Sağlıklı Bir Kahvaltı için Sizlere Özel Besin Önerileri

Sağlıklı Kahvaltı için Sizlere Özel Besin Önerileri. Uzmanların her fırsatta önemini dile getirdiği kahvaltı, yeni bir güne enerjik ve zinde başlamak için son derece önemlidir. Doğru ve sağlıklı edilmiş bir kahvaltı ile tüm gün yanınızda olacak enerjiyi de sağlamış olacaksınız.

Doğru yapılan bir kahvaltı sonrasında, midenizde şişkinlik olmayacak ve kendinizi rahatsız da hissetmeyeceksinizdir. Eğer kahvaltıda tüketmeniz gereken sağlıklı gıdaları bilirseniz; hem kilo kontrolünü elden bırakmayacak, hem de güne daha zinde başlamış olacaksınız.

Kesinlikle atlanmaması gerektiği belirtilen kahvaltıyı es geçerseniz; yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik, dikkat dağınıklığı ve algıma da zorluk gibi pek çok sorunu yaşamanıza neden olacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli vitamin ve mineralleri almanız gereken kahvaltıda tüketmeniz gereken gıdaları sizler için araştırdık.

Sağlıklı bir Kahvaltıda Neler Yemeliyiz?

Sağlıklı bir Kahvaltıda Neler Yemeliyiz?

 • Süt Ürünleri;

Sağlıklı bir kahvaltının olmaz olmazlarından biri süt ve süt ürünleri olduğunu belirtelim. Kahvaltıda süt ve yoğurt tercih etmeyenlerdenseniz, bu açığı mutlaka bol peynir tüketerek tamamlamalısınız. Peynir seçimi ise bireylerin zevk ve seçimlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak önemli olan çeşide bakmaksızın, peynire kahvaltınızda yer veriyor olmanızdır. Özellikle çocuklarda iskelet sistemi için oldukça önemli olan süt, yoğurt ve peynir;  birer protein kaynağı olduğundan uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır.

 • Karbonhidratlar;

Gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız enerji kaynağını karşılayabilmek için mutlaka karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Pek çok kişinin yanlış bilgi edinip kaçtığı karbonhidratlar, aslında sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadırlar. Kaliteli karbonhidratlar grubunda yer alan tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Kolay sindirilebilir gıdaları tüketmeniz, sindirim sistemi için de oldukça yararlı olacağını hatırlatalım. Bu nedenler aşırı şeker yüklemesi yaparak, sindirim sistemini tembelleştiren reçel, bal gibi gıdaları da kontrollü tüketmeniz gerekmektedir. Seviyorsanız yarım bir simit ya da bol malzemeli bir dilim börek tercih edebilirsiniz.

 • Yumurta;

Tek başına bir kahraman diyebileceğimiz yumurta da, sağlıklı bir kahvaltı için mutlaka tüketmemiz gereken besinler arasında bulunuyor. Özellikle kilo kontrolüne dikkat eden, göbek ve bel çevresini inceltmek isteyenlere önerebileceğimiz yumurta, protein yönünden oldukça zengin bir kaynaktır. Omletten çılbıra, haşlanmıştan menemene kadar seçiminiz ne olursa olsun mutlaka yumurtaya kahvaltılarınızda yer vermelisiniz. Vücudumuzun yapı taşı olan protein alımı için kahvaltıya en çok yakışan besinin yumurta olduğunu belirtmemiz gerekir. Ayrıca uzun süre tok tutması nedeniyle, diyet yapanların da tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

 • Yeşillikler;

Marul, maydanoz, dereotu, roka, nane, salatalık gibi yeşillik diye adlandırılan ürünleri tüketmeniz, sindirim ve hazım yönünden oldukça faydalı olduklarından kahvaltınızda bulunması gerekiyor. Ekstra vitamin ve mineral desteği sunarken, düşük kalorili ve bol su bulunduran yapıları ile yeşillikleri bol miktarda tüketmemiz gerekiyor. Üstelik yeşillikler, karbonhidrat ve bitkisel protein de içerdiklerinden sağlığımız açısından da oldukça yararlı. Günün her öğününde yer vermemiz gerek yeşillik grubu kahvaltıda tüketmeniz, güne hareketli bir sindirim sistemi ile başlamanızı da sağlıyor.

Sağlıklı bir Kahvaltı için Besin Önerileri;

Sağlıklı bir Kahvaltı için Besin Önerileri;

 1. Kahvaltılarınızda geleneksel siyah çay yerine yeşil çay, kekik çayı gibi bitkisel çayları tercih etmelisiniz.
 2. Peynir seçeneklerinizi her zaman keçi peynirinden yana kullanın.
 3. Ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı yağ bulunduran kuruyemişleri, miktarına dikkat etmek koşulu ile kahvaltılarınıza ekleyin.
 4. Yeşilliklerinizi bol limon ile tüketmeye çalışmalısınız.
 5. Kahvaltınızda 1 adet haşlanmış patates tüketebilirsiniz.
 6. Müsli tüketimlerinizde süt yerine portakal suyunu kullanabilirsiniz.
 7. Salam, sosis, sucuk tüketmek istiyorsanız, doğal yetiştirilmiş kuzu ve keçi etinden olanları tercih etmelisiniz.
 8. Kahvaltınızda ökse otuna yer vermeniz de, sağlığınız için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap