Saten Kumaşların, Eşyaların Temizliği, Yıkanması

saten-kumaslarin-esyalarin-temizligi-yikanmasi-37420

Saten kumaşlar narin olmaları nedeni ile yıkama şekillerine dikkat etmeli. Suni, ipek, asetatlı ve krep saten kumaşların yıkama yöntemleri değişmektedir.

Saten ismi verilen kumaş türünün çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Buna ek olarak satenlerin temizlenmesi yalnızca tek bir fonksiyona dayanmıyor. Çünkü pamuklu ya da ipek gibi birçok türünün olduğunu biliyoruz. En temel temizlik formülünün etiket üzerinde yazdığından emin olabilirsiniz. Elinizdeki saten ya da satene benzer kumaş türünün içeriğinde ne kadar pamuklu doku ne kadar ipek kumaş olduğunu bilmediğinizden net bir temizleme yöntemi uygulamayabilirsiniz.

Ancak etiketinde tüm yıkama ayrıntıları sizlerle paylaşılmıştır. Yıkamanın ardından kurulama ve ütüleme fonksiyonlarına yönelik yönlendirmeler yine karşınıza çıkacaktır. Dikkatli olmanız durumunda saten kumaşların temizliği korkutucu bir hal almaktan çıkacak. Çok rahat bir biçimde temizleyerek kullanabileceğiniz özel eşyalarınız olmaya devam edecektir.

Saten çeşitlerini bilmek ve buna uygun temizlik formüllerini uygulamak sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Çoğunlukla kadınların bildiği fakat erkeklerin asla ayırt edemediği bu türler bilinenden çok daha fazla olabilir.

Saten Eşyalar Nasıl Yıkanır?

Saten eşyalar nasıl yıkanır konusunda bir kılavuz hazırlarken tüm saten kumaşların yanı sıra saten benzeri kumaşları sizlere sunuyoruz. Böylece her anlamda daha kullanışlı ve işlevsel bir tanım ortaya çıkmış oluyor.

İpek Saten Nasıl Yıkanır?

İpek saten denildiğinde herkesin aklına iç giyim gelir. İç çamaşırlarda kullanılan ve dokusuyla farklı bir hissiyat sağlayan bu eşyaların yıkanma talimatları tamamıyla elde yıkama üzerinedir. Makinede yıkama önerisi bulunmamasına karşılık bunları makineye atan insanlara rastlayabilirsiniz. Fakat eşyanın daha uzun ömürlü olması ve yıpranmaması için bu durumu dikkate almanızı öneriyoruz.

İpek saten eşyalarınızı soğuk suyla yıkamanız gerektiği gibi elde sabun kullanarak arındırmanız en doğrusu olacaktır. Deterjan kullanımının da önerilmemesine karşılık sabun kullanımında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aynı kumaş türüne gecelik ya da sabahlıklarda rastlamak mümkündür.

Asetatlı Saten
Nasıl Yıkanır?

Bu kumaş türü ise son derece özel olup kırışıklıktan uzak olmasıyla bilinir. Asetatlı saten eşyalarınızı yıkarken soğuk su yerine sıcak su kullanmanız tavsiye edilir. Toz deterjandan ziyade sabun tozu kullanmanız daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Deterjan kullanmayı düşünüyorsanız sıvı deterjan tercih edilebilir.

Yıkama işleminde ovalamak ya da çitilemek yerine hazırladığınız temizlik suyunun içerisine batırıp çıkararak ya da sağa sola hareket ettirerek temizlemeniz önerilir. Bunun haricinde bir yıkama formu bulunmadığı gibi makinede yıkamanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Asetatlı satenler aynı zamanda kurutmak için ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmayan kumaşlardır. Bunları kuruma evresinde bir havluyla sarıp bırakabilirsiniz. Havlu tüm ıslaklığı çekecektir.

Krep Saten Nasıl Yıkanır?

Krep saten denilen kumaş türünün yıkanma talimatları sıcak su ve sabun tozu iledir. Yani bir nevi asetatlı saten eşyalar ile aynı yıkama seçeneğinin uygulandığını görebiliyoruz. Yıkadıktan sonra yine sıkma işlemini yapmamalı, bunun yerine havluya sararak kurutmalısınız.

Kuruma işlemini tamamladıktan sonra ütüyle yavaşça üzerinden geçerek kırışıklıkların giderilmesi genel uygulamalardan birisidir. Yalnızca yapışmamasına dikkat edip kirlerinden arındırmak için ekstradan sıvı deterjan uygulayabileceğimizi hatırlatalım.

Suni Saten Benzeri Kumaşlar Nasıl Yıkanır?

Bazen suni ipek içeren, bazen ise ipek ve pamuklu karışımı olan saten benzeri kumaşlar elde sabun ile yıkanabilir. Tercihe göre taneli deterjanlar kullanılarak temizliği için gereken ortam yaratılabilir. Durulamada fazla suya maruz bırakmamak pamuklular için önemliyken yine kurulama işlemini sıkma olarak yapmayın. Diğerlerinden farklı olarak uygulanan tek noktanın ütü kısmı olduğunu söylemeliyiz.

Tam anlamıyla süzülüp kurumadan ütülenmesi gerekir. Henüz nemi üzerindeyken ütülendiğinde en iyi sonuçlar alınır. Ütüyü çok sıcak yapmanız önerilmez. Hemen hemen orta seviyeye yakın bir sıcaklıkla işi çözümleyebilirsiniz.

Dilerseniz tüm saten eşyalarınızda kola spreyiyle çift cephesine de bunu uygulayabilirsiniz. Kolaladıktan sonra daha parlak bir görünüm kazanacağından şüpheniz olmasın. Kalıcı etkiler için hemen ardından düşük ısılı ütüyle üzerinden geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap