Tofu Nedir, Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Tofu bir peynir türüdür. Protein dahil birçok vitamin ve mineral içermektedir. Koyu kıvamda olan tofuyu kahvaltıda veya mangalda pişirerek tüketebilirsiniz.

Ülkemizde çok az insan tarafından bilinen fakat uzak doğu ülkelerinde son derece yaygın bir besin olan tofu, protein açısından oldukça donanımlı bir gıda olmaktadır.

Böyle olmasına rağmen kompleks birliği bulunan tofu, protein zengini olmasının yanı sıra hiçbir yağ içermeyen bir besin olması nedeniyle de oldukça tutulan bir gıdadır.

Su yolları olarak da bilinen soya fasulyesinin edilmesinin ardından elde edilen Pirenin iyice haşlanması işleminin tamamlanmasından sonra posadan suyun ayrılmasıyla ortaya çıkarılan bu besin maddesi Hem saat hem de yumuşak hem de ipeksi çeşitleri olarak piyasada satılmaktadır.

Bir sokakta hangisinin bulunması her türlü yemekte rahatça kullanılabilmesini sağlamaktadır
Katı olarak bulunan son derece yoğun bir kıvama sahip olmaktadır ve çorbalarda ızgaralarda rahatça kullanılabilir.

Erime yapmadan ve şeklini kaybetmeden değerlendirebileceğiniz özel bir peynir türü nedir.

Yumuşak olan versiyonları çorbalarda daha çok tercih edilir peynirin yumuşaklığı arttıkça yağ oranı ters orantıyla düşmektedir bu nedenle en az ya yumuşak tofuda bulunur.

Ipeksi tofu, pirelere en çok yakışan peynir türü olmaktadır ince ince dilimlenmiş Yeşil soğan da beraber oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilir

Tofunun faydaları nelerdir?

Yüksek oranda protein içermesi ondan dolayı besin yönü açısından son derece kıymetli olmaktadır ve protein değerinin yüksek olması nedeniyle protein değeri yüksek diyet programlarının içerisinde mutlaka bulunabilir.

Gıda sıkıntısı çekenler zayıflığı nedeniyle bir türlü güçlü beslenme alışkanlığı bulunmayan çocuklarda özellikle kullanılması oldukça işe yarayacak.

Bol miktarda içeriğinde Demir bulunur bu nedenden dolayı vücudunda Demir az bulunan İnsanların tercih etmesi faydalı olacaktır.

Içeriğindeki yağın alınmasından dolayı Doymuş yağ oranı hiç bulunmaz bu nedenlerden ötürü kolesterol rahatsızlığı bulunan insanlar gönül rahatlığı ile beraber kullanabilirler.

Beslenme desteği sağlamak için kullanılacak olan tofu  aynı zamanda B vitamini yönünden de çok zengindir.

Bu peynir türünde bir çok faydalı vitamin ve mineraller bulunur Ayrıca B kompleks vitaminlerinin de içeriğinde bulunmasından dolayı çokça tercih edilir.

Içeriğini zenginliğinden dolayı vejeteryan beslenmesinde Şiddetle tavsiye edilen peynir türü Et ve et ürünlerinin alınacak olan hayvansal protein karşılığı olarak tüketilmesi oldukça rahat bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap