Sefa İsminin Anlamı

sefa-isminin-anlami-40461

Sefa İsminin Anlamı

Bebekleri olacak ailelerin ad koyma konusunda ayrıntılı incelemeler yaptıkları görülmektedir. Bu açıdan ‘’Sefa isminin anlamı nedir?’’ sorusu pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Sefa isminin birden çok anlamı vardır.

Sefa, Arapça kökenli olan bir isimdir. Üç farklı anlamı vardır. İlk anlamı askeri birliktir. Türk Dil Kurumuna göre  rahatlık, sakinlik manasına gelmektedir. Bir diğer anlamı ise zevk, neşe, eğlencedir. Anlamı dolayısıyla da çok sevilen bir isimdir. Ailelerin bu telaşında çocuklarına en güzel ismi seçmek için heyecanları vardır. Her ismi araştırmaktan çekinmezler. Sefa ismi de evlatlarına verebilecekleri farklı ve güzel isimlerdendir. 

Doğacak çocuklarına Sefa ismini vermek isteyen ebeveynler ‘’ Sefa ismi Kuran’da geçiyor mu’’ sorusunun yanıtlarını merak ederler. Sefa ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Aynı zamanda Sefa caiz olmayan isimlerden de değildir. Sakıncalı bir isim olmadığı için  aileler  bu ismi koymaktan çekinmemelidirler.  

Teknolojinin de gelişimiyle uzmanlar tarafından pek çok ismin karakter analizi yapılabilmektedir. Uzmanlar, Sefa isminin anlamı bakımından aniden sinirlenebilen yapıda olduklarını düşünmektelerdir. Haz etmedikleri insanları hırpalamaktan keyif alırlar. İş hayatında oldukça yüksek başarıya sahiplerdir. Kendilerine karşıt görüşte olmak onları durduramaz aksine daha da fazla hırslanmasına sebep olur. İlişkilerinde sevdikleri insanlara karşı fazlasıyla yakındırlar.

Şimdi ise Sefa isminin ülkemizde kaç kişide bulunduğuna ve ne kadar popülerliği olduğuna gelelim. Ülkemizde Sefa ismine sahip olan toplam 51828 kişi vardır. 2022 verilerine bakacak olursak, Sefa ismi Türkiye’de  en fazla kullanılan 331. isimdir. Erkek isimleri arasındaysa 161. sırada yer almaktadır. Son bir yılda bu isme sahip olanların sayısı 194 kişi artış göstermiştir. Bu ismi kullananların 7176 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. 5143 kişi ise Ankara ilinde ikamet etmektedir. 1554 kişi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Günümüzde isimlerin harf analizlerini incelemek mümkündür. Sefa isminin harf analizine bakılacak olursa;  S harfi hayalperest bir ruhu, E harfi mücadeleci bir ruhu, F harfi uysallığı, A harfi de atılganlığı ve heyecanı çağrıştırmaktadır. 

Türkiye’de Sefa ismi sıkça kullanılır. Sefa ismine sahip ünlüler ile alakalı belirli araştırmalar yapılmıştır. Türk şarkıcı Sefa Topsakal, sinema ve tiyatro oyuncusu Sefa Zengin, komedyen ve oyuncu Sefa Doğanay, tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Sefa Tantoğlu, yazar Sefa Taşkın ve senarist Sefa Önal isimlerini ünlüler arasında sıralayabiliriz.

Uzman görüşlerine göre Sefa isminin analizi yapıldığı zaman Sefa adını taşıyan kimselerin her şeyde netlik aradığı görülmektedir. Marjinalliğe fazlasıyla önem vermektedirler. Zihinleri sürekli olarak yeni fikirler üretme üzerine ya da var olan fikirleri sorgulamaya devam edecek şekilde çalışır. Konuları ve oluşumları başkalarıyla tartışmaktan keyif alırlar. Sorumluluklarını çok ciddiye alırlar ve sorumluluklarına karşı da bağlıdırlar. Güven ve kararlılık onlar için yaşamının vazgeçilmez iki unsurudur.. Sıcakkanlı ve nahif tavırları ile çevrelerinde çok sevilmektedirler.

Sefa ismi ile benzerlikte olan diğer isimlere gelecek olursak; Vefa, Cefa, Yefa, Selma, Sevda, Semra, Sefer, Sefi, Sefir, Asef vb. Bu isimle uyumlu olan ikinci isimler ise Ahmet, Mustafa, Can, Hüseyin ve Serkan’dır.

Sefa  ismi Türk kültüründe çok önemli bir yer edinmiştir. Hem din hem de kültür açısından bakıldığında ayrı bir yeri olan bu ismi aileler çocuklarına vermek istemektedirler.  Bu isim doğacak çocuğunuza verebileceğiniz özel isimler arasında yer alır ve ailelerin dini açıdan endişeleneceği de bir durum söz konusu değildir. Bu isim caiz isimler listesinde yer alır. Sakıncalı bulunan isimler listesinde de yer almaz.

sefa-isminin-anlami-40461
Sefa İsminin Anlamı

Sefa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Askeri Birlik.
  • 2 – Gönül Rahatlığı, Rahatlık, Kaygısız Ve Sakin Olma.
  • 3 – Zevk, neşe, eğlence

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: sefa:
Kuran ‘da geçmiyor.

Sefa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sefa ismini kullanan 51.828 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sefa ismini kullanan 7.176 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sefa ismini kullanan 5.143 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sefa ismini kullanan 1.554 kişi bulunmaktadır.

Sefa isminin Türkiye sıralaması

Sefa en çok kullanılan 331. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 162. isimdir.

Sefa ismini kullananların sayısı, son bir yılda 194 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Sefa isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Sefa isminin Harf Analizi

Kişiye Sefa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Sefa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sefa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sefa isminin anlamını gözden geçirin!

Sefa İsminin Numerolojisi

Sefa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
F: yedi
A: bir
TOPLAM: 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap