Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Şeker Hastaları Ne Yemeli?   Şeker hastalığı tüm ülkelerde ve de bizim ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. Bu hastalık doğru ve düzenli beslenilmezse..

Şeker Hastalığı tüm ülkelerde ve de bizim ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. Bu hastalık doğru ve düzenli beslenilmezse çok ciddi sonuçlar ortaya çıkartabilir. Şeker hastalığının belirtileri sizde gerçekleştiğinde hemen doktorunuza gidin ve bir an önce teşhis konulsun. Doktorunuz size neleri yiyip neleri yiyemeyeceğinizi zaten söyleyecektir fakat yine de birkaç farklı yememeniz gereken besini de ekleyeceğiz. Bu besinleri öğrendikten sonra bir besin programı hazırlamanız gerekmektedir.

Bu besin programında yapacağınız küçük değişiklikler sizi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Yapacağınız küçük değişiklikler size faydalı olacak ve şekersiz besinler olmalıdır. Şeker hastası olmak demek hayatın sonu değildir bunu da unutmamalı ve hiç endişe etmemeliyiz. Peki, yapacağımız bu küçük değişikliklerde hangi besinleri seçmeliyim diye düşünüyorsanız yüksek lifli besin kaynakları seçmelisiniz. Bu şekilde kanınızdaki şeker yavaş yavaş yükselir ve bu da tehlikeli değildir ayrıca yeteri kadar enerji almış olursunuz.

Şeker Hastaları Ne Yemeli?
Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Fazla enerji alabilmek için karbonhidratları fazla tüketmekteyiz fakat şeker hastaları için fazla karbonhidrat almak tehlikeli olabilir hiç almamakta iyi değildir dengeli ve az karbonhidrat alınmalıdır. Yavaş yavaş rafine karbonhidratları hayatımızdan çıkarmalıyız. Rafine karbonhidratlar yerine daha sağlıklı olan karbonhidratlar alınmalıdır. Bunlardan Bazıları: Tam buğday ekmeği, tatlı patates, kepekli makarna, esmer pirinçtir. Şeker hastası demek şeker yememesi gerekiyor demek değildir sadece az miktarda yemesi gerekir çünkü şeker insanın bir ihtiyacıdır, bu ihtiyaç minimum düzeyde karşılanmalıdır ve kontrol altında kalmalıdır.

Dikkatli ve Sağlıklı Besinler

Şeker hastaları şekeri azalttıkça günlük hayatta yedikleri ve aslında şekersiz sandıkları besinlerin şekerli olduğunu anlayacaktır. Sadece şekerli yiyecekler yememekle değil aynı zamanda da şekerli içecekler de içilmemelidir onun yerine maden suyu sodası veya su içilmelidir. Şekere çok bağlı bir şeker hastası iseniz yemeklerde şeker yerine tarçın veya vanilya kullanmalısınız. Şekersiz yapamam diyorsanız ve şekere çok bağımlı iseniz hazır tatlılar yerine kendi tatlınızı kendiniz yaparak şeker miktarını ayarlayabilir ve de rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Yediğiniz yemeklerdeki doymuş yağları azaltmalısınız çünkü bu sizin için zararlıdır. Kızartma gıdalar veya margarin yerine omega yağ asitleri bakımından zengin doğal yağlar tercih edilmelidir. Süt, peynir, yoğurt gibi gıdaları sık tüketiyor ve çok seviyorsanız yağsız olanlarını seçmelisiniz.

Vücudumuzun vitamine ihtiyacı vardır ve şeker hastaları da vitamin almalıdır bu sebepten dolayı meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Beslenmenize kan şekerinizi dengede tutmaya yarayacak olan besinleri eklemelisiniz bu kan şekerinizi dengede tutmaya yarayacak besinler ise baklagillerdir.

Doğru Besin Değerleri

Yediğimiz normal yemekler haricinde bir de yememiz yani beslenme programımıza eklememiz gereken bir diğer besin ise deniz ürünlerinden balıktır. Balığı yeme sıklığımızı arttırmalıyız. Balık seçerken ise yağlı veya soğuk su balıkları tercih edilmelidir. Bu tür balıklar tüketmek kalp sağlığımız için büyük önem taşır. Şeker hastalarına sadece şeker değil aynı zamanda tuz da zararlıdır. Günde 6 gramın altında tuz tüketilmelidir. Dışarıdan aldığınız hazır gıdalardan uzaklaşırsanız buna alışmak daha kolay olacaktır. Şeker hastasının aslında ne yemeli sorusuna cevabı düzenli ve sağlıklı beslenme olmalıdır.

Sağlıklı bir beslenme her besin türünden azar azar yiyerek ve sağlıksız yağlarla ve katkı maddeleriyle yapılan besinlerden uzak durarak yapılır. Şeker hastalarının bu maddeleri göz ardı ederek uygulamaması onun hayatına son verebilecek kadar ilerleyebilir bu yüzden şeker hastalığı teşhisinin anında veya en yakın zamanda yapılması gerekir aksi taktirde telafi edilmesi zor sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bir insanda şeker hastalığı belirtilerinin olduğunu anlaşılınca en yakın sağlık kurumuna müracaat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap