikisi içinde güzel olabilir. Fakat yalnız kaldıklarında bilinçsizce çocuğunuz köpeğinize zarar verebilir.

Köpek Eğitiminde Hayır ve İşaret Parmağı

Köpekleri eğitirken en anahtar kelime hayır olarak bilinir. Bu kelimeyi aynı zamanda destekleyen önemli bir jest işaret parmağınızı ona doğru tutmanızdır.

Hareket ile kelimeyi hem görsel hem işitsel hafızasına almasını yavruyken sağlamanız ileride rahat etmenizi sağlayacaktır. İstemediğiniz bir davranış sergilediğinde parmağınızı göstererek ‘hayır’ dediğinizde üzgün bir biçimde size kendisini affettirmeye çalışacaktır.

Köpek Eğitiminde Beslenme Kaçamakları

Genelde yemeğe gelen misafirlerin köpeğinize bir şeyler vermesi, yemek artıklarından ona bir şeyler sunmak beslenme disiplinin kaybetmenizi sağlar. Bu disiplin ise doğrudan sizin en önemli kaleniz olarak karşınıza çıkacaktır. Kaybettiğiniz an ciddi sorunlar baş gösterebilir.

Köpeklerin Meraklı Halleri

Köpeğiniz sakladığınız bir şey oyun sanarak bulmaya çalışacaktır. Bu durumda her bulduğu şey için ona kızma hakkınızı kendinizde göremezsiniz. Ek olarak kimyasal ürünler ve benzeri zararlı maddeler bulma riskine karşın üst bölgelere kaldırılmalıdır.

Köpeklere Özel Besinler

Köpekler için özel olarak kuru ve yaş mama üretimi yapılmaktadır. Üstelik bunun dışında mamalara ek vitaminler ve benzeri ürünler çıkmıştır. Hatta anne sütü gibi alternatifler bile satılmaktadır. Eğer kendi yediğiniz yemeğe alıştırırsanız bunun sonucu onun sindirim sistemi için ağır olabilir.

Köpek Eğitiminin Kati Kuralları

Eğer bir kuralı ona belli ederek ya da öğreterek uyguluyorsanız kesinlikle bunu değiştirmeye kalkmamalısınız. Bir şeyi nasıl öğretiyorsanız hayatı boyunca o standartlarda kalmalıdır. Tuvalet eğitimini dışarıda verdikten sonra köpeğinizin içeride kuma tuvaletini yapmasını istemek onun için eğitim almamış bir köpekten daha zordur. Bu tip özel ve ütopik isteklerinizi onun üzerinde uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap