Sorguç İsminin Anlamı

sorguc-isminin-anlami-63687

Sorguç İsminin Anlamı Nedir?

Eğer aileye yeni bir bebek gelecek ve onun içim isimler üzerinde çalışma yapıyorsanız size Sorguç ismini önerebiliriz. Sorguç isminin anlamı nedir? sorularına yanıt arayanlar birçok farklı kaynağa baş vururlar.

Baş vurdukları kaynaklardan biri de sözlük anlamı açısından Sorguç isminin TDK’deki anlamı nedir, neyi ifade eder? Şeklindeki kaynaklardır. Sorguç ismi yapı ve köken bakımından Türkçe sözcükler arasında yer alır. TDK kaynaklarında anlam karşılığı olarak, kuş türlerinin bazılarında kafanın üst bölümündeki tüy olarak geçmektedir. Ayrıca Türk Tarihinde hakanların, sultanların başlıklarında yer verilen bu tüyler nedeniyle “tuğ” anlamına da gelir.

Bunların dışında Sorguç ismi -sor veya -sorgu köklerinden geldiği için soran, sorgulayan anlamları ile de karşınıza çıkar. Sözcük sonuna gelen -ç iyelik harfi farklı bir anlama bürünmesine neden olur.

İsimler üzerinde çalışma yapan aile bireyleri yeni doğacak çocuklarına vermek istedikleri isimlerle ilgili olarak, Sorguç isminin harf analizi üzerinde de dururlar. İki hece ve altı sözcükten oluşan bu ismin harf analizi şu şekildedir. S harfi, hayal dünyasında yaşayan hayalperest bir kişilik yapısını temsil eder. O harfi, gizemli bir kişilik yapısını ortaya koyarken, sır saklama becerileri ile beraber içe dönük ruh yapısını ortaya koyar. R harfinde kararsızlık denizi görülür. Kesin karar vermeden çok defa tereddüt yaşarlar. G harfi, güçlü olmayı seven, egoları yüksek bir mizacı sembolize eder. U harfi, sakin ve sağlamcı yapıyı temsil ederken Ç harfinde sanata ilgi, zevkli davranışlar ve lükse olan ilgi görülmektedir.

Toplum üzerinde yer etmiş bazı inanışlar, isimlerin kişiliği etkilediği doğrultusundadır. Bu konu hakkında uzman araştırmacıların ortaya koyduğu birçok bulguya ulaşabilirsiniz. İsimler ile ilgili olarak taptığınız araştırma sırasında Sorguç isminin kişilik analizi konusuna geldiğinizde şu sonuçlar karşınıza çıkar. Sıkıntı ve zorlukları sevmeyen Sorguçlar zevke ve sefaya daha yatkın bir kişilik özelliği sergilerler. Biraz içe kapanık olabilirler ama gizemli görünmek onların hoşuna gitmektedir. Duygusal anlamda tutarsız davranışlar sergileyebilen bu isim taşıyıcıları şüpheci ve karamsar karakter belirtileri de gösterirler. Parasal konuların yönetiminde çok başarılı olan Sorguçların aktif ve hareketli bir yaşamları vardır.

Eğer eve yeni bir bebek gelecek ve siz ona Sorguç ismini vermek istiyorsanız bakacağınız başka bir konu başlığı da o isimle uyum oluşturacak veya ahenkli isimler olacaktır. Sorguç ismine benzer isimler arasında, Tonguç, Soner, Sargın, Soral, Sorgun, Orkun, Tabgaç, Tuğraç ve Sorkun isimlerini görürsünüz. Bu konulara merak duyan ebeveynler ayrıca bu isimlerin soy isimleri ile uyumlu olmasına özen gösterirler.

Sorguç ismini, dünyaya merhaba diyerek gözlerini açan evlatlarına koymayı düşünen anne ve babaların farklı bakış açıları olabilir. Bunlardan birisi de acaba bu isimle yaşayan ünlü bir kişilik var mı? veya bu isimli tanınmış kişiler kimlerdir? Soruları olabilir. Bu konu üzerinde yapacakları incelemeler sonucunda maalesef olumlu bir yanıt alamazlar. Çünkü Sorguç ismine sahip olan ünlüler başlığı altında tanınmış birisi yoktur.

Her anne ve babanın önem verdiği bazı ölçütler olabilir. Özellikle Türk toplumu gibi gelenek ve göreneklere bağlı yaşayan bir toplumda bazı konulara dikkat etmek isteyebilirler. Bu konuların başında toplumsal değer yapıları yatar. İşte bu nokta da Sorguç ismi caiz mi?  Sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Sorguç ismi caiz olmayan isimler arasında bulunmadığı için caizdir denilebilir. Her ne kadar Kur’ an da sorguç ismi bulunamamış olsa da bu ismin caiz olmasına engel değildir. Zaten her isim Kuran’ı Kerimde geçmiyor.

Sorguç isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kimi kuşların başlarında bulunan uzun tüylere verilen ad.
  • 2 – Tuğ.
  • 3 – Soru soran, sorgulayan.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Sorguç ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sorguç ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sorguç ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Sorguç ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Sorguç ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Sorguç isminin Türkiye sıralaması

Sorguç en çok kullanılan 11927. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6261. isimdir.

Sorguç ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Sorguç isminin Harf Analizi

Kişiye Sorguç ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ç : Zevk sefa düşkünü çağrıştırır, bu harfi içermese de olur.

Sorguç İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sorguç ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sorguç isminin anlamını gözden geçirin!

Sorguç İsminin Numerolojisi

Sorguç isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
O: on sekiz
R: yirmi bir
G: sekiz
U: yirmi beş
Ç: dört
TOPLAM: 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap