San İsminin Anlamı

San İsminin Anlamı

Anne baba olmaya hazırlanan bazı kişiler çocuklarına modern bir isim koymak isterken bazı kişiler ise hiç bilinmeyen isimler arasından tercih yapmak istemektedir. Hiç bilinmeyen isimler arasından tercih yapmak modern ya da geleneksel isimler arasından tercih yapmaktan daha zordur. Bu aşamada pek çok ebeveyn bilinmeyen isimler konusunda araştırma gerçekleştirirken farklı isimlerle karşılaşmaktadır. Hem anlamı güzel olan hem de caiz olan isim arayışı içerisinde olan kişiler ise bu aşamada oldukça zorlu bir süreç geçirmektedir. Çocuğu için güzel bir isim arayış içerisinde olan ve bu ismin farklı olmasını isteyen kişilerin karşılaştığı isimlerden biri de San ismi olmaktadır.

Kulağa yabancı bir isimmiş gibi gelen San ismi pek çok kişinin ilk kez duyduğu ve anlamını merak ettiği isimlerden biridir. Bu ismi ilk kez duyan ve çocuğuna farklı bir isim koymak için araştıran kişiler San isminin anlamı nedir? Sorusunu sormaktadır.

Uzmanların gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre San isminin anlamları arasında ilk sırada dilek, ikinci sırada istek, üçüncü sırada arzu, dördüncü sırada şöhret, beşinci sırada, altıncı sırada alamet, yedinci sırada nişan, dokuzuncu sırada ise iz anlamları yer almaktadır.

Türkçe kökenli olan ve genellikle erkek çocuklarında kullanılan bu isim hakkında merak edilen sorulardan biri bu ismin caiz olup olmadığıdır. Bu nedenle pek çok kişi sorunun cevabını öğrenmek için San ismi Kur’an-ı Kerim de geçer mi? Sorusunu gündeme getirmektedir. Uzmanlar tarafından yapılmış  olan açıklamalara göre San ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmeyen isimler arasında yer almaktadır.

Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmış olan Türkçe sözlüğe göre San isminin anlamları arasında bir kimsenin işi, mesleği ya da toplum içindeki durumu ile ilgili olarak kullanılan isim açıklaması yer almaktadır. Bu ismin anlamının güzel olması sebebiyle kuranı kerim içerisinde geçmiyor olsa da çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Çocuğuna bilinmeyen isimlerden birini koymak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biri de San isminde kaç kişi var? Sorusudur. 2022 yılında paylaşılmış olan isim istatistiklerine bakıldığında San isminde toplam 21 kişinin bulunduğu görülmektedir. Bu kişilerden on üç tanesi İstanbul’da, beş tanesi İzmir’de, bir tanesi ise Ankara’da yaşamaktadır.

Geriye kalan üç kişinin ise Türkiye’nin diğer illerine yayıldığı bilinmektedir. Ancak isim seçimi gerçekleştirilirken yalnızca ismin anlamına ya da San isminin Türkiye sıralaması kısmına bakınmamalıdır.

 Türkiye’de 8805. sırada yer alan ve oldukça fazla tercih edilen isimler arasında bulunan San ismi en çok tercih edilen erkek çocuğu isimleri arasında ise 4483. sırada bulunmaktadır. Son bir yılda bir kaç kişinin daha San ismini tercih etmesi ile bu ismin tercih edilme oranında artış gözlemlenmiştir.

Çocuklarına SAN ismini vermek isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise San isminin olumlu yönleri olmaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında bu isme sahip olan kişilerin hırslı, derin, dayanıklı, hassas, çekingen, tutkulu, karizmatik, sözünden dönmeyen, gizemli, sahiplenici, sadık, dikkatli, paylaşımcı ve kararlı olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin olumsuz yönleri arasında ise rahatına düşkün, inatçı, tartışmaktan hoşlanmam, zevklerine düşkün ve tereddütlü özelliklerin bulunduğu bilinmektedir.

İsimler çocuklara verilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta San isminin kişilik analizi olmaktadır. İsimler çocuklar üzerinde etkili olduğu için mutlaka kişilik analizleri değerlendirilmeleri ve bu analizlerin sonucunda çocuklara bu ismi verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir. San ismine sahip olan kişilerin kişilik analizlerine bakıldığında oldukça fazla sevecen ve konuşmayı seven kişiler oldukları görülmektedir. Bu nedenle San ismine sahip olan kişilerin genel olarak olumlu özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkündür.

san-isminin-anlami-69479
San İsminin Anlamı

San isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dilek, istek, arzu
  • 2 – Şöhret, ün
  • 3 – Alamet, nişan, iz

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Söylenişi: sa:nih
Kuran ‘da geçmiyor.

San ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de San ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da San ismini kullanan 13 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da San ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de San ismini kullanan 5 kişi bulunmaktadır.

San isminin Türkiye sıralaması

San en çok kullanılan 8805. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4483. isimdir.

San ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

San isminin Harf Analizi

Kişiye San ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

San İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ San ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken San isminin anlamını gözden geçirin!

San İsminin Numerolojisi

San isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap