Yasin İsminin Anlamı

Yasin İsminin Anlamı 

Anne ve baba adaylarının çocuklarına isim seçerken sıkı bir eleme yöntemi geliştirdiği görülür. Özellikle erkek çocukları için seçilmek üzere sunulan pek çok isim alternatifi bulunmaktadır. Anne ve babaların bu noktada aklı karışabilmektedir. En sık kullanılan ve duyulan isimlerden bir tanesi olan Yasin isminin anlamı nedir, sorusu da sıklıkla internette buna bağlı olarak araştırılmaktadır.Anlamı ve özellikleri sıklıkla araştırılan Yasin isminin anlamı incelendiğinde özellikle bu ismin dini bir açıklaması olduğu görülür. Yasin ismi, Kuran-ı Kerim içerisine geçen bir surenin adıdır. Bu ismin anlam olarak karşılığı sunmaktan gelmektedir. Yasin isminin araştırılırken özellikle Yasin ismi Kuran’da geçiyor mu, sorusunun araştırıldığı ve bu sorunun cevabının olumlu olduğu görülür.Bu ismin Kur’an içerisindeki 36. surenin adını taşıdığı görülür. Kur’an içerisinde geçen ve büyük bir önemi olan bu surenin dini açıklamaları oldukça hayırlıdır. Bu sebeple de erkek çocuklarının verilmek üzere Türkiye’de en sık tercih edilen isimlerden bir tanesi Yasin ismidir. Bu ismin Türkiye içerisindeki kullanım sıklığına bakıldığında Yasin ismine sahip 163.778 birey olduğu görülür. Bu bağlamda incelendiğinde Yasin isminin Türkiye istatistiği oldukça yüksektir. En sık kullanılan isimler sıralamasında 55. sırada olan Yasin, erkek isimleri arasında da en sık kullanılan 30. isim olarak belirlenmiştir.


Araştırması yapılırken bu ismin harf analizinin de dikkat çektiği görülür. Bu bağlamda Yasin isminin harf analizi incelendiğinde isim içerisinde yer alan Y harfinin geçmişten ders almayı, A harfinin enerji çekildiği, S harfinin hayalperestliği, İ harfinin hassas ve duygusal olmayı, N harfinin ise sağduyulu olmayı yansıttığı görülür. Bu isim içerisinde yer alan harflerin anlamlarının son derece güzel olduğu anlaşılmaktadır. İsimle seslenirken havada görülen titreşimlerin insanın kişiliğine belli özellikler yüklediği de bilinmektedir. Bu sebebe bağlı olarak da Yasin isminin karakteristik özellikleri merak edilmektedir


Yasin isminin taşımış olduğu olumlu karakteristik özellikleri arasında hümanistlik, özgürlükçülük üretkenlik, sosyallik, arkadaş canlısı olmak, entelektüellik, dışa dönüklük yer almaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin son derece pozitif ve olumlu insanlar olduğu da anlaşılmaktadır. Aynı zamanda Yasin ismine sahip olan kişiler hakkında oldukça samimi oldukları yönünde yorumlar da getirilmektedir.


Olumlu yönlerinin yanı sıra Yasin isminin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu isme sahip kişilerde aşırı kontrolcülük, otoriterlik, duygusal anlamda zayıflık, görev düşkünlüğü, çekingenlik özellikleri de görülebilmektedir. Fakat genel bir değerlendirme yapıldığında Yasin isminin olumlu yönlerinin çok daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.


Karakteristik özelliklerin yanı sıra fiziksel özellikleri yönünden Yasin ismi incelendiğinde, bu isme sahip olan kişilerin oval bir yüz çevresine, ince uzun el ve ayak parmaklarına, küçük gözlere ve uzun boya sahip oldukları görülür.İsimle ilgili dikkat çeken bir diğer nokta da ismin numerolojisi olmaktadır. Numerolojiye merakı olan ve ismin denk geldiğini numerolojik sayıyı merak eden ailelerin Yasin isminin numerolojisi nedir, aramasını gerçekleştirdiği görülebilmektedir. Bu isim içerisinde yer alan harflerin denk geldikleri sayıların toplamı 80 etmektedir. Bu numarayı yorumlayabilmesi için bir astrologdan yardım alınması oldukça faydalı olacaktır.Yasin ismi araştırılırken aynı zamanda Yasin ismine benzer isimler araması da gerçekleştirilebilir. Bu isimde benzerlik gösteren Yasir, Yesif, Yaser, Yasen, Rasim, paşin, Ersin, Tahsin, Muhsin, Yetkin gibi isimler bulunur. Aynı zamanda Yasin ismi ile uyumlu kız ismi arayışı içerisinde olan kişilerin ise Yasemin, Esin, birsin Birgün, Yaren, Belgin, Nurçin isimlerini tercih etmesi mümkündür. Bu isimler öne çıkan alternatiflerdir. Dileyen kişilerin başka isim incelemeleri yapması da mümkündür.

yasin-isminin-anlami-88845
Yasin İsminin Anlamı

Yasin isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Kuran-I Kerimin 36. Suresinin Başlangıcı. Asıl Manası Bilinmemekle Birlikte, “Ey İnsan, Ey Seyyid” Gibi Muhtelif Anlamlar Çıkarılmıştır.
 • 2 – Kur’an-I Kerim’in 36. Suresinin Başlangıcı. Yas, Matem Ve
  Keder Anlamlarının Yanında Kur’an-I Kerim’in Bazı
  Yerlerinde “Ey İnsan, Ey Seyyid” Gibi Farklı Anlamlar
  Çıkarılmıştır.
 • 3 – “Sunmak”Tan “Sun” Buyruğu İle Ay’Dan Oluşmuş Bir Ad, Ay’I Sun
 • 4 – Kur’Anı Kerim’De 36. Surenin Adıdır.
 • 5 – Kur’an surelerinden biri, Yasin Suresi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ya:sin
Kuran ‘da geçiyor.

Yasin ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yasin ismini kullanan 163.778 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yasin ismini kullanan 31.951 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yasin ismini kullanan 14.575 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yasin ismini kullanan 6.176 kişi bulunmaktadır.

Yasin isminin Türkiye sıralaması

Yasin en çok kullanılan 55. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 30. isimdir.

Yasin ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.250 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yasin isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yasin isminin Harf Analizi

Kişiye Yasin ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Yasin İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yasin ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yasin isminin anlamını gözden geçirin!

Yasin İsminin Numerolojisi

Yasin isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
S: yirmi iki
İ: on iki
N: on yedi
TOPLAM: 80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap