Şekur İsminin Anlamı

Şekur İsmi

Şekur İsminin Anlamı Söyleyiş bakımından farklı isimler arasında bulunan Şekur ismi, yoğun bir kullanım oranına sahip olmasa da sıradışı isim arayışında olan aileler için oldukça uygun isimler arasında yer alıyor. Şükür, Şakir, Şahin gibi isimler ile benzerlik gösteren bu isim için şimdilerde Şekur isminin anlamı nedir sorusu soruluyor. Şekur ismi, Allah’ın isimlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Anlamı ise şükür, şükran ve teşekkür olarak geçiyor. Daha geniş kapsamlı bakıldığı zaman Allah’ı bize verdiği nimetlerden ve bize verdiği lütuflardan ötürü şükran ile anmak olarak tarif ediliyor. Çok derin bir anlamı olan bu isim maneviyat aşamasında da herkesin dikkatini çekiyor.

Genelde erkek çocuklara verilen bir isim olarak biliniyor. İsmin derin anlamı ve ifade ettikleri düşünüldüğünde Allah’a verilen çocuk için şükür etme amaçlı bu ismin çocuğa verilebileceği gibi, bunun daima hatırlandığını ve hatırlanması gerektiğini hissettirmek istediği ebeveynler bu ismi çocuklarına veriyorlar. Şekur ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu da tüm bu olasılıklara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Anlamından da anlaşılacağı üzere Şekur ismi çok tabii bir şekilde Kur’an-ı Kerim içerisinde belirli ayet ve surelerde geçiyor. Şükrü belirten ve şükrün önemini anlatan birçok farklı hadiste de orijinal dilde Şekur ismine ve dolayısı ile kelimesine rastlamak mümkün. 

Şekur ismi ile ilgili farklı araştırmalar devam ederken Şekur isminin anlamı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler Arapça kaynakları inceliyor. Çünkü bu özel isim Arapça kökenli bir isim. Dilimize Arapçadan ve dini çalışmalardan geçen bu ismin kullanım oranı ise oldukça az. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin bir kısmında bu ismin kullanımına rastlanabiliyor. Bu özel isim çok nadir kişide bulunuyor ve farklı varyasyonları kullanılabiliyor. Farklı bir isim arayan aynı zamanda bu ismin özel bir anlamı olmasını isteyen aileler için Şekur ismi rahatlıkla tercih edilebilir bir isim. Şekur ismi söyleyiş özelliği bakımından ikinci sesli harfinde yumuşama yapılarak okunuyor.

Şekur ismi ile ilgili araştırmaları devam eden aileler bu ismin kimlerde bulunduğunu da oldukça merak ediyor. Şekur ismine sahip olan ünlüler araştırmaları yaparak bu kişiler bulunuyor ve ne iş yaptıkları konusunda fikir sahibi olunuyor. Ancak bu isim çok nadir bulunan bir isim olduğu için çok fazla ünlü ve tanınmış kişi bu isme sahip değil. Bu sebeple bu araştırmalar fazla sonuç vermeyebiliyor. Osmanlı Dönemi’nde yoğun bir şekilde kullanılabileceği tahmin edilen Şekur ismi, günümüzde eski popülaritesini ne yazık ki koruyamıyor. Ancak yine de çok bilinmemesine rağmen en özel isimler arasında yer alıyor. Bu isim bizim ülkemiz dışında Arabistan gibi ülkelerde de kullanılıyor.

Şekur ismi hakkında merak ettiklerini öğrenen aileler için sıradaki adım bu ismin çocuğa ne gibi katkılar sağlayabileceği ile ilgili oluyor. Şekur isminin analizi yapılırken istisnai ya da genel geçer durumlar, gözlemler göz önüne alınarak harflerin yapılarına göre bir yorum yapılıyor. Bu enerjisel bir fikir alışverişi olarak biliniyor. Şekur isminde yer alan Ş harfi ne olursa olsun kolayca yolunu bulabilmeyi ifade ediyor. E harfi başarıyı ve azmi simgeliyor. K harfi yol ayrımlarını ifade ediyor. U harfi birikimi simgeliyor. R harfi ise karmaşık yollardan sonra düzlüğe çıkmayı ifade ediyor. Tüm bunlar göz önüne alınarak Şekur ismine sahip olan herkes için katı ve geçerliliği olan şeyler söylemek mümkün olmasa da isim analizi çoğu kez doğru çıkıyor. 

sekur-isminin-anlami-69434
Şekur İsminin Anlamı

Şekur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çok şükreden.
  • 2 – Şükreden, şükredici. Allah’ın isimlerinden, (bkz. Abdüşşekûr)

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Şekur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şekur ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şekur ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Şekur ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Şekur ismini kullanan bulunmamaktadır.

Şekur isminin Türkiye sıralaması

Şekur en çok kullanılan 13237. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 7074. isimdir.

Şekur ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Şekur isminin Harf Analizi

Kişiye Şekur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Şekur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şekur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şekur isminin anlamını gözden geçirin!

Şekur İsminin Numerolojisi

Şekur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
E: altı
K: on dört
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap