Taşıt Kredisi Erken Kapatma Hesaplama 2022

Taşıt Kredisi Erken Kapatma Hesaplama 2022 Taşıt kredisi çekenlerin faiz oranlarını düşürmek için en merak ettiği konu erken kapatma durumunda ödenecek tutarın nasıl hesaplanacağıdır. Bunun cevabı için 2022 yılının faiz oranları bilinmelidir. ayrıca bu hesaplama, bankaya göre farklılık gösterecektir. Araç kredisi erken kapama için kredinin çekildiği bankaya başvuru yapılması gerekiyor.

Taşıt Kredisi Erken Kapatma Ne Demektir?

Araç krdisi erken kapama taşıt kredisi çeken kişilerin borcunu bir kerede kapatmasını sağlayan bir uygulamadır. Taşıt kredisi çekildiğinde bankalar, çekilen tutarın üzerine faiz koyar. Araç kredisi erken ödeme durumunda ise bu faizin ödenmesine gerek kalmaz. Ödenen taksit tutarı, toplam çekilen tutardan çıkarılarak hesaplanan ödenecek tutar, daha az olacaktır. kapama işlemi sonrasında kalan aylar için herhangi bir faiz veya kar payı uygulanmaz.

Taşıt Kredisi Erken Kapama Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç kredisi erken kapama başvurularının nasıl yapılacağı ve şartları bankalara göre farklılık gösterir. mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden yapılabilen başvuru için hesaba girilmesi gerekiyor. Krediler menüsünden kapama yapılıp yapılamayacağı öğrenilebiliyor.

Borcun erken kapatılması için şubeye giderek başvuru yapılmalıdır. Araç kredisi erken kapama taahhütnamesi alınarak işlemler başlatılır. Taşıt kredisi erken kapama yapıldıktan sonra da taşıt üzerindeki rehinin kaldırılması için tekrardan bankaya başvuru yapılması gerekebilir. Bazı bankalar, taşıt üzerindeki rehini otomatik olarak kaldırırken bazı bankalar ek bir başvuru talep edebiliyor. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için taşıt kredisi erken ödeme yapıldıktan sonra rehinin kaldırılması için başvuruda bulunulması doğru olacaktır.

Taşıt üzerindeki rehinin kaldırılıp kaldırılmadığı da e-devlet üzerinden kontrol edilebiliyor. Sorgulamak için e-devlete giriş yapıldıktan sonra “adıma tescilli araç sorgulama” sayfasına girilmelidir. Buradan kayıtlı araçlar listelenerek üzerlerindeki rehineler görüntülenebilir.

Araç kredisi erken kapama işlemi sonrasında hayat sigortası poliçesi de otomatik olarak iptal edilir ve kalan prim hesaba iade yapılır. kredinin erken kapatılmasına rağmen prim tutarının iade edilmemesi durumunda bankaya bildirim yapılmalıdır. Bildirim yapıldıktan sonraki 5 iş günü içerisinde talebin sonuçlanması beklenir.

Taşıt Kredisi Erken Kapama Hesaplaması

Taşıt Kredisi Erken Kapama Hesaplaması

Taşıt kredisi erken kapama hesaplama işlemi için yalnızca kalan anapara tutarı ödenir. Bunun hesaplanması için vadenin, taksit tutarının, anaparanın ve faiz oranının bilinmesi gerekir. örnek vermek gerekirse 24 ay vadeli olarak 50 bin TL taşıt kredisi çekildiğinde %0,95 faiz uygulandığı varsayılırsa, geri ödeme planında taksit tutarı 2.393,09 TL olarak hesaplanır.

10 ay vadede belirlenen bu tutarın erken kapatılması durumunda kalan anaparanın ödenmesi yeterli olacaktır. Her ay ödenen taksit tutarı, anapara üzerinden düşülür. Hangi aydan sonra araç kredisi erken kapama işlemi yapılacaksa o ayda kalan anapara tutarı ödenir. Verilen 10 ay vadeli örnek üzerinden bakılacak olursa 9. ayda  taşıt kredi erken kapatma işlemi uygulanırsa, 9. aya kadar ödenen toplam tutar, çekilen toplam anaparadan çıkarılarak hesaplama yapılır. yani kredi taksidinin günündeki tutar yansır  ve kredi taksit günü geçtikten sonra cüzi miktarda artar.

Erken kapama işlemlerinde geri kalan aylar için faiz ve kar payı uygulanmadığından normal şartlarda ödenecek paraya göre daha az bir ödeme yapılmış olur.  Araç kredisi erken ödeme hesaplamalarının yapılabilmesi için bankaların mobil veya internet sağlayıcıları da kullanılabilir.

Taşıt Kredisi Erken Kapatılırsa Ceza Uygulanır mı?

Taşıt Kredisi Erken Kapatılırsa Ceza Uygulanır mı?

Taşıt kredisi erken kapama cezası hiçbir banka için söz konusu değildir. Herhangi bir bankanın ceza ödemesi talep etmesi durumunda genel müdürlüğe şikayette bulunulabilir. Haksızlık giderilmezse ve taşıt kredisi erken ödeme cezası iptal edilmezse tüketici hakem heyetine kadar gidilebilir. Ayrıca BDDK’ya da şikayet edilebilir.

Taşıt Kredisi Erken Ödeme İndirimi Var mıdır?

Araç kredisi erken kapama konusunda merak edilen bir diğer soru da indirim olup olmayacağıdır. Taşıt kredisi erken kapama indirimi kredinin kalan anapara tutarının ödenmesi sayesinde yapılmış olur. kapama işleminde ödenen tutar zaten indirimli tutardır. Normal şartlarda aylık taksitlerle ödenen toplam paradaki faiz veya kar, ödenen paranın fazla olmasına neden olur. ancak erken ödemelerde geri kalan aylar için faiz veya kar uygulanmaz. Bu durumda da ödenecek toplam tutar düşmüş olur. bunun haricinde bankalar özel olarak araç kredisi erken kapama için herhangi bir indirim uygulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap