Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Para kazanmak için para kullanmak yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde de çok popüler olan bir yoldur. Bankalar bunu yapma imkânını vadeli mevduat hesapları ile sağlıyor. Bu hesaplar ile paranın belirli bir süre hesapta tutulması ile vade sonunda gelir elde etmek mümkündür. Yazımızda sizlere vadeli hesaplar hakkında bilgi vereceğiz.

Aynı zamanda vadeli mevduat hesabı nedir ve nasıl açılır gibi sorularınıza da yanıt vereceğiz. Bu hesabı açmak günümüzde çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Bir hesap açarak siz de sahip olduğunuz para, altın gibi varlıkların size gelir getirmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi vadeli mevduat hesabı nasıl açılır öğrenelim.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli hesaplar, para ve altın için kullanılabilecek hesaplardır. Bankalarda açılan bu hesaba belirli miktarda varlık yatırılır. Daha sonra bankanın faiz oranları üzerinden vade sonunda gelir elde edilir. Banka faiz oranları farklılık gösterebilir. Belirli bir miktarda parayı vadeli hesaba yatırarak vade bitiminde belirlenen faiz oranına eşdeğer para kazanılabilir.

Bu hesabın kaç ay vadeli mevduat olduğunu ise siz belirleyebilirsiniz. Bankalar genellikle istenilen ay kadar hesap açabilirler. Aynı zamanda yıllık vadeli mevduat hesabı açmak da mümkündür. Yatırım yapmak isteyen herkes gerekli belgeler ile birlikte bir bankaya başvuru yapabilir. Bankalarda vadeli hesap açmak oldukça kolaydır.

Vadeli Mevduat Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vadeli Mevduat Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vadeli mevduat hesabına sahip olmak isteyenler, nüfus cüzdanları ile bankaya başvuru yapabilir. TC vatandaşları bu şekilde hemen bir hesaba sahip olabilir. Yabancı kimlik sahipleri ise pasaport ve yerleşim yerini gösteren belge ile başvuru yapmalıdır. Banka yabancı uyruklu kişilerin başvurusunu çeşitli koşullar çerçevesinde değerlendirir.

Bankanın müşterisi iseniz internet üzerinden de vadeli bir hesap açmanız mümkündür. Ancak başvuru yapılacak banka müşterisi değilseniz bizzat şubeye gitmeniz gereklidir. Vadeli mevduat para çekmek için vade sonunu bekleyebilir ve faizli paranızın tamamını ya da sadece faizi çekebilirsiniz. Böylece düzenli bir gelir sahibi de olursunuz. Aynı zamanda vadeli mevduat para yatırmak için de dilediğiniz zaman işlem yapabilirsiniz.  Çekim ve yatırma işlemleri anında gerçekleştirilir.

Hangi Varlıklar İçin Vadeli Mevduat Hesabı Açılabilir?

Hangi Varlıklar İçin Vadeli Mevduat Hesabı Açılabilir?

Vadeli mevduat hesapları farklı varlıklar için açılabilir. Öncelikle en yaygın şekilde tercih edilen Türk Lirası hesaplarıdır. Bununla birlikte vadeli döviz hesabı açmak da mümkündür. Döviz varlıklarına sahip olanlar bu varlıkları faize yatırabilir. Döviz hesaplarında banka tarafından belirlenen faiz oranları daha farklı olabilir. Bunun yanı sıra vadeli altın hesabı açma olanağı da bankalar tarafından sunulur. Bu hesap gram altın varlıkları ile açılır ve getiri de gram altın olarak hesaba yansıtılır.

Yatırılacak olan varlık miktarı ne kadar fazla olursa vade dönemi sonunda elde edilecek kar da o kadar yüksek olur. Aynı zamanda miktar arttıkça faiz oranlarında da yükselme söz konusudur. Faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen alt ve üst limitler arasında bankalar tarafından belirlenebilir. Bir mevduat hesabı açmadan önce detaylı piyasa araştırması yapmak ve en iyi oranı tercih etmek önemlidir. Bu sayede elde edilen getiri de daha yüksek olur.

Vade Bitmeden Para Çekimi Yapılabilir Mi?

Vade Bitmeden Para Çekimi Yapılabilir Mi?

Vadeli hesap açmak isteyen ya da zaten mevcut bir hesaba sahip olanlar vade bitmeden para çekimi yapılıp yapılmayacağını merak edebilir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yapılabilir ama tavsiye edilmez. Çünkü vadeden önce mevduat hesabı para çekmek gelir kaybına neden olur. Vade bitmeden yapılan bu işlem nedeniyle vade sonunda taahhüt edilen faiz getirisi kesintiye uğrayabilir. Erken para çekimi vadeyi bozma anlamına gelir. Bu nedenle de yapılması doğru olmaz.

Hangi Bankalarda Vadeli Mevduat Hesabı Açılabilir?

Hangi Bankalarda Vadeli Mevduat Hesabı Açılabilir?

Vadeli mevduat hesapları, bütün bankalar tarafından açılır. Ancak her bankanın faiz oranları değişiklik gösterir. Yasal olarak belirlenen alt ve üst limit arasında bankalar istediği oranı belirleme hakkına sahiptir. Bu nedenle bir hesap açmadan önce ilk olarak banka faiz oranlarını karşılaştırmanız faydalı olacaktır. Yazımızda sizlere vadeli hesaplar hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri sunduk. Vadeli hesaplar hakkında bu detaylı bilgileri edindikten sonra yeni bir hesap açmak için istediğiniz bir bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap