Turna Balığı Ne Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları

Turna balığı, kızartma ve ızgara yemeklerde kullanılır. Hücreleri yenileme gibi faydaları vardır. Düşük kalorili diyetlere yardımcı bir balıktır.

Turna Balığı

Turna Balığı Ne Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları Esocidae familyasındaki etçil beslenen balıkların ortak adıdır turna balığı. Turna balığı ağzı ördek gagasına benzer ve çok sivri dişleri vardır. İlk yıllarında yeşil, daha sonraki dönemlerde ise kahverengi ve sarı rengin tonlarında görülmektedirler.

Turna balığı boyu 2 metreye kadar uzayabilen bir balık olup, ağırlığı da 40 kiloya kadar çıkabilmektedir. Turna balığı çeşitleri şöyledir: iri turna balığı ve kırmızı yüzgeçli turna balığı.

Turna balığı oldukça büyük ve yırtıcı bir balık türüdür. Yavru iken kardeşlerini yemeye başlayan bu balık o kadar saldırgandır ki, kendi yavrularını dahi yiyebilir. Turna balığı yavru bakımı yapar mı diye merak eden kişiler için de bu cümle açıklayıcı mahiyettedir.  

Dişi olan balıklar, yumurtlama dönemi bitince erkek olanları yiyebilir. Bir turna balığı kendi boyunun %70’i kadar olan her balığı yutabilir. Kurbağa, fare, ördek yavrusu, yengeç, sülük, solucan gibi birçok canlıyı yiyerek beslenirler.

Dünya üzerinde Avrupa, Kuzey Amerika’da yaşarlar. Asya’nın bir kısmında görülmektedir. Tatlı suda yaşayan türü ülkemizde İç Anadolu’da; Sakarya ve Sapanca gölünde görülmektedir. Denizde yaşayan türü ise Ege’nin güney kıyılarında ve Akdeniz’de görülmektedir. Türkiye’de yaşayan türünün uzunluğu en fazla 1 metre civarındadır.

Turna balığı kış aylarında oldukça lezzetlidir. Fakat bu aylarda av yasağı olduğundan, turna balığı av sezonu temmuz ve aralık ayı arasıdır. Yumurtası çok kıymetlidir. Sindirimi kolay olan bir balık olmasının yanı sıra çok lezzetlidir.

Turna Balığı Nasıl Saklanır?

Turna Balığı Ne Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları
Turna Balığı Ne Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları

Turna balığı çok lezzetli bir balık olması sebebiyle, çok fazla sevilen ve tüketilen bir balık türüdür. Uygun saklama koşullarında muhafaza edildiği takdirde, mevsimi dışında da tüketilebilmektedir.

Turna balığı nasıl saklanır derseniz, aslında birçok balık türündeki saklama koşullarının geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Taze iken 20 derece sıcaklığa sahip bir ortamda 20 saate kadar bozulmadan kalabilir. 5 derecelik bir buzdolabı sıcaklığında 4 güne kadar bekletilebilir. Daha uzun süre saklama hedefi varsa, o zaman gerekli olan sıcaklık -18 derecedir.

Balık temizliği ve saklama koşulları konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta, balığın temizlenmesi ve tuzlanmasıdır. Bu şekilde daha uzun süre tazeliğini yitirmeden, bozulmadan muhafaza edilebilir.

Turna Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Turna balığı nasıl pişirilir diye incelendiğinde, birçok farklı pişirme tekniğiyle pişirilebilen bir balık olduğu söylenebilir.

Turna balığı yemeklerde nasıl kullanılır diye incelediğimizde karşımıza şu çeşitler çıkmaktadır: ızgara, tava, çorba, kızartma, buğulama, salata vb. Izgarası için balığın marine edilmesi gerekmektedir. Tavsiye edilen pişirme şekli ise tavadır.

Turna balığı yağlı bir balık olmadığından, istenilen şekilde lezzetlendirmeye müsait bir balıktır. Bu balık beşamel soslu ya da milföylü de yapılabilmektedir.

Turna Balığının Faydaları

Sağlıklı bir hayat için düzenli balık tüketimi oldukça önemlidir. Turna balığı ise hem lezzetli hem de sağlık için sunduğu yararları nedeniyle tüketilmesi gereken bir balıktır.

Turna balığının faydaları, hangi hastalıkları ve rahatsızlıkları önlediği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Turna balığı faydaları aşağıda yer almaktadır:

 • Kalp ve damar hastalıklarını önler.
 • Hafızayı ve beyni güçlendirici etkisi vardır. Alzheimer ve unutkanlığı engeller.
 • Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kemik sağlığını koruyan etkisi ile oldukça faydalıdır.
 • Kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.
 • Kan basıncının dengede olmasını sağlar. Kan pıhtılaşmasını engeller.
 • Hücre yenileyen özelliği ile birçok fayda sağlar.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu proteini verir.

Turna Balığı Nelere İyi Gelir?

Turna balığı vücuda sağladığı faydaları ile oldukça sağlıklı bir besindir. Birçok hastalığın iyileşmesinde rol alan turna balığı nelere iyi gelir merak konusudur. Turna balığı hangi rahatsızlıklarda etkilidir ve olumlu sonuçlar doğurur öğrenelim:

 • Cildi canlandırır. Doğal bir parlaklık ve pembelik kazandırır. Cilt yüzeyindeki yaraların iyileşme süresini kısaltır.
 • Sinirsel bozukluklarda olumlu etkileri vardır. Bu sıkıntıların neden olduğu baş ağrılarını azaltır.
 • Tırnak sağlığında etkilidir. Tırnaklarında kırılma problemi yaşayan kişilerin sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Koparak dökülen veya kırılan saçları besler ve bu problemin yaşanmasını engeller.
 • Vücutta çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kas ve eklem ağrılarını azaltır.

Turna Balığının İçindeki Vitaminler

Turna balığı besin değeri açısından oldukça değerli bir balıktır. Turna balığının içindeki vitaminler, insan vücudunda çok faydalı etkiler yaratmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral oranının büyük bir kısmını karşılar.

Turna balığı içinde; protein, D vitamini, B3, B12, selenyum, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, sodyum, C vitamini bulunmaktadır.

Turna Balığının Kalorisi

Turna balığı oldukça besleyici ve bir o kadar da düşük kalorili bir balıktır. Beslenme programında yer almasını gerektiren birçok özelliğinin yanı sıra, sindirimi de çok kolay olan bir balık türüdür.

100 gr turna balığının kalorisi pişimi olarak değerlendirildiğinde 111 kalori gelmektedir. İçinde; 24,26 gr protein, 0,87 gr yağ, 372 gr sodyum, 49 mg kolesterol, 328 mg potasyum, 72 mg kalsiyum, 24 IU A vitamini, 4,4 mg C vitamini,39 mg magnezyum, 124 IU D vitamini, 277 mg fosfor vs. bulunmaktadır.

Turna Balığının Zararları

Turna balığı dikkatli tüketildiği takdirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar yaratacak bir balık değildir.  Bilinen bir zararı yoktur. Oldukça besleyici ve sindirimi kolay bir balıktır.

Turna balığının tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, etçil bir balık olması nedeniyle parazit tehlikesine açık olmasıdır. Bu yüzden kesinlikle çiğ olarak ya da az pişmiş halde asla tüketilmemelidir.

Balıktaki parazitin iyi temizlenmesi çok önemlidir. Beyaz etli bir balık olması sebebiyle turna balığında oluşan parazitler kolayca fark edilebilir.

Turna balığının zararları arasında sayılabilecek özel bir durum yoktur. Tazeliğinden emin olunmayan durumlarda, balık tüketilmemeli ya da içindeki histamin oranın arttıracak yoğurt veya krema gibi ürünlerle tüketilmemelidir. Bu ürünler histamin zehirlenmesinin etkilerinin artmasına neden olmaktadır.

Zehirlenen kişide baş dönmesi, bulantı, ishal gibi belirtiler görülür. Bu belirtileri olduğu durumlarda öncelikle yapılması gereken hamle kişinin kusturulması olmalıdır. Daha sonra ise en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.

Turna balığı dişleri çok sivri ve içgüdüsel olarak çok saldırgan bir balık olması sebebiyle bulunduğu ortamdaki bütün türleri tehdit etmektedir. Bu yüzden doğal olarak bulunmadığı göllere bilinçsizce bırakılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap