Umay İsminin Anlamı

Umay İsmi

Umay İsminin Anlamı Türkiye’de oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve kültürel anlamda oldukça önemli bir yeri bulunan Umay ismi, kız çocuklarına koyulmak üzere tercih edilmektedir. Bu ismi çocuğuna koymak isteyen anne ve babaların internette Umay İsmi ne anlama gelir, aramasını gerçekleştirdikleri görülür. Umay ismi, devlet kuşu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu ismin bolluk ve bereket tanrıçasına ait bir isim olması sebebiyle de bu ismin refahı ve bereketi çağrıştırdığı da düşünülmektedir.

Pek çok kişi tarafından araştırılmakta olan Umay isminin anlamı, doğum ve bereketle sorumlu Tanrıça şeklindedir. Türk mitolojisinde oldukça önemli olan ve dini anlamda da önemi oldukça büyük olan bir isimdir. Umay ismindeki kişilerin bereketi çağrıştırdığı düşünülmektedir.

Bu ismi çocuğuna koymayı düşünen anne ve baba adaylarının aklına takılan bir diğer soru da Umay ismi Kuran’da geçer mi, sorusudur. Bu sorunun cevabı hayır şeklindedir. Kuran’da Umay ismi, kendisine yer edinememiştir. Bu ismin dini anlamdaki yorumlamasında Umay isminin, Zebur verilen bir peygamber ismi olduğu söylenmektedir. 

Yapılan araştırmalarda görülmektedir ki Umay isminin Türk kültüründeki yeri oldukça önemli ve büyüktür. Özellikle Türk mitolojisinde bulunan Umay Ana figürünün, sıklıkla araştırıldığı ve Doğu kesiminde herkes tarafından bilindiği görülmektedir. Umay Ana, doğum sırasında çocukları ve anneleri koruyan, toprağa bolluk ve bereket getiren bir Tanrıça olarak öne çıkmaktadır. Türk kültüründe doğum yapan her annenin yanı başında Umay Ana’nın bulunduğu ve doğumu kolaylaştırarak anne ve çocuğu koruduğu inanışı bulunmaktadır.

İsim araştırması yapan kişiler tarafından Umay isminin kökeni incelendiğinde bu ismin Türkçe kökenli olduğu görülür. Orhon Yazıtları’nda geçmekte olan Umay ismi, Türk kültüründe oldukça önemli yeri olan ve kökeni çok eskilere dayanan bir isimdir. Türkiye’de Umay imsini taşıyan 2851 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 660 tanesi İstanbul’da, 358 tanesi Ankara’da, 260 tanesi de İzmir’dedir.

Hem kültürel hem dini anlamı oldukça güzel olan Umay isminin karakter analizi de olumlu şekillerdedir. Bu isme sahip olan kişilerin koruyucu, vefakâr, dost canlısı, merhametli ve koca yürekli oldukları görülmektedir. Karakteristik anlamda Umay isminin yansımaları incelendiğinde, Umay ismine ait olumlu yanların olumsuz yanlardan çok daha fazla olduğu görülmektedir.

Genel bir incelemede Umay isminin olumlu yanları arasında hırslı, cesur, korkusuz, çekici, sadık, dayanıklı olmak yer almaktadır. Bu isimdeki kişilerin aynı zamanda detaycı, derinlikli, karizmatik ve gizemli oldukları da görülmektedir. Bu olumlu yanların yanı sıra Umay isminin olumsuz yanları bağımlılık enerjisi çalıştırmalarıyla ilgilidir. Kolay kolay bir şeyden vazgeçemeyen bu kişilerin aynı zamanda rahatlarına ve konfor alanlarına düşkün oldukları görülmektedir. 

İsim koyulmadan önce Umay ismindeki ünlüler de araştırılmaktadır. Bu isimde öncelikle Umay Gedikoğlu ya da bilinen sahne ismiyle Umay Umay göze çarpmaktadır. Bilinen en ünlü Umay isimli kişi ünlü yazar ve şarkıcı olan Umay Umay’dır.

Umay ismine pek çok efsanede de yer verilmektedir. Bazı hamile kadınların doğum sırasında Umay Ana’yı gördükleri iddia edilmektedir. Doğum sırasında ölen kadınların çocuklarına Umay Ana’nın koruyuculuk yaptığı da özellikle Anadolu’da sıklıkla bahsedilen bir rivayettir. Umay ismi Türk sözlü geleneğinde de yazılı geleneğinde de büyük önem taşımaktadır. 

umay-isminin-anlami-46182
Umay İsminin Anlamı

Umay ismindeki kişilerin uğurlu kader sayıları 6, uğurlu renkleri ise sarı olarak belirlenmektedir. Astrolojiye merak salan isimlerin Umay ismi numerolojisi araştırmasını da yaptığı görülmektedir. Bu isimdeki harflerin karşılık geldikleri sayıların toplamı 70 olarak belirlenmektedir. Numerolojinin uzman bir göz tarafından yorumlanması hâlinde kişinin hayatına ve karakterine dair pek çok konuda fikir sahibi olunması mümkündür. 

Umay isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Devlet Kuşu. – İsim Olarak Kullanılmaz.
  • 2 – Yiğit Türk, Gözüpek Türk, Güçlü Türk, Becerikli Türk, Çalışkan Türk
  • 3 – Kendisine İlahi Kitaplardan Zebur Gönderilen Büyük Peygamberlerden Birisinin Adıdır.
  • 4 – Umay, Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü olan en önemli tanrıçanın adıdır. Omay, Imay, Ubay, Humay olarak da anılır.
  • 5 – Orhun Yazıtları’nda geçen, çocukları ve hayvan yavrularını koruduğuna inanılan kadın Tanrı.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Umay ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Umay ismini kullanan 2.851 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Umay ismini kullanan 660 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Umay ismini kullanan 358 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Umay ismini kullanan 260 kişi bulunmaktadır.

Umay isminin Türkiye sıralaması

Umay en çok kullanılan 1890. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 115. isimdir.

Umay ismini kullananların sayısı, son bir yılda 722 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Umay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Umay isminin Harf Analizi

Kişiye Umay ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Umay İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Umay ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Umay isminin anlamını gözden geçirin!

Umay İsminin Numerolojisi

Umay isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

U: yirmi beş
M: on altı
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 70

Umay ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de ve çevre kültürlerde kullanılmaktadır. İşte bazı ünlü Umay’lar:

  1. Umay Gedikoğlu: Türk şarkıcı ve oyuncudur. “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında birinci olarak tanınmıştır. Müzik kariyerine devam etmekte ve çeşitli projelerde yer almaktadır.
  2. Umay Umay: Türk şarkıcı ve söz yazarıdır. Kendine özgü müzik tarzı ve vokaliyle tanınır. “Senden Öğrendim” ve “İncir” gibi hit şarkıları vardır.
  3. Umay Sayın: Türk müzisyen ve söz yazarıdır. Farklı müzik tarzlarını sentezleyen bir çalışma sergilemiş ve “Elbet Bir Gün Buluşacağız” albümüyle dikkat çekmiştir.
  4. Umay İnceman: Türk oyuncu ve mankendir. “Muhteşem Yüzyıl” ve “İçerde” gibi popüler televizyon dizilerinde rol almıştır. Ayrıca birçok reklamda ve moda projelerinde de yer almıştır.

Bu, Umay ismiyle ilişkilendirilebilecek bazı ünlü kişilerin örnekleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap