Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

  Romatizma hastalığı yüzyıllardan beri bilinen, Yunan mitolojisinden günümüze süre gelmiş bir rahatsızlıktır. Kan dahil olmak üzere tüm vücut sıvılarının..

Romatizma hastalığı yüzyıllardan beri bilinen, Yunan mitolojisinden günümüze süre gelmiş bir rahatsızlıktır. Kan dahil olmak üzere tüm vücut sıvılarının akışlarını temsil eden, eklemlerin ve kemiklerin yapısında bulunan sıvıların sinirleri zorlayan noktalarını merkezine alan hastalık biçimidir.

Çoğu zaman yaşlılarda gözlemlenmesine karşın herhangi bir yaş grubunu temsil ettiğini söylemek güçtür. Genç yaşta da romatizma hastası olan çok sayıda insana rastlayabilir.

Halk arasında da Romatizmaya iyi gelen yiyecekler olarak çok sayıda öneri duyabilirsiniz. Bu öneriler tıbbi anlamda da yapılabilir. Çünkü net olarak Romatizmanın sebepleri günümüzde dahi açığa çıkamamıştır. Kalıtsal olarak, belirli bir travma ya da zedelenme sonucunda ortaya çıkabilmesi mümkündür. Ancak bunun dışında oluşmuş olan rahatsızlığın nedenlerinin araştırılma süreci son derece sancılı geçmektedir.

Herhangi bir bulguya rastlanması pek nadir görülür.

Psikolojik unsurların bile tetikleyici faktör olarak karşımıza çıkabileceğini düşünürsek Romatizmaya iyi gelen besinler oldukça yararlı olabilir. Beslenmenin kemik yapısı ve vücudumuzun sağlığı açısından önem teşkil ettiğini biliyoruz. Haliyle beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız değişikliklerin doğrudan bize etki edeceğini de söylememiz mümkündür.

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizmaya hangi besinler iyi gelir diye merak eden romatizma hastaları ve hasta yakınları karşılarına çok geniş bir yelpaze çıkmadığında şikâyetçidir. Ancak sebeplerinin halen daha araştırıldığı bir hastalık üzerinde çokta seçeneğe rastlanmaması şaşırtıcı olmamalıdır. Yine de evde yapabileceğiniz, uygulanabilir birçok beslenme tekniği romatizmaya iyi gelebilir. En azından eklem ağrılarını en aza indirgemek dahi hastanın fazlasıyla rahatlamasına sebep olur.

Balık ve Deniz Ürünleri

Aslında omega yağ asidi içeren hemen her besini romatizmaya ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sunabiliyoruz. Özellikle de somon ve ton balığı bu noktada en çok tercih edilen ve düzenli tüketilmesi gerekenler arasındadır. Soğuk suda yaşamını sürdüren balıkların hastalık üzerinde olumlu etkiler bıraktığı biliniyor. İltihaplanan eklemlerde iltihap sökülmelerine, ağrılara ve kemiklerin iltihap oluşumuna direkt etki etmektedir.

Nar Özü

İltihabı azaltmasından ötürü nar özü doğal bir ilaç olarak çok geniş bir hastalık grubu için çözüm yoludur. Romatizma için besin önerilerinde de başrol oynayan besinin kıkırdak yapısında oluşan kireçlenme ve iltihaplanmayı engellediği bilinmektedir. Ağrıları kesmesinin yanı sıra romatizma hastalarının şikâyetçi oldukları şişkinlik ve ödemlerde çözücüdür.

Yumurta

Yumurta tüketimi kemikle ilgili tüm rahatsızlıklarda ilk tavsiyeler arasındadır. Hemen her gün tüketebileceğiniz sağlıklı ve doğal yumurtalar sayesinde kemik yapınızı, eklemlerinizi ve romatizma gibi eklemsel rahatsızlıklarınızı en aza indirgeyebilirsiniz.

B Vitamini

B vitaminini yumurta ile almanız mümkünken isteğinize bağlı olarak B vitamini yönünden zengin besinleri romatizma için tüketebilirsiniz. Ağrılarınızın daha az olacağından şüpheniz olmasın.

Hodan Otu

Hodan otu birçok kişinin bilmediği, doğada iltihap sökücü olarak bilinen bir bitki özütüdür. Omega 6 asidi barındırmasıyla hemen her romatizma hastasının ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Frenk Üzümü

Yine gamma linolenik asit içeriğinin yoğunluğu, omega 6 yağ asidi açısından zenginliği ile tüketilmesi gereken gıdalar arasında sayılmaktadır.

Çuha Çiçeği

Bitkiler arasında romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinen bir yapıya sahiptir. Yine yağ asidi için önemli bir kaynak olması bunu güçlendirmektedir.

Keten Tohumu

Hem Omega 3 hem de Omega 6 yağ asidi barındırdığı için Keten Tohumu diğerleri gibi çok sık tüketilen bir besindir. Üstelik lignan isminde bir bileşene sahip olması besin lifi yönünden de size gerekeni sağlayacaktır. Eklemler için önemli bir ağrı kesici, iltihap önleyici ve iyileştirici etkiden söz etmek mümkündür.

Romatizma Hastalarında Beslenmeye Destek Olan Egzersizler

Romatizmada beslenme düzeni çok önemli bir tedavi şekli olarak görülür. Örneğin haftanın 3 günü muhakkak balık tüketilmesi gerekir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri vücudunuz için en iyi doping olarak tanımlanabilir. Üstelik doğal olarak özdeş vitaminler ve mineraller yine kemik yapınızda ve eklemlerinizde oluşacak tüm iltihaplarla savaş halinde olacaktır. Fakat egzersiz yapmadığınız takdirde net olarak bir faydasını göremeyebilirsiniz.

Haftanın hemen hemen her gününü ayrı bir tempoyla yürüyüşe ayırmalı, 30 dakikalık setler halinde günlük yürüyüşünüzü aksatmamanız gerekiyor. Sıcak duşun 15 dakika olmak şartıyla tüm iskelet sisteminize iyi geleceğini söylemek mümkün. Dolayısıyla her gün 30 dakikalık bir yürüyüşün ardından sıcak kompres açısından duş almanız romatizma ağrıları nasıl geçer sorunuza karşılık gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap