Ruşen İsminin Anlamı

Ruşen İsmi

Ruşen İsminin Anlamı Tarihimizdeki önemli şahsiyetlerin isimleri anne ve babaların ilgi odağı halindedir. Anne ve babalar tarafından çocuklarına koyulan isimler çocuklarının karakterinin ve kişiliklerinin oluşmasına katkı sağlar. Bu nedenle anne ve babaların isim tercihlerinde araştırma yapmaları büyük bir önem arz eder. Günümüz teknolojik çağ anne ve babaları  çocuklarına isim koyarken gelenekleri ve popülerlik oranlarını göz önüne almaktadır. Her ne kadar  toplumumuzda modern ve teknolojik çağ isimleri tercih edilse de bazı kesimler anne-babalarının yani geçmişte yaşamış, sevdiği kişilerin isimlerini çocuklarına koymayı tercih etmektedir.

Tarihimizde birçok önemli şahsiyet yaşamıştır. Bu kişilerin isimlerini çocuklarına koymak isteyen anne ve babalar çocuklarının karakterinin tıpkı onlar gibi olmasını ister. Birçok ismin anlamı gibi Ruşen isminin anlamı, erkek çocuklarına mı kız çocuklarına mı konulduğu, olumlu ve olumsuz yönleri, genel fiziksel ve kişilik özellikleri çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.


 Anne ve babalar tarafından çocuklarına konulan isimler çocuklarının kişilik özelliklerini kazanmasında önemli bir yer tutarken anlamı yanlış bilinen isimlerin çocuklara koyulması yeni doğan çocuğun karakteri üzerinde olumsuz etkileri doğurabilmektedir. Bu nedenle anne ve babaların koymuş olduğu isimler çocuğun karakteri üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakabileceğinden dolayı isim tercihlerinde bu duruma dikkat edilmesi önem arz eder. Ruşen isminin anlamı bu nedenle bilinmesi gerekli isimlerdendir.

 Ruşen isminin anlamı, toplumumuzda çok bilinmemektedir. Bu ismin ahenkli yapısı nedeniyle tercih edilmesi mümkündür. Ruşen isminin TDK anlamı ve diğer kaynaklara göre serin yellere açık yer anlamına gelmektedir.  Bir diğer anlamı ise Davud peygamberin oğlunun adı olmasıdır Ruşen isminin rengi mordur. Ruşen isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Farsça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı yaygın değildir. Ruşen isminin anlamı, incelendiğinde bu isim daha çok erkek çocukları için tercih edildiği görülmektedir.

Ruşen isminin anlamı,  Ruşen isminin kişilik analizi için bu ismi taşıyan kişilerin önsezileri kuvvetlidir. Bu kişiler bütün duyguları aynı anda yaşarlar. Aniden öfkelenebilirler ancak hiç kin tutmazlar. Başka insanların tesiri altında çok kalırlar. Cana yakın, maceracı, duygusal bir yapıya sahiptirler. Barış ve sevgi doludurlar. Sağduyulu ve olaylara mantık çerçevesinde yaklaşmaları ile bilinirler.    

Ruşen ismini taşıyan kişiler, planlıdırlar ve aşırı ilgiyi severler, neşelidirler. Dışa dönük, enerjik, güçlü bir yapıya sahiptirler. Kendine güvenen, hırslı, eğlenceyi seven, cömert, dürüst, ön planda olmayı seven, lükse düşkün, engel tanımayan, sadık, iddialı, sıcakkanlıdırlar. Ruşen isminin analizi;

 • R: Tereddütlü
 • U:Bereketi ve bolluğu çağrıştırır
 • Ş: Engellerle mücadele eden
 • E:Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden
 • N:Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu gösterir

 Ruşen  ismi caiz mi diye bakıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer almamaktadır. Türkiye’de Ruşen ismini taşıyan 8 kişi bulunmaktadır. İstanbul’da bu ismi kullanan 4 kişi, bulunmaktadır. Ruşen ismini taşıyan kişilerin olumsuz yönleri; Tutucu, etkiye açık, fazla sahiplenici, hassas, alıngan, kıskanç, bağlanmaktan korkan, abartıcı, aşırı hareketli, çabuk inanan, fazla kontrolcü bir kişiliğe sahiptirler.

Ruşen ismini taşıyan kişilerin olumlu yönleri; çok sıcakkanlı, tutkulu, aşırı planlı, mükemmeliyetçi, titiz ve duyarlı, hayatı çok hızlı yaşarlar, gelenekçi, insancıl, ekip çalışmasına yatkın, yönetici vasfına sahip, sözüne güvenilir, çalışkan, inatçı, prensipli, pratik zekâlı, yardım sever ve özverilidirler.
Ruşen ismini taşıyan kişiler genellikle Düzgün görünüşe sahip, uzun ve dolgun yüz yapısı, açık kestane rengi saçlar, uzun boylu, uyumlu yüz hatları olan, ince ve uzun boyunlu bir yapıya sahiptirler.

Ruşen isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında çocuklara konulması caiz isimlerden olduğu söylenebilir. Ancak yine de isim koyarken Ruşen isminin anlamı ve kişilik özellikleri gözden geçirilmelidir.  Ruşen ismine benzer isimler: Ruslan, Rustu , Rusvat,Ramazan , Rıdvan , Reyyan , Rahman , Rezan , Ridvan , Rızvan. Ruşen ismine sahip ünlüler bulunmamaktadır.

rusen-isminin-anlami-67069
Ruşen İsminin Anlamı

Ruşen isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Hür, özgür
 • 2 – Kızıl Renkli, Çavdara Benzer Sert Buğday
 • 3 – Parlak, aşikar, aydınlık
 • 4 – Aydın, parlak. Belli, aşikar

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Söylenişi: ru:şen
Kuran ‘da geçmiyor.

Ruşen ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ruşen ismini kullanan 5.153 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ruşen ismini kullanan 847 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ruşen ismini kullanan 289 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ruşen ismini kullanan 302 kişi bulunmaktadır.

Ruşen isminin Türkiye sıralaması

Ruşen en çok kullanılan 1476. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 696. isimdir.

Ruşen isminin Harf Analizi

Kişiye Ruşen ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ruşen İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ruşen ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ruşen isminin anlamını gözden geçirin!

Ruşen İsminin Numerolojisi

Ruşen isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
U: yirmi beş
Ş: yirmi üç
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 92

Ruşen ismi Türkçe kökenli bir isimdir. Ünlü Ruşen isimlerine örnek olarak aşağıdakileri verebilirim:

 1. Ruşen Filiz: Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. “Güldür Güldür Show” ve “Dedemin Fişi” gibi programlarda rol almıştır.
 2. Ruşen Hakkı: Türk müzisyen ve şarkı yazarı. “Uzaklarda Arama” ve “Adını Söyle” gibi şarkılarıyla tanınmıştır.
 3. Ruşen Yılmaz: Türk siyasetçi. 2007-2018 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmıştır.

Bu isimler, Ruşen ismiyle tanınmış bazı ünlü kişilere örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap