Tost Makinesini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Tost makinesi günlük kullanıldığı için iç ve dış temizliği rutin olarak yapılmalıdır. Plakalı ve plakasız tost makine silinme yolları da değişiklik gösterir.

Günü kurtarabilmek ve kısa sürede yemek için bir şeyler hazırlayabilmek için tost makineleri oldukça kullanışlıdır. Bazen acilen yemek hazırlarken ya da canınız tost çektiğinde kısa vadede size müthiş bir lezzet sunabilirler. Farklı markalar ve modeller ile hayatımıza girdikten sonra her seferinde daha profesyonel bir tost deneyimi sunduklarını biliyoruz. Günümüz şartlarında tost makinesi temizliği yapmak ise halen daha zor bir uğraş gibi görünmektedir.

Aslına bakarsanız eskiyle kıyasladığımızda çok daha rahatız. Makinelerin en çok batan plaka kısımlarının ekmekle, yağ ile ya da malzemelerle doğrudan temas ettiğini biliyoruz. Haliyle bu temastan kaynaklanan kirlenmeleri engellemek ya da kirleri arındırmak için kesinlikle tost makinemize özel bir hijyen formülü uygulamalıyız.

Plakaların çıkması bizim için avantajken halen daha plakaları sabit tost makineleri nasıl temizlenir sorusu revaçta olmayı sürdürüyor. Eğer dikkatli bir kullanım biçimi benimserseniz makinenin kirlenme eşiğini olabildiğince geciktirebilirsiniz.

Tost Makineleri Nasıl Temizlenir?

Tost makinesi temizlemeye dışından değil içinden başlanmalıdır. Eğer dışından başlarsanız yalnızca size temiz görünen, ancak içerisi hijyenik olmayan bir ev eşyasına sahip olursunuz. Bu yemek yaptığınız bir eşya için pekte iç açıcı bir durum anlamına gelmiyor. Dolayısıyla tost makinelerinin temizlik aşamasını sırasıyla uygulayarak yapmanız en önemlisidir.

Tost Makinesinin Plakalarını Çıkarıp Temizlemek
Tost makinelerinin plaka temizliği genel anlamda bulaşık deterjanı, yağ sökücü ya da benzeri temizlik ürünleriyle yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak plakaları sökerek suyun altına tutmalısınız. Hatta bu işlemi uyguladığınızda yağ lekelerinin yumuşadığını göreceksiniz. Tercihen sıcak ya da ılık su altında tutmak çok daha faydalı olacaktır.

Ardından lekelerin ve kalıntıların durumuna bağlı olarak ister deterjan, ister yağ çözücü kullanabilirsiniz. Tost makinesi plakaları çok çabuk yağlanan ve çok pis bir görüntü bırakabilen parçalardır. Çoğunlukla teflon yani siyah bir zemine sahiptir. Bu yapışmamasını sağladığı gibi çizilmemesi gerektiği anlamına gelir. Tel, bulaşık süngerinin yeşil kısmı gibi temizlik aparatlarının kullanılmaması gerekir. Ardından tamamıyla durulanıp kuru bir vaziyet almadan yerlerine takılmaması gerekir.

Tost Makinesinin Plakası Çıkmıyorsa Nasıl Temizlenir?

Makinelerin tamamında plakaların çıkmadığını görebilirsiniz. Bilhassa eski tost makinesi modelleri plakaların ayrılmadığı türde üretilmiştir. Haliyle bu aşamada plakaların temizliğini sağlayabilmek daha uğraşlıdır. Uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi ıslak havluyla buhar salmaktır.

Islak Havluyla Buhar Temizliği

Makinenizi boş olarak çalıştırıp ısıttıktan sonra fişini çekin. Elektrikle bir bağlantısı kalmadıktan sonra nemlendirdiğiniz 3-4 kat havlu peçeteyi katlayarak tost makinesinin plakasının üzerine yerleştirin. Sonrasında ise kapağı tost yapıyormuşçasına kapatın. Isının verdiği etki havlu peçetenin içerisindeki suyu buharlaştıracak, kısa sürede sıcak su formuyla yağların yumuşamasına sebep olacaktır.

Çok az miktar deterjanla yine havlu peçeteyi nemlendirip temizlik işlemini silerek yapabilirsiniz. Durulama işlemi oldukça uzun sürecektir. Keza daha temiz olması için deterjan kullanmanıza karşılık bunun arınması için daha fazla sulu temizlik yapmanız gerekecektir. Makinenizin kullanım kılavuzunda su hassasiyetine yönelik önergeleri takip etmeden uygulamayınız.

Maden Suyuyla Temizlik

Eğer peçetenin üzerine maden suyu dökerek tüm yüzeyleri temizlerseniz daha aktif bir temizlik mümkün olacaktır. Maden suyunun çözücü bir etkisi olacağından işinize yarar bir temizlikle tost makinenizi arındırmanız mümkün olacaktır. Yine de maden suyuyla plakalar dışında farklı yüzeyleri temizlemeniz makinenize zarar verebilir. Bunu öğrenmek içinse kullanım kılavuzundan temizlik uyarılarını dikkate almanız gerekmektedir.

Tost Makinesinin Rutin Temizliği

Eğer her tost yaptığınızda tost makinesindeki kalıntıları temizlerseniz bu kadar yoğun bir temizlik şekli uygulamanıza gerek kalmaz. Zira bu lekelerin çoğunluğu kurumuş yağlardan oluşur. Makinenizin plakalarında bu yağlar henüz makine sıcakken yer edinmemiş olduğundan hemen silerek hijyeni sürdürebilirsiniz. Hem daha az kirlenmiş olduğundan temizliği için harcayacağınız efor azalır, hem de makinenin sağlıklı ve hijyenik olmasını sağlarsınız.

Tost Makinesinin Dış Temizliği

Dış temizliğini yaparken elektronik aksama zarar vermemek adına fişten çekmeyi ihmal etmeyin. Ne olur ne olmaz diyerek tedbiri elden bırakmayacağınız bir temizlik şekli önemlidir. Kolayca silebileceğiniz bir fiberoptik bezle isterseniz sulu temizlik, isterseniz farklı bir leke çıkarıcı temizlik ürünü tercih edebilirsiniz. Genellikle yağın çok fazla bulunmaması için rutin temizliği aksatmamak gerekir. Böylece su temizliğiyle dış katmanları sorunsuz bir biçimde arındırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap