Ukulele Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Ukulele Çalan Ünlüler

Ukulele Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Ukulele Çalan Ünlüler Ukulele dört telli bir tür çalgıdır. Ortaya çıkışı 19. yy'a dayanmaktadır. Ünlülerin de bu çalgıyı kullanması popülerliğini artırmıştır.

Ukulele Nedir?

Ukulele Nedir Son dönemde her insan farklı müziklerin peşine düşmüştür. Sıradan ve standart bir hal almaya başlayan müzik türlerinin yerine farklı ve kulağa hoş gelen müzik türleri tercih edilmektedir. Ukulele de bu farklı müzik anlayışı içerisinde daha da popüler bir hal almıştır.

Aslında tarihi çok eski yıllara dayandırılsa da günümüzde yeni yeni popüler olmaya başlamıştır. Ukulele nedir? Sorusu ele alındığında uzaktan ufak bir gitara benzeyen müzik aleti olarak adlandırılmaktadır. 

Telli çalgılar ailesine ait bir enstrümandır. Ukulele, Hawaii Dili’nde zıplayan pire anlamında gelmektedir. Ufak boyutları ve ses tısını ile bu ismi kazanmıştır. Dört telli bir çalgıdır ve özellikle meşhur olduğu alanlarda uke olarak kısaltılarak kullanılmaktadır.

Genellikle telleri naylon ya da kirişten yapılmaktadır. Ukulele kendi arasında dört farklı boyuta ayrılmaktadır. Ukulele çeşitleri şu şekildedir; Soprano, konser, tenor ve bariton olarak isimlendirilmektedir.

Ukulele Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ukulele Nedir

Ukulele 101 her ne kadar Hawaii müziği ile bağdaştırılmış olsa da Hawaii yerlilerinin aksine 19 uncu yüz yılda Hawaii’ye Portekiz’in Maderia adalarından gelen göçmenler tarafından getirilmiştir. Portekiz’de geliştirilmiş ve ukuleleye benzer cavaquinho ve rajoa adlı enstürmanların ukulelenin atası olduğu düşünülmektedir.

Ukuelenin yaratıcısı olarak Manuel Nuses, Jose do Espirito Santo ve Augusyo Dias isimli 3 marangoz göçmen kabul edilmektedir.

Günümüzde ukulelenin Hawaii müziğinde önemli bir yere sahip olmasının en büyük sebebi Hawaii kralı Kalakaua’nın bu enstrümanı desteklemesidir. Enstrümanın kraliyet buluşmalarında çaldırılması Hawaii ile bütünleşmesine imkan tanımıştır.

Ukulele Nedir

Bu süreçlerden sonra Hawaii’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlanmasının ardından ukulelenin çeşitli fuarlarda tanıtılması dünya da daha yaygın bir hal almasına olanak tanımıştır. Günümüzde en popüler telli çalgılardan biri olarak görülmektedir. Bu noktada özellikle müziğe yeni başlayanlar ya da ukulelenin ses tonunu sevenler için vazgeçilmez bir hal almıştır.

Enstrüman günümüzde neredeyse her müzik severin evine girmeyi başarmıştır. Özellikle de ufak boyutlarından dolayı kolay taşınabilir olması ve Hawaii havasını hissettirmesi ile hemen hemen her yerde ukulelelere rastlamak mümkün olmaktadır.

Günümüzde biraz daha yaygınlaşmaya başlayan bireysel eğlence algısı ya da daha özgür bir yaşam istediği de ukulelenin bir simge haline gelmesine olanak tanımaktadır.

Her insan kendisine daha özgür alanlar çizmek istemekte ancak bunu her zaman müzik ile ele almakta ya da dile getirmektedir. Nispeten kolay bir enstrüman olan ukulele her insanın eline alarak içerisindeki duyguları yansıtmasına imkan tanımaktadır.

Ukulele Çalan Ünlüler Kimlerdir?

Son zamanlarda ülkemiz de de popülerliği artmakta olan ukulele, aslında geçmişte birçok farklı defa ünlülüler tarafından kullanılmıştır. Ukulele çalan ünlüler popülerliği yüksek ve birçok insan tarafından sevilen ünlülerdir.

Ülkemizde biraz daha geç yaygınlaşmaya başlasa da ukulele dünyada oldukça popülerdir. Elvis Presley, Paul McCartney, Taylor Swfit, Marilyn Monroe ve Ryan Gosling gibi isimler ukulele çalan isimler arasında yer almaktadır.

Aslında bu kadar ünlü ve göz önünde bulunan isimlerin ukulele çalması bu enstrümanın daha hızlı popüler olmasına sebep olmuştur.

Ancak ülkemizde bu kadar hızlı yaygınlaşmamış olmasının sebepleri arasında öncelikli olarak ukulelenin tarzının, ülke kültürü tarafından hızlı fark edilememesi gelmektedir. Hawaii müziğini yansıtan bu telli enstrümanın kültürü ülkemizde biraz daha yavaş kabul görmüştür.

Ukulele Çalan Türk Ünlüler Kimlerdir?

Ukulele çalan Türk sanatçılar aslında ülkemizde ukulelenin duyulmasında etkili olan insanlardır. Ülkemizde ukulelenin daha yaygın  bir hal almasında etkili olan Türk ünlülerin başında Aslı Bekiroğlu gelmektedir.

Aslı Bekiroğlu sosyal medyada yaptığı coverler ile sevenlerinin bu enstrüman ile tanışmasına imkan tanımıştır. Ukulelenin giderek daha yaygın olmasını sağlayan diğer isimler ise şu şekilde sıralanabilir; Nilipek, Berika Sönmez ve Erkin Soylu.

Ukulele giderek daha da popüler bir hal almaya devam etmektedir. Bu popülerliğin en büyük sebebi aslında enstrümanın sadece tek bir müzik tipinde değil farklı müzik tiplerinde de kullanılabiliyor olmasıdır. Örneğin ukulele ile hem yavaş hem de hızlı müzikler çalınabilmektedir.

Gerek Portekiz gerekse de Hawaii ezgilerine yer verilebilmekte, bunlar ile birlikte diğer müzik türlerinde de ukulele kullanılabilmektedir. Günümüzde pek çok yabancı ya da Türkçe şarkı için ukulele ile yeniden düzenlemeler yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap