Sofra Tuzu Nasıl Muhafaza Edilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sofra tuzu, nemli ortamlardan korunarak saklanır. Solunum ve sindirim sistemine faydaları vardır. Aşırısı tansiyon dahil birçok zarar neden olur.

Sofra Tuzu

İnsanlık tarihinin neredeyse en başından beri yemeklere tat vermesi için kullandığımız sofra tuzu, yüzyıllardır yemeklere tat vermesinin yanında gıdaların da uzun süre bozulmadan saklanabilmesinde kullanılmıştır. Eski çağlarda et ve balık gibi ürünlerin kurutularak saklanmasında büyük rol oynayan sofra tuzu önemli bir ticaret ürünü olarak da kullanılmıştır.

Basit bir kimyasal bileşik olan sodyum klorür, bildiğimiz diğer adıyla sofra tuzu veya yemek tuzu doğada neredeyse her yerde karşımıza çıkmasıyla birlikte bazı kimyasal süreçlerden geçerek ve içine belirli miktarda iyot eklenerek sofralarımıza kadar gelmektedir.

Yapısı gereği genellikle beyaz renkte olan sofra tuzunun bazı çeşitleri; kaya tuzu, himalaya tuzu ve deniz tuzudur. Ülkemizde ki tuz üretiminin büyük bir kısmı Çankırı’da bulunan kaya tuzlarından ve Ankara ile Aksaray arasında bulunan Tuz Gölü’nden elde edilmektedir.

Sofra Tuzu Nasıl Saklanır?

Sofra tuzun nasıl saklanır sorusunu cevaplayacak olursak eğer birkaç basit yöntem ile bunu kolayca başarabiliriz. Bildiğimiz üzere eski çağlardan günümüze kadar tuzu gıdaların uzun süreli dayanabilmesi için kullanmaktayız. Bozulmayan ve bayatlamayan bir mineral olan sofra tuzunu evlerimizde kolay bir şekilde muhafaza edebiliriz.

Marketlerden satın aldığımız sofra tuzunu nemden ve rutubetten korumamız gerekmektedir. Nemlenen tuz topaklaşır ve yemeklerde kullanımı daha zor hale gelir. Bunun olmamasını sağlamak için, delikli tuzlukların içerisine birkaç adet pirinç tanesi koyarak tuzun nemlenmemesini böylelikle sağlayabiliriz.

Büyük tuzluklarda veya kaplarda sofra tuzunun nemlenmemesi için, saklama kaplarının içerisine temiz gazete kağıtlarından birkaç küçük parça koyarsanız eğer oluşan nemi gazete kağıdı emecektir ve tuzun nemlenip, topaklaşmasını önleyecektir.

Sofra Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yemeklerimizin ve bazı içeceklerimizin lezzetini arttırdığı sofra tuzunu hemen hemen tüm yemeklerimizde kullanmaktayız.

Her tarifin kendine göre tuz oranı varken, bazı insanlara tuz dokunduğu için yemeklerine daha az tuz eklemeleri gerekmektedir. Bazı kişiler ise fazla tuzlu yemekten hoşlandığı için yemek piştikten sonra, masada yemeden önce de tuz eklemektedir.

Tuz kullanımı kişiden kişiye değişse bile neredeyse her yemeğimizde çok az da olsa lezzet vermesi açısından tuz kullanmaktayız. Kullanmış olduğumuz tuzun türüne göre yemeklerimize kattığımız tuzun da miktarı farklılık göstermektedir.

Yemeklerde tuz kullanırken, yemeğin pişme sırasında eklenmesi daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Sonradan eklenen tuz hem yemeğin yapısını bozuyorken hem de daha fazla tuz kullanımına sebep olmaktadır. Eğer yemek pişme sırasındayken tuz kullanımını tarifin gerektiği gibi doğru kullanırsanız tuzla ilgili bir sıkıntınız olmayacaktır.

Pişirme sırasında az eklenen tuza sonradan tuz eklemesi yapabiliyorken, maalesef fazla tuz kullanımında bu durumu genelde kurtaramamaktayız.

Bazı durumlarda, yemeğin çeşidine göre fazla malzeme kullanımı ile fazla tuz probleminden kurtulabilmekteyiz. Örneğin içinde patates kullandığımız bir yemeğe yanlışlıkla fazla tuz kullandıysak, biraz daha patates eklemesi yaparak eklediğimiz patatesin fazla tuzu emmesini sağlayabiliriz.

Sofra Tuzunun Faydaları

Sofra tuzunun faydaları, bilinenin aksine oldukça fazladır. Birçok kişi sofra tuzunun lezzet katma dışında herhangi bir yararının olmadığını düşünse de, sofra tuzunun vücudumuz için oldukça yararlı yönleri de bulunmaktadır.

Sofra tuzu bir doğal bir kimyasal bileşen olduğundan dolayı mineral olarak sayılmaktadır. Vücudumuzun günlük mineral ihtiyacının büyük bir kısmını sofra tuzundan sağlamaktayız. Sofra tuzunun diğer faydaları ise;

·       Vücudumuzda bulunan asit, baz dengesini sağlar, elektrolit dengesini korur.

·       Solunum ve sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasında etkilidir.

·       Tansiyon düştüğü zaman sofra tuzu kullanımı ile tansiyon dengelenir.

·       Boşaltım sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlayarak, daha sık idrar atma faaliyetine sebep olur. Bu sayede vücudumuzdaki atık maddelerin daha hızlı atılmasını sağlarız.

·       Antiseptik etkisi sayesinde vücudumuzdaki mikrop ve kötü bakterileri öldürür.

·       Vücudumuzun günlük iyot ihtiyacını karşılar.

Sofra tuzunun günlük yaşamımızdaki faydaları bunlardır.

Sofra Tuzunun İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Sofra tuzu bilindiği üzere doğada, genellikle de kayalar üzerinde bulunmaktadır. Kimyasal ismi olan sodyum klorür isminden de anlayacağımız üzere sofra tuzunun içerisinde sodyum ve klor minerallerini içermektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu mineralleri günlük hayatımızda sofra tuzu büyük oranda karşılamaktadır.

Sofra tuzunun içindeki minerallerden bir diğeri ise iyottur. İyot, sofra tuzunun işlenmesi sırasında yemeklerimizde kullanılabilir hale gelmesi için üretim aşamasında belli bir miktarda eklenen kimyasal elementtir. Vücudumuzun günlük iyot ihtiyacı yine sofra tuzu tarafından kolay bir şekilde karşılanmaktadır

Sofra Tuzunun Kalorisi

Sofra tuzu yapısı gereği içerisinde besin yapıtaşlarından olan protein, yağ veya karbonhidrat bulundurmadığından dolay kalorisi yoktur.

Sofra Tuzunun Zararları

Günlük yaşantımız içerisinde yemeklerde kullandığımız sofra tuzunun zararları da bulunmaktadır. Gereğinden fazla sofra tuzu kullanımı kan basıncını yükseltmesinden dolayı tansiyon yükselmesine sebep olmaktadır. Yüksek tansiyona bağlı olarak da kalp ve damar hastalıklarına sebep olmaktadır.

Sofra tuzunun zararlarından bir diğeri ise vücutta gereğinden fazla su tutmasıdır. Aşırı tuz kullanımının sonucunda vücutta ödem oluşmaktadır. Ödem oluşmasından dolayı da kilo alımı artar ve vücutta şişkinlikler oluşur.

Sofra tuzunun bir diğer zararı ise fazla tüketimden dolayı vücuda gereğinden fazla sodyum yüklemesi olacaktır. Fazla tuz kullanımının sonucunda vücudumuzda bulunan kalsiyumun emilmesini önleyen sodyum, kemik erimesi ve böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap