Süleyman İsminin Anlamı

Süleyman İsmi

Süleyman İsminin Anlamı, Arapça kökenli olup genellikle erkek çocukları için tercih edilen bir isimdir. Bebek sahibi olacak kişiler bu haberi alır almaz güzel bir isim arayışına girmektedir. Bu nedenle Süleyman isminin anlamı birçok kişi tarafından sıkça araştırılmaktadır. Süleyman, ‘’ Tuğlu Yiğit, Sorguçlu Yiğit ‘’ anlamına gelmektedir. TDK’ ye göre ‘’ sükûn ve huzur ‘’ anlamına gelmektedir.

Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri koymaya özen göstermektedir. Bu nedenle Süleyman ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Süleyman ismi Kur’ an da geçiyor olması birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kur’ an da birçok ayet içerisinde geçmesinin yanı sıra İsrailoğulları peygamberlerinden biridir.

Çocuklar için koyulan ismin dini açıdan uygun olması birçok kişi tarafından dikkat edilen önemli konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle Süleyman ismini koymak caiz mi konusunda detaylı bir şekilde araştırmalar yapılmaktadır. Koyulmasında herhangi bir sakınca olmayan isimler arasında yer almaktadır. Dini açıdan Süleyman ismi bir Peygamber ismi olması sebebi ile önemli bir yere sahiptir. Kolay telaffuzu ve güzel anlamları olmasından dolayı birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Bebek sahibi olacak kişiler tercih ettikleri isimler kişilik analizine de dikkat etmektedir. Türkiye’ de 231.552 kişinin kullandığı Süleyman isminin kişilik analizi şu şekildedir; sıcakkanlı ve sevecen kişilerdir. Zorlukların üstesinden gelme konusunda sihirbaz gibidir. Hırslı ve mücadeleci yapıları onlara her konuda kolaylık sağlamaktadır. Kuralları sevmeyen özgürlükçü kişilikleri vardır. Mantık çerçevesinde hareket ederler. İş yaşantılarında iyi bir gözlemci olmaları sebebi ile her zaman başarılı olurlar. Evcimen insanlardır. Evde vakit geçirmeyi ve monoton bir yaşam tarzını severler.

Kişilik analizinin yanı sıra Süleyman isimli kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. Genellikle uzun boylu belirgin yüz hatlarına sahip kişilerdir. Ses tonları kararlı ve güven vericidir. Dış görünüşüne önem veren bakımlı kişilerdir. Yapılı ve atletik vücutları ile dikkat çekerler. Liderlik vasıfları doğalarında vardır. Bu nedenle bulundukları topluluklarda bu özellikleri ile ön plana çıkarlar. Genellikle siyah dalgalı ve gür saçlı kişilerdir.

Her isimde olduğu gibi Süleyman ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Serkan, Sinan, Selman, Selcan, Selahattin, Sercan, Seyhan, Sezgin, Sebahattin, Sadettin gibi isimler ile benzerlik göstermektedir. Çocuklara koyulan isimler bir ömür onları temsil edeceğinden dolayı güzel anlamlara sahip okunuşu kolay isimlerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Güzel anlamları ve kolay telaffuzu sebebi ile birçok ünlü çocukları için bu ismi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Süleyman isimli ünlüler de bulunmaktadır. Süleyman Yağcı; Türk oyuncudur. Süleyman Turan; Türk sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Çağrışımlarına göre Süleyman ismi harf analizi de şu şekildedir; S: hayal kurmay severler. Hayallerini gerçekleştirmek için hırsla çalışırlar. Ü: işlerini aceleye getirmeyi sevmezler. Durağan bir yapıları vardır. L: sanatsal yönleri oldukça gelişmiştir. Her konuda yeteneklerini kanıtlamış başarılı kişilerdir. E: ruhsal dünyaları karışıktır. Birbirine zıt duyguları bir arada yaşarlar. Y: geçmişte yaşadıkları olayların etkisinden çıkamazlar. Duygusal bir yapıya sahip olmalarından dolayı hassas kişilikleri vardır. Kırılgan bir yapıya sahiptirler. M: zeki ve başarılı kişilerdir. Özellikle ticaret faaliyetlerinde başarılı kişilerdir. A: olayları algılama ve analiz yetenekleri gelişmiştir. Pozitif enerjileri hiç bitmez. N: üstün güçleri ve yetenekleri olan kişilerdir. Hisleri oldukça kuvvetlidir. Karşılarındaki kişiler hakkında yaptıkları tahmin onları asla yanıltmaz.

suleyman-isminin-anlami-42395
Süleyman İsminin Anlamı

Süleyman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Aslı “Şelomo”Dur. Dinç, Hür, Huzur; Barış. Bu Adın
  “Korunan, Muhafaza Edilen; Bilgi Ve Tecrübe Sahibi Adam”
  Anlamları Da Vardır. Davut Peygamberin Oğlu Olan
  Süleyman Rivayete Göre Hem Peygamber, Hem De Padişah
  Olmuştur.Kur’an-Ikerim’deadıgeçen
  Peygamberlerdendir.
 • 2 – Gurur
 • 3 – Tuğlu Yiğit, Sorguçlu Yiğit
 • 4 – İsrailoğulları Peygamberlerindendir.
 • 5 – Kuran-I Kerimde İsmi Geçen Peygamberden Biri. Ulul-Azm Peygamberlerdendir.
 • 6 – Sükun, huzur
 • 7 – Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerden biri.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Süleyman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Süleyman ismini kullanan 231.552 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Süleyman ismini kullanan 27.474 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Süleyman ismini kullanan 10.823 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Süleyman ismini kullanan 13.362 kişi bulunmaktadır.

Süleyman isminin Türkiye sıralaması

Süleyman en çok kullanılan 29. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 18. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Süleyman isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Süleyman isminin Harf Analizi

Kişiye Süleyman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Süleyman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Süleyman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Süleyman isminin anlamını gözden geçirin!

Süleyman İsminin Numerolojisi

Süleyman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
Ü: yirmi altı
L: on beş
E: altı
Y: yirmi sekiz
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 131

Süleyman ismiyle tanınmış birçok ünlü kişi vardır. İşte Süleyman ismini taşıyan bazı ünlülerin örnekleri:

 1. Süleyman Demirel: Türk siyasetçi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. ve 11. Cumhurbaşkanı olan Demirel, uzun yıllar boyunca aktif siyasette yer almıştır.
 2. Süleyman Seba: Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanı. Türk futbolunun önemli isimlerinden biridir ve Fenerbahçe’nin başarılarına büyük katkı sağlamıştır.
 3. Süleyman Efendi: Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yaşamış dini liderlerden biridir. II. Abdülhamid’in şeyhi olarak tanınmıştır.
 4. Süleyman Turan: Türk ressam ve sanatçı. Eserleriyle tanınan ve Türk resim sanatına önemli katkılar yapmış olan bir isimdir.
 5. Süleyman Erguner: Türk neyzen ve müzisyen. Ney çalmadaki ustalığı ve Türk müziğindeki katkılarıyla tanınmıştır.

Bu sadece birkaç örnek olup, Süleyman ismiyle tanınan daha birçok ünlü kişi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap