Sadık İsminin Anlamı

Sadık İsminin Anlamı

Sadakati ve gerçek dostluğu ifade eden Sadık isminin anlamı geçmişte en çok tercih edilmiş isimler arasında yer alıyor. Birçok kaynakta ateş ve alev parçası olarak ifade edilen isim erkek çocuklarına verilebilecek alternatifler arasındadır. Arapça kökene sahip olan isim Kuran’da geçen isimler arasındadır. 

İsimlerin anlamlarını araştırırken en doğru ve güncel bilgi için Sadık isminin TDK deki anlamına bakmak yerinde oluyor. Buna göre; içten doğru ve gerçek dost Sadık isminin yaygın olarak kullanılan anlamını niteliyor. 

İfade ettiği anlam olarak olumlu kavramlar içeren Sadık isminin anlamı, erkek çocuklarının gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek bir isim özelliği taşıyor. En çok kullanılan isim listesinde yer alan Sadık isminin kişilik analizi, adı gibi dostluğu ve sadakati simgeliyor. Bu isme dair en çok merak edilenler arasında Sadık ismi caiz mi sorusu oluyor. Kuran’da geçiyor olması ve anlam olarak sorun teşkil etmemesi nedeniyle caiz olduğunu söylemek mümkündür. Yine de en doğru karar için uzman kişilerden bilgi almak gerekir. 

Günümüzde çağdaş isim koyma çabası içinde olan birçok ebeveyn isim konusunda yanlış kararlar verebiliyor. Karmaşayı ve kötülüğü simgeleyen isimlerden olabildiğince uzak durmak ve isimlerin insan hayatındaki en önemli unsurlardan biri olduğunu bilmek gerekiyor. 

İki isim koyma furyası son yılarda popüler olan tercihler arasında yer alıyor. Birkaç isimde kararsız kalırken seçim yapma olasılığını düşürmek için ya da farklı nedenlerden dolayı iki isim aynı anda koyuluyor. İsimlerin anlamlarının örtüşmesi ve karaktere doğru yansıması için aynı anda kullanılmasının önemi büyüktür. İsim seçme tercihlerini etkileyen önemli etkenlerden biri de ünlüler oluyor. Sadık isminde kararsız kalan ancak hayran olduğu Sadık ismine sahip ünlüler karar verme sürecini hızlandırabiliyor. 

Sarı rengin enerjisini taşıyan Sadık isminin anlamı karar kişilik yapısı da birçok pozitifliği beraberinde getiriyor. Çok fazla merhametli ve fedakâr olan bu kişiler, kendilerinden çok başkalarının mutluluklarını önemserler.  Rahatına düşkün ve kavgacı kimlikleriyle de bilinen bu kişiler, kararsızlıklarıyla da bilinirler. 

Bazı isimlerin kulağa çekici gelmesi anlamının da güzel olacağı manasına gelmiyor. Çocukluk ve yetişkin dönemlerinde kişilerin severek kullanacağı bir ada sahip olması huzurlu ve mutlu bir kişilik olmak için çok önemlidir. Sadık ismine ek olarak Sadır, Sadettin, Sıddık ve Sadi, Sadık ismine benzer isimler arasında yer alıyor. Her harfin numerolojik bir değerinin olduğu düşünüldüğünde Sadık isminin numerolojik değeri 53 sayısı ile ifade ediliyor. 

Dürüstlük kavramı ile iç içe olan Sadık isminin anlamı, geçmişte ve günümüzde erkek çocukları için en çok tercih edilen isim olmasına neden oluyor. Eş ve arkadaş seçiminde çokça dikkatli davranan bu kişiler, Sadık isminin analizi ile daha çok bu isme yakınlık duyuyor. 

Yeni doğan bir bebeğe isim koyma görevini üstlenmiş olan kişilerin bu sorumluluğu alabilecek özellikleri taşıması gerekiyor. Sıradan ve anlamı olmayan isimler koymak hayatın her alanını etkileyeceği için dikkatli olmayı gerektiriyor.  Özellikle İslami açıdan isim koymanın değerli ve kıymeti çok fazladır. Bu nedenle Sadık isminin anlamı itibariyle en çok önerilen ve tercih edilen bir isim olma özelliğini taşıyor. Çocuklarımıza karşı ilk sorumluluklarımızdan biri olan isim koyma görevini layıkıyla yerine getirmek iyi bir anne ve baba olmanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bilinçli olmak ve değeri bilinen bir isim olan Sadık isminin anlamı için gereken önemi vermek gerekiyor. 

sadik-isminin-anlami-27239
Sadık İsminin Anlamı

Sadık isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hz Ömer’İn İran’Daki Komutanı.
  • 2 – Ateş, Alev Parçası
  • 3 – Dürüst, tek
  • 4 – İçten bağlı, doğru, gerçek dost.
  • 5 – Doğru gerçek hakiki, yalan olmayan, sahte olmayan. Sadakatli, samimi, bağlı

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: sa:dık
Kuran ‘da geçiyor.

Sadık ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sadık ismini kullanan 48.620 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sadık ismini kullanan 8.661 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sadık ismini kullanan 4.497 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sadık ismini kullanan 2.304 kişi bulunmaktadır.

Sadık isminin Türkiye sıralaması

Sadık en çok kullanılan 352. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 171. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Sadık isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Sadık isminin Harf Analizi

Kişiye Sadık ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Sadık İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sadık ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sadık isminin anlamını gözden geçirin!

Sadık İsminin Numerolojisi

Sadık isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
D: beş
I: on bir
K: on dört
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap