Yaşar İsminin Anlamı

Erkek çocuğu için isim arayışı içerisinde olan ebeveynlerin sıklıkla güzel anlamı olan ve dini anlamlar içeren isimleri tercih etmeye çalıştığı  görülebilmektedir Bu nedenle isim alternatifleri araştıran kişilerin karşısına Yaşar ismi de çıkmaktadır. Bu noktada Yaşar ismi ile karşı karşıya kalan anne ve baba adaylarının  Yaşar isminin anlamı nedir? sorusunu araştırdığı görülmektedir. 

Bu isim anlamsal açıdan incelendiğinde Yaşar ismi doğan çocuğun uzun ömürlü olması dileğiyle konulan bir ad anlamına gelmektedir. Bu ismin aynı zamanda yaşında, yaşına girmiş olan, gelişen gibi anlamı da olduğu görülmektedir. Bu nedenle Yaşar ismi  incelendiğinde Yaşar isminin anlamı oldukça hayırlı anlamlar içerdiği  tekabül etmektedir.

Dini anlamda anlamı oldukça büyük olan ve yeri önemli olan bu isimle ilgili olarak Yaşar ismi Kur’an’da geçiyor mu? sorusunun cevabını araştırılmaktadır. Bu isme Kur’an içerisinde rastlanmamaktadır. Bu ismin anlamı bakımından öneminin olmasının ve güzel anlamlara sahip olması sebebi ile çok fazla tercih edildiği bilinmektedir.

Çocuğuna güzel anlamları bulunan, iyi söylenişi olan ve hayırlı bir isim koymak isteyen anne ve baba adaylarının buna bağlı olarak rahatlıkla Yaşar ismini tercih edebilmesi mümkün olmaktadır. Dilbilimsel olarak incelemesi yapıldığında Yaşar isminin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. Aynı zamanda bu ismin genellikle Arap kültüründeki isimler içerisinde sıklıkla kullanıldığı da görülmektedir. Dini anlamının büyük olması sebebiyle Türklerde de bu ismin kullanımına rastlanmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde 54748 kişinin Yaşar ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu ismin istatistiği incelendiğinde Yaşar isminin en sık kullanılan 356. isim olduğu görülmektedir. Son bir yılda 4563 kişinin daha bu ismi kullanmaya başladığı da tespit edilmiştir. Bu isme sahip 23456 kişi İstanbul’da, 1234 kişi Ankara’da, 576 kişi ise İzmir’de yaşamaktadır. Geriye kalan kısmının ise farklı illerde ikamet ettiği görülmektedir.

Yaşar ismi çocuğa konulmadan önce bu ismin kişilik özellikleri de araştırılmaktadır. Özellikle Yaşar isminin olumlu özellikleri tüm ebeveyn adayları tarafından merak edilmektedir. Bu isme sahip kişilerin sessiz, sakin, yumuşak huylu, merhametli, kuşkucu, şefkatli, uyum sağlayan, empati kurma yeteneğine sahip olan, fedakar, yüksek derecede inançlı  ve romantik kişiler olduğu görülmektedir. Yaşar ismine dair olumlu pek çok niteliğe rastlanmakta bir nokta bu sebeple de çocuklara konulması hayırlı olan isimler arasında Yaşar ismi de yer almaktadır.

Olumlu anlamlarını yanı sıra Yaşar isminin olumsuz yönleri olduğu da görülebilmektedir. Bu isme sahip kişilerin duygularını bastırdıkları ve genellikle dik fikirli oldukları görülmektedir. Bunun haricinde bu ismin kişilerde olumsuz bir özelliği ortaya çıktığına pek rastlanmamaktadır. Bu sebeple de çocuklara konulmasında sakınca olmayan ve anlamı iyi olan isimler arasında Yaşar ismine rastlanabilmektedir.

İsimle ilgili merak edilen bir diğer konu da Yaşar isminin fiziksel özellikleri olmaktadır. Bu isme sahip olanların açık renkte gözleri, dar omuzları, gamzeleri, ince dudakları, orantılı yüz hatları, ince telli ve kıvırcık saçları, belirgin olmayan  elmacık kemikleri, yuvarlak çeneleri, düz ve geniş bir alımları olduğu görülmektedir. Aynı zamanda düz bir burun yapısı da bu isme sahip kişilerde görülebilen fiziksel özellikler arasında yer almaktadır.

Yaşar ismi araştırılırken Yaşar ismine sahip ünlüler araması da  gerçekleştirilmektedir. Bu isme sahip ünlüler kategorisinde güncel bir isim bulunmasa da bilinen bir şahsiyet olarak  şarkıcı Yaşar öne çıkmaktadır. Yaşar ismine benzeyen isimler arasında ise Yaşam, Yaşan, Yeşil, Yaşarcan, Yaşa isimleri yer almaktadır. Bu isimlerden birinin seçilmesinde ve çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yaşar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğan Çocuğun Uzun Ömürlü Olması Dileğiyle Konulan Adlardır. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Doğan Kuşu Gibi Erkek Olan, Kahraman, Yiğit.
  • 3 – Doğan Çocuğun Ölmemesi İçin Konulan İsim.
  • 4 – Yaşında.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Yaşar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yaşar ismini kullanan 158.396 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yaşar ismini kullanan 24.631 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yaşar ismini kullanan 9.433 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yaşar ismini kullanan 8.528 kişi bulunmaktadır.

Yaşar isminin Türkiye sıralaması

Yaşar en çok kullanılan 63. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 34. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Yaşar isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Yaşar isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yaşar isminin Harf Analizi

Kişiye Yaşar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Yaşar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yaşar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yaşar isminin anlamını gözden geçirin!

Yaşar İsminin Numerolojisi

Yaşar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
A: bir
Ş: yirmi üç
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 74

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap