Siyah Zeytin Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hileler

Siyah Zeytin Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hileler. Hileli gıdalar neredeyse tüm besinleri kapsamaya başladı. Bu şartlar altında da sağlıklı beslenmek için çok fazla detaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı beslenmek için önemli bir alternatif olan zeytin içinse olgunlaşma sürecini es geçecek bir takım uygulamalar yapılıyor. Bu sürecin kısalması daha hızlı bir biçimde tezgahlarda satışa sunulmasına sebep oluyor. Ayrıca çoğu sağlığa zararlı olan bu katkı maddeleriyle insan sağlığı riske atılıyor.

Eğer iyi zeytin seçmek ve sağlığınıza olumsuz bir etki yaratmamasını isterseniz bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerek.

Herkesin anlayabileceği şekilde olan bu detaylar hem hileli olan zeytinleri almamanız hem de daha sağlıklı bir besin tüketimi yapmanız için önemlidir. Aslında ilk bakışta bile bir zeytinin içerisine gıda boyası enjekte edilip edilmediğini, oksitleme tekniğiyle bekletilip bekletilmediğini anlayabilirsiniz.

Siyah Zeytin Seçmenin Püf Noktaları

Siyah Zeytin Seçmenin Püf Noktaları

Zeytin normal şartlarda ortalama 6 aylık bir bekleme süresine sahiptir. Bu sürecin ardından tezgahlara gelerek satışa sunulur.

Ancak üreticiler bu süreci kısaltmak için zeytinleri 6 ay bekletmek yerine bekleme alanlarında oksit demir parçalar ve gıda boyaları kullanıyorlar. Çeşitli kimyasalları da içeren bu boyalar sayesinde aslında olgunlaşmamış olmasına rağmen zeytin normal formuna kavuşmuş oluyor.

İlk olarak en dikkat çeken nokta tabii ki rengi oluyor. Gerçek ve hakiki olan bir zeytin tam anlamıyla kapkara olmaz. Siyah bir tona sahiptir ancak dikkatli baktığınızda mora çalan bir siyah görürsünüz.

Fakat bu siyahlık ya da daha mor olan rengin kesinlikle iç kısmından da dış kısmından da elinize bulaşmaması gerekiyor. Eğer zeytini elinize alıp açtığınızda elinize mürekkep gibi mor bir leke ya da siyah bir boya bulaşıyorsa derhal o zeytini bırakın.

Zeytini açmışken çekirdeğine de bakabilirsiniz. Yüksek oranda kimyasal boyaya maruz kalan zeytinlerde genellikle siyah bir çekirdek vardır. Oysa doğal zeytinlerin çekirdeklerinin rengi kahverengi olur. Veya en iyi ihtimalle bu rengin mora döndüğünü görürsünüz.

Zeytinlerin dışarıdan bakıldığında ciddi derecede parlaması da bazı kostik maddelere maruz kalmış olabileceğini gösteriyor. Genellikle daha mat ve donuk bir renge sahip olurlar. Doğal halini anlarken dış rengine, iç rengine ve çekirdek rengine bakmak kesinlikle önemlidir.

Son olarak içini açtığınızda bu detaylarla karşılaşmadığınızda da tadarak zeytinin kalitesini anlayabilirisiniz. Burada da acı veya ekşi bir tat almanız olgunlaşmamış bir zeytinin olgun gibi gösterilerek satıldığını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap