Rüyada şiir söylemek ne anlama gelir

Şiir söylemek


Rüyada şiir görülmesi durumunda rüya tabircileri ve yorumcular birçok görüş ileri sürmüşlerdir. Eğer ki rüyada görülen şiirde bilgelik, üstünlük ve manalı bir anlatım var ise rüya sahibinin iyi işler peşinde koşup sevap kazanacağına işaret eder. Birkaç yorumcu rüyada şiir söylenmedi veya dinlemesini bilgelik olarak nitelendirmişlerdir. Eğer okunan şiirde güzel anlam ve hikmet yok ise; rüya sahibinin yalan söylemesine ya da rüyayı gören kişiye karşı yalan söylenmesine işaret eder. Kirmani’ye göre rüyada görülen şiir aynı normal olarak çeşitlere ayrılmış şiirlerin anlamlarını taşımaktadır.

Şöyle ki; şiir gazel tarzında ise ızdıraba, hiciv tarzında ise yalan söze ve günahkârlığa delalet eder. Bir başka rivayete göre de; rüyada şiir okuduğunuzu veyahut yazdığınızı görmeniz; okumak ya da yazmaya çok eğilimli ve ilgili olduğunuza bunun için çok çaba harcadığınıza fakat aksiyonlu ve maceracı bir ruha sahip oluşunuzdan dolayı emeğinizin karşılığını alamadığınıza yorulmaktadır.

Rüyada Şiir Görmek

Rüyada şiir görmek şiirin konusuna göre yorumlanır. Şiir; Allah aşkını ve sevgisini, peygamber aşkı ve ashabını, iyi insanları konu alıyor ise hayra; iyiliğe ve güzelliğe yorumlanır. İyi kulların sahip olduğu erdemli hareketleri, insanın yüceliği ve ince duyguların kaleme alındığı bir şiir yine hayırla yorumlanır.

Rüyada görülen şiir batıl inançları ve küfrü anlatıyorsa şer ve belaya delalet eder. Sanat bakımından bir şiir düzeni ve sanat değeri olmayan şiirler için saçma sapan konuşmalar olacağı söylenir. Şiirin kafiyeli olması ve edebiyat ölçütlerine göre yazılmış olması rüya sahibinin sanatında ve rızkında bolluk bereket olacaktır.

Rüyada şiir görmek romantik ve duygusal bir yaşam tarzına sahip kişilere yorumlanır. Şiir hayatın zorlukları ile mücadele ederken yaşadığı sıkıntıları içine atan kendi içinde yaşayan kişileri temsil eder. Kişinin duygusal bir boşlukta olduğu şeklinde de tabir edilmiştir.

Rüya sahibi rüyasında şiir okuduğunu görürse yakın zamanda alacağı bir teklif ile yalancı şahitlik yapacaktır.  Şiir okuyan kimse kendi duygu ve düşüncelerini rahatça açıklayacak ve bu açıklama ile konuştuğu kişiyi etkileyecektir. Rüyada şiir kitabını görmek rüya sahibinin sevgilisinden haber alacağı şeklinde yorumlanır.

Rüyada okunan şiir mânâ olarak iyi bir anlamda ise hayra kötü bir anlamda ise şerre yorumlanır. Okunan şiirde nasihat ve hikmet anlamında bir anlam yok ise bu durum yalana delalet eder. Rüyada şiir kitabı görmek ise müjdeli bir haber alınacak demektir.

Rüyada Şiir Yazmak

Rüyada şiir yazdığını gören kişi yeni bir gönül macerası yaşayacaktır. Kişi bekarsa yeni bir aşka yelken açacak şeklinde yorumlanır. Karşısına çıkan her fırsatta heyecanlı, hevesli, coşkulu ve pozitif bir enerji hissedecektir. Şiir yazan kimse hayatında alacağı kararlara daha olumlu bir pencereden bakmaya başlayacaktır. Rüyasında bir arkadaşı veya sevgilisi için şiir yazan kimse çalışkan ve hayatında macera seven biridir. Şiir yazmanın bir diğer yorumlandığı hali ise rüya sahibinin günah işleyeceği veya yalan söyleyeceği şeklindedir.

Rüyada Şiir Kitabı Almak

Rüyada şiir görmek genellikle hayra yorumlanır. Kişinin rüyasında şiir kitabı alması da sevgilisinden iyi bir haber alacağına işarettir. Rüyada şiir okuyan kişi karşısındaki kişiye duygu ve düşüncelerini net bir şekilde belirtecek ve o kişiyi etkileyecektir.

Rüyasında bir menfaat ya da kazanç için şiir okuduğunu gören kimsenin bir konuda yalancı şahitlik yapacağına delalet eder. Kişi rüyasında bir topluluğa kaside okuduğunu görürse günaha ve küfre yönelten bir durum ile karşı karşıya gelecektir.

Rüyasında okunan bir şiiri dinleyen kişi, yalan sözlerle dolu bir meclisin içinde yer alacaktır. Rüya sahibi rüyasında şiir dinleyip bu şiiri ezberlerse ezberlediği şiirin anlamına bakılır. Ezberlenen şiir Allah’ı anan hayırla zikreden bir şiirse hayra yorumlanır. Ancak küfre ve günaha yönlendiren bir şiir şer ile yorumlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap