Rızvan İsminin Anlamı

Rızvan İsmi

Rızvan İsminin Anlamı Bebek isimleri günümüzde çok araştırılıp zor karar verilen bir alandır. Anne adayları ilk hamile olduklarını öğrendikten sonra kız ya da erkek ismi araştırmaya başlarlar. Araştırırken anlamına Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediği, kişiye yansıttığı özellikleri, ne kadar kullanılır olduğu, Türkiye’de kaç kişide bulunduğu gibi pek çok özelliğe bakarlar.

Rızvan ismi de Türkiye’de kullanılan nadir erkek isimlerinden biridir. Etrafımızda çok fazla duymadığımız bu isim hiç duyulmamış bir isim kullanmak isteyenler için oldukça ideal olacaktır. Rıdvan ile anlam bakımından benzerdir.

Rızvan ismi köken bakımından Arapça kökenlidir. İnsanlar bebeklerine isim verirken Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğine bakarlar. Ülkemizde Kur’an-ı Kerim’de geçen isimler dini bakımdan daha idealdir diye düşünülebilir. Ancak kutsal kitabımızda geçen her kelime olumlu anlam taşımaz. Yani Kur’an’da geçen her isim bebeğe verilir algısı yanlıştır. Zaten bazı kelimeler de isim değil sadece ektir. Bu ekler anlam taşımazlar.

Rızvan İsminin Anlamı
Rızvan İsminin Anlamı

Rızvan ismi ise Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu sorusunun cevabı hayırdır. Rıdvan isminin kelime anlamı razı olan, durumundan memnun olan demektir. Anlam bakımından olumlu olduğu için bebeklere verilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Diğer bir anlamı ise Rıdvan ile aynıdır. Cennetin kapıcısı olan büyük meleğin ismi Rıdvan’dır.

Kişinin karakteristik özelliklerine bakıldığında memnun ve hoşnut olması en belirgindir. Durumundan ve karşılaştıklarından genellikle memnun kalır. Aynı zamanda bu kişiler yardımseverlerdir. Çevresindeki insanların zor durumda olması durumunda ve kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissettiklerinde mutlaka yardımcı olurlar. Bunun için kendi vakitlerinden çalarlar ve insanlar ile uğraşırlar. Özverili oldukları için kendilerinden çok dostlarını ve ailelerini düşünürler.

O kadar çok insanları mutlu etmeye yönelirler ki kendilerinden kimi zaman vazgeçerler. İdeallerinin peşinde koşmak yerine çevresindeki insanların memnuniyetini kazanmak her zaman onlar için önceliklidir. Bu karakteristik özellikleri her ne kadar olumlu gibi dursa da aşırısı zararlı olabilir. İnsanlar tarafından kullanılmalarına ve zarar görmelerine sebep olabilir.

Sadece dostluklarında değil ilişkilerinde de karşı taraftan hiçbir şey beklemeden çok şey vermeyi tercih ederler. Bu durum bir noktadan sonra insanların durumu kullanmalarına neden olur. Her ne kadar karşı tarafı mutlu ederken kendisinin bir şey beklemediği düşünülse de sevgi gösterdiği kişiden kendisi de sevgi bekler. Bu durum büyük hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir. 

Rızvan isminin harf analizi şu şekildedir:

R harfi: Bu harfe sahip olan kişiler sert bir görünüştedirler. Bu dış görünüşleri için geçerlidir.

I harfi: Hassas olmalarını etki eden harf ı harfidir. Çevrelerindeki olaylara ve yakınlarının başına gelen durumlara karşı oldukça hassaslardır.

Z harfi: Okumayı seven kişilerin isimlerine yer alan harftir. Bilimsel araştırmayı sevmesi bu harften gelmektedir. İncelemeyi, yeni bilgiler edinmeye her zaman ön planda tutar. Akademisyen olmak en büyük hedefleridir.

V harfi: İçine dönük özellik katan harftir. Rızvan ismindeki kişiler çevresindeki kişileri çok düşünmesine karşılık içine dönük yapıya sahiplerdir. 

A harfi: Enerjik yapıya sahiplerdir. Karşıdaki kişiyi mutlu etmek için her türlü işi yaparlar. Enerjilerinin tükenebileceğini hiç düşünmezler ve sürekli hareket ederler.

N harfi: Çevresindeki insanları çok düşünmelerinin nedeni sağduyulu olmalarıdır. Bu özelliği de N harfinden gelir. Sağ duygular o kadar fazladır ki bazen karşıdaki insan bunu kendi amaçları ve çıkarları için kullanır.

Rızvan ismine sahip kişi sayısı Türkiye’de oldukça azdır. Ülke genelinde 1.165 kişide bulunur. İstanbul’da 200 kişi, Ankara’da 79 e İzmir’de de 21 kişide Rıdvan ismi vardır.

Rıdvan ile uyumlu isimler: Rıdvan, Rıza, Rızkullah

Rızvan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Razı olma, hoşnutluk, memnuniyet.
  • 2 – [Bakınız: Rıdvan]

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Rızvan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Rızvan ismini kullanan 1.133 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Rızvan ismini kullanan 186 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Rızvan ismini kullanan 81 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Rızvan ismini kullanan 20 kişi bulunmaktadır.

Rızvan isminin Türkiye sıralaması

Rızvan en çok kullanılan 2697. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1302. isimdir.

Rızvan isminin Harf Analizi

Kişiye Rızvan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Rızvan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Rızvan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Rızvan isminin anlamını gözden geçirin!

Rızvan İsminin Numerolojisi

Rızvan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
I: on bir
Z: yirmi dokuz
V: yirmi yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap