Tofu Nedir? Nerede Satılır, Kaç Kalori Faydaları Nelerdir?

Tofu Nedir? Nerede Satılır, Kaç Kalori Faydaları Nelerdir? Bunun yanı sıra A, C, D ve B6 vitaminleri açısından da oldukça faydalı bir peynir türüdür.

Uzak Doğu’nun beğenilen sayısız lezzeti bulunmaktadır. Bunlardan biri de tofu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yiyecek Japonya, Tayland ve Çin ülkelerinde daha çok tüketilir. Ana malzemesi de soyadır.

Tofu nedir derseniz, anlamının Japoncadan türediğini söyleyebiliriz. Soya ve pıhtı kelimeleri kaynaşarak bu yiyeceğin adını ortaya çıkarmıştır. Bu peynir, haşlanmış soya fasülyesinin tuzla kesilmesi ile elde edilmektedir. Sade bir tada sahip olması pek çok alanda kullanılmasını da sağlar. İster çorbanın yanında ister salatalarda ya da tatlılarda kullanın. Karar size kalmış.

Tofu nedir, nasıl yenilir derseniz ülkeden ülkeye değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin, Japonya’da bu peynir soya sosu  ve taze soğan eşliğinde yenen bir lezzet olmaktadır.

Tofu Nasıl Yapılır?

Tofu nedir diye merak eden insanlar, nasıl yapıldığını da merak etmektedir. Bu peynirin yapılışı normallerinden farklıdır. Bu da lezzetini farklı noktaya ulaştıran bir durum olmaktadır.

Tofu nasıl yapılır diye soracak olursanız, birkaç cümle ile açıklamak mümkündür. Öncelikle bu yiyecek için soya fasülyesinin tıpkı sütte olduğu gibi kesilmesi gerekir. Kesilme işlemi için gerekli olan mineraller kalsiyum veya magnezyum tuzudur. Ardından ortaya çıkan lor benzeri peynirlerdir. Bu peynirler de ismini aldığı bloklara yerleştirilir.
Bu besin maddesi yapılış türüne göre pek çok türe ayrılır. Oldukça yumuşak olduğu gibi sert olanları da mevcuttur. Ülkemizde satışı yapılan bu peynirlerin sert olan gruba girdiğini söylememiz doğru olacaktır.

Tofu Nedir? Nerede Satılır, Kaç Kalori Faydaları Nelerdir?

Tofu Nerede Satılır?

Tofu nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu yiyeceğin nerede ve nasıl kullanılacağı merak edilenler arasında yer almaktadır. Tadını merak edenler, lezzetine doyamayanlar için tofu nerede satılır sorusuna Igrusolarak cevap vereceğiz.

Yiyeceğin bulunacağı belli başlı yerler bulunmaktadır. Özellikle internet ortamında yer alan pek çok alışveriş sitesi bu peynirin satıldığı yerlerin başında gelmektedir. Yine internet ortamında denk geleceğiniz bazı marketler vegan ürünler satışı yapmaktadır. Bu peynir türü de veganlar için ideal bir yiyecek olduğundan bu marketlerde rahatlıkla bulunabilir.
Bu peynirin satın alınabileceği bir başka yer de büyük marketlerdir. Türkiye’de zincir şeklinde bulunan hipermarketlerde ürün rahatlıkla bulunabilir.

Tofu Ne Kadar Dayanır?

Her besin maddesinin bir dayanma süresi vardır. Kendine has dayanma süresi bulunan gıdaların nasıl muhafaza edilmesi gerektiği önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bunlardan biri de tofu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Peki tofu ne kadar dayanır? Elbette dayanma süresi nasıl muhafaza edildiğine bağlı olmaktadır. Bu peynir kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir. Peynirin paketi açıldıktan sonra 3 ila 5 gün içerisinde tüketilmesi iyi olacaktır. Aksi durumda zararlı bakterilerin oluşumu için elverişli bir ortam hazırlanabilir.

Paketi açılmış peynirin raf ömrü uzun olsun istiyorsanız basit bir yöntem de uygulayabilirsiniz. Peynirin tatlı su dolu bir kaba yerleştirilmesi ve suyun sık sık değiştirilmesi yöntemi. Bu sizin için küçük ama faydalı bir ipucu olacaktır.
Peyniri hemen tüketmeyecekseniz derin dondurucuda korumaya alabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken suyunu boşaltmak olmalı. Ardından gıdanızı hava almayacak bir kaba yerleştirin. Üzerini sıkıca alüminyum folyo ile sarın. Bu şekilde peyniri 4 – 6 ay arasında saklama şansınız bulunmaktadır. -18 derecede gönül rahatlığı ile saklayacağınız peynirinizi istediğiniz zaman çıkarıp tüketebilirsiniz.

Tofu Kaç Kalori?

Tofunun besin değeri, bu lezzete hayır diyemeyenler için önemli bir araştırma konusudur. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde faydalı bir besin maddesidir. İçerisinde hangi mineraller var derseniz; potasyum, sodyum, karbonhidrat, magnezyum, demir gibi sayabiliriz. Bunun yanı sıra A, C, D ve B6 vitaminleri açısından da oldukça faydalı bir peynir türüdür.

Tofu kaç kalori sorusunu soruyorsanız eğer onu da cevaplayalım. 100 gramlık porsiyonda bulunan kalori miktarı yaklaşık olarak 76 kCal olmaktadır.

Tofu Faydaları Nelerdir?

Bu peynir özellikle Uzakdoğu ülkelerinde sıklıkla tercih edilen bir besin türüdür. Tek başına kullanıldığı gibi çeşitli sebzelerle de yemeği yapılmaktadır. Ülkemizde de bu peyniri tercih edenler bulunmaktadır. İçerisinde süt ve türevlerinin bulunmaması vejeteryan ve veganlar için tercih sebebi olmaktadır.

Tofu faydaları nelerdir sorusuna verilecek birtakım cevaplar vardır. Bu cevapları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır:

·      İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde insanlar için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle veganlar için protein deposudur.
·      Bu peynirin ana maddesi olan soya, kalp ve damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.
·      Kan dolaşımının düzenli işleyişinde rol oynar.
·      Vücudun demir eksikliğine şifadır.
·      İçerisinde yağ olmadığı için doymuş yağ içermemektedir. Bu da vücut sağlığını korumada etkilidir.
·      Yüksek kolesterolü olan kişiler için de iyi bir besin kaynağı olmaktadır.
·      İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirici etkisi vardır.
·      Soyanın sağlıklı beslenme kadar sağlıklı zayıflamaya da önemli katkısı bulunmaktadır. Bu özelliği de peynire yansımaktadır.

Tofu nedir derseniz bu peynir, dozunda ve yeterli miktarda tüketildiğinde faydası çok olan bir besin maddesidir. Zararının görülmemesi için dikkatli tüketmek, alerjiye sahip olmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap