Süt Kaynatırken Tencerenin Dibinin Tutmasına Kesin Çözüm

Sütü yüksek ısıda kaynatarak mikroplarından arındırmak ve kesilmesini önlemek gerçekten ustalık istiyor. Çünkü bu işlem sırasında çok sayıda kaza yaşandığına şahit olmak mümkün. Bunların en bilinir olanı sütün hızlı bir biçimde taşmasıdır.

Taşmasını önlemek için tencerenin ağzında duran ve tencerenin içerisine doğru eğimli bir kaşık olması sorunu çözebilir. Bu köpürdüğünde kaşığa temas etmesiyle sönmesini sağlayacaktır.

Kaynama esnasında daha kötüsü ise sütün dibinin tutmasıdır. Bu durum o kadar çok yaşanıyor ki insanların en nefret ettiği bulaşıklar arasında sayıldığına şahit olabiliyoruz. Tabii ki tencerenin yanmış süt ile birlikte dibini temizlemek oldukça uğraştırıyor. Bunun yanında ziyan olabiliyor ya da kesilmesi ile sonuçlanıyor.

Süt Kaynatırken Tencerenin Dibinin Tutmasına Kesin Çözüm

Süt Kaynatırken Dibinin Tutmaması İçin Öneriler

Süt aldığınız zaman hemen kaynatmanız sizin için doğru seçim olacaktır. Çünkü içerisinde çok kolay mikrop üreyebilen, mikroorganizmaların hızla çoğalabileceği biliniyor. Uzmanlara göre alındıktan hemen sonra kaynatılması gerekiyor. Tabii ki bu kaynatma sırasında da tencerenin dibinin tutmaması için bazı yöntemler var.

İlk olarak seçtiğiniz tencere çok önemlidir. Her ne kadar metal tencerelerde kaynatıldığını daha çok görüyor olsak da yanlış tercihtir. Çünkü metal tencerelerde kaynayan sütün hızlı bir biçimde dibinin tutması mümkündür. Oysa teflon tencereler için böyle bir şey söz konusu değildir.

Tencerede kaynamakta olan sütün aniden dibinin tuttuğunu fark edebilirsiniz. Buna sebep olan faktör ise ısı yoğunluğudur. Dibi çok yüksek ısılara maruz kalırken orta kısımları ve üst kısımları daha az ısı alır. Önlemenin yolu ise bu ısının homojen şekilde dağılmasını sağlamaktan geçer. Yani düzenli olarak karıştırıyor olmamız şart.

Karıştırma işlemini tahta bir kaşıkla yapmalı ve üstten değil tencerenin dibine değdirerek karıştırmalıyız. Bu sayede ısınan süt ile üst katmanda yer alan süt sürekli olarak hareket halinde olacaktır. Çok ısınan alt katmanda yer alan sütün dipte kalması, dibe yapışması imkânsız bir hale gelecektir.

süt kaynatırken dibi tutumuş tencereyi temizlemek

Dibi Tutmuş Tencereyi Temizlemenin Yolu

Her ihtimale karşı yaşanan bir dalgınlık ya da ısı ayarında yaptığınız bir yanlışlık sonucunda sütün dibinin tuttuğunu varsayalım. Bu noktada ciddi bir efor sarf ederek tencereyi yıkayacağınız bulaşık zamanına kafanız takılabilir. Aslında bunun için uygulayabileceğiniz pratik bir yöntemden de bahsedeceğiz.

Dibinin tuttuğunu fark etmezseniz ve sütü tencereden boşaltırsanız üzücü bir manzarayla karşılaşırsınız. Fakat bu manzaradan kurtulmak için hemen sıcak su dökerek içerisine biraz sirke ve karbonat ekleyiniz.

Bu sayede dip kısımda yer alan ve kalıplaşacak olan katman yavaş yavaş yumuşayacaktır. 1-2 saat içerisinde tamamıyla yumuşayacağından emin olabilirsiniz. Eğer yumuşamazsa tekrardan sıcak su koyup sirke ve karbonat ekleyerek ocağa alıp bir süre kaynatın. Bu işlemin ardından bulaşık teli ya da bulaşık süngeriyle kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap