Şakir İsminin Anlamı

sakir-isminin-anlami-82403

Şakir İsminin Anlamı

Bazı isimler vardır ki oldukça güzel anlamlara sahiptir. Üstelik uzun yıllar geçmiş olsa bile popülaritesini korumaktadır. Birçok kişi bu isme sahip olmasına rağmen hala tercih edilen ve değer verilenler arasında Şakir ismi bulunmaktadır. Şakir isminin anlamı nedir? konusunda birçok araştırma yapılır. Öncelikle şükür anlamına geldiğini hatırlatmak isteriz.

Şakir, durumundan memnun olan ve her zaman şükreden kimse demektir. Sabah aydınlığı anlamına da gelir. Sağlam ve zengin kimse demektir. Allah’a her zaman yakın ve ibadetlerini yerine getiren kimse anlamındadır. Şükretmek dinimizde oldukça önemli bir unsurdur. İnsanlar içinde bulunduğu her duruma şükretmelidir. Böyle düşünecek olursak ismin anlamını daha yakından fark edebiliriz.

Görüldüğü gibi bu ismin manevi bakımdan oldukça güzel anlamlara sahip olduğu görülür. Erkek bebeklere verilen Arapça kökenli bir isimdir. Şakir Kur’an geçiyor mu diye merak edenler için birçok ayet ve surede şükretmenin öneminden bahsedilir. Ayrıca Nahl suresinde Şakir ismine rastlanır. Burada da şükretmek anlamında kullanılmıştır.

İsimle ilgili analizleri inceleyerek de doğru karar verebilirsiniz. Şakir isminin analizi incelendiğinde bu kişilerin azimli ve insan ilişkilerinin kuvvetli olduğu görülür. Kendilerini her zaman belli ederek farklı olduklarını gösterirler. Dikkatleri üzerinde toplamayı başaran kişilerdir. Kendine olan güveni hemen fark edilir. Sıcak kanlı ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Sempatik olmaları onların birçok dost edinmesini sağlar.

Olumlu yönleri arasında liderlik vasfının olduğunu söyleyebiliriz. Kendine has olan düşünce ve fikirleri bulunur. Başkalarından etkilenerek bunları değiştirmez. Üzerine düşen sorumluluklardan kaçmaz. Cesur, iyi niyetli, çalışkan ve cömert insanlardır. Sanatsal yetenekleri oldukça fazladır.

Olumsuz yönleri olarak kaygılı olduğu zamanlarda sinirli olabileceklerini söylememiz gerekir. İş hayatlarına oldukça düşkün oldukları için bu durum özel hayatında sorun oluşturabilir. Denge kurmakta zorluk yaşayabilirler.

Kişilik analizi ve harf analizi araştırmaları da isimlerle ilgili yapılmaktadır. Karar kılınan isim eğer Şakir ise bununla ilgili birçok araştırma yapmak oldukça normaldir. Şakir isminin harf analizi nasıldır diye bakacak olursak; Ş harfi güçlü ve üretken bir kişiliği simgeler. Hayal dünyasının geniş olduğunu da bildirir. A harfi her zaman enerji dolu olduklarını simgeler. Mantıklarıyla hareket ettiklerini ortaya çıkarır.

K harfi iş hayatındaki başarısının simgesidir. Yaratıcı kişilikleri ile başarılı bir iş hayatına sahiptirler. Aynı zamanda aşk hayatındaki başarının da simgesidir. İ harfi duygusal ve kırılganlığı ifade eder. Hassas kişilikleri çabuk incinmeye müsaittir. R harfi sert ve dayanıklı yapısının olduğunu gösterir. Bazı kararlarda zorluk çekseler de bu durum artık onların hayatının bir parçası olmuştur.

Bu isim Kur’an birçok yerde şükretmek olarak geçer ve çoğu kişi de anlamından dolayı ismi tercih eder. Şakir ismi caiz mi diye düşünenler varsa caiz ve anlamlı olduğunu söyleyebiliriz.

İsimle uyumlu olan diğer isimler de her zaman merak konusu olmuştur. Şakir ismine benzeyen isimler ise; Şakire, Zikir, Şahan, Şahin, Bekir, Bedir, Cabir, Cevahir, Cihangir, Demir, Kadir, Tahir, Balamir, Nehir olmaktadır.

Bu isme sahip olan 26.576 kişi ülkemizde bulunur. Sıralamada 368’inci yere sahiptir. Birçok ünlü de Şakir ismine sahiptir. Şakir isminde olan ünlüler için oyuncu Şakir Güler, araştırmacı yazar Şakir Diclehan örnek verilebilir. Tiyatro yönetmeni Şakir Gürzumar da ünlüler arasında bulunur. “Kral Şakir” çizgi filminden de bahsetmek gerekir.

“Sakar Şakir” sinema filminde de rahmetli oyuncumuz Kemal Sunal oynamış ve bu karakteri canlandırmıştır. Cevat Şakir Kabaağaçlı yazarımızı da unutmamız gerekir.

Şakir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sabah Aydınlığı Ve Kaynak
  • 2 – Tunç Gibi Sağlam Ve Zengin Kimse
  • 3 – Şükreden, durumundan memnun olan. Allah’a şükreden. Kur’an’da çok sık geçen kelimelerden biridir

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: şa:kir
Kuran ‘da geçiyor.

Şakir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şakir ismini kullanan 26.232 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şakir ismini kullanan 4.185 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Şakir ismini kullanan 1.786 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Şakir ismini kullanan 1.607 kişi bulunmaktadır.

Şakir isminin Türkiye sıralaması

Şakir en çok kullanılan 600. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 274. isimdir.

Şakir isminin Harf Analizi

Kişiye Şakir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Şakir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şakir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şakir isminin anlamını gözden geçirin!

Şakir İsminin Numerolojisi

Şakir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
A: bir
K: on dört
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap