Resul İsminin Anlamı

Resul İsminin Anlamı Nedir?

Resul ismi ülkemizde çok bilinen ve kullanılan isimlerdendir. Tercih edilen bu ismin ne anlama geldiği meral konusu olmuştur. Ayrıca Resul isminin anlamı araştırıldığında karşımıza altı adet farklı tanım çıkmaktadır. Bu tanımları şu şekilde sıralayabiliriz. Resul isminin ilk tanımı sabırlıdır. Resul ismi sabrı simgelemektedir. Müslüman âlemin en çok bildiği tanım ise resul isminin Allah’ın elçisi anlamına geldiği tanımdır. Ayrıca Resul isminin anlamı peygamberdir. Resulün bir diğer tanımı ise bir devleti başka bir devlete karşı temsil eden kişidir. Resul isminin karşılığı büyükelçidir.

Aynı zamanda; Resul isminin anlamı arabulucudur. Devletler, şirketler ya da kuzular arasında uzlaşma ve iş anlaşması sağlayacak kişiye denir. Ayrıca Resul isminin TDKdeki anlamı kendisine yeni bir kitap verilen kişidir. Tebliğ edecek ve elçi olacak kişiye Resul denir. Resul ismi Arapça bir kelimedir. Dilimize Türkler’ in İslamiyet’i kabul etmesinden sonra geçmiştir. Müslüman âlemin kabul ettiği peygambere Resul ismi verildiği için erkek çocuklara Resul isminin verilmesi uygun bulunmuştur.

Çocuklara isim önerisi yapılırken inanç ve kültürel yapımız çok önemli rol oynar. İsimlerin vebalini yüklenmemek adına Resul ismi caiz mi sorusu önemli bir araştırma konusudur. Resul ismi anlam olarak caizdir ve Kur ‘an-ı Kerimde çok defa yer almaktadır. Elbette Kutsal kitaplarda geçen her kelime caiz değildir. Çocuklara Kur’an-ı Kerim içinde yer alan bir sözcüğü isim olarak kullanmadan önce ismin anlamı iyice araştırılmalıdır. Bazen bir kelimenin birkaç anlamı da vardır. Ayrıca Resul isminin anlamı caiz ve güzeldir. En belirgin anlamı ise kendisine kitap verilen elçidir.

Ülkemizde Resul ismi yaklaşık olarak 50.000 e yakın kullanılmaktadır. İnanç özellikleri ile doğrudan bağlantısı olan bir durumdur. Kullanım alanı çok geniş ve yaygındır. İstanbul, İzmir ve Ankara ilinde Resul ismini taşıyan nüfus 10 bin kişi civarındadır. Geriye kalan 30 bin kişiye yakın olan Resul ismindeki vatandaşlar yurdun diğer bölgelerine dağılmıştır. Ayrıca Resul isminin analizi yapıldığında birçok olumlu yorum ile karşılaşırız. İsmin fenotip olarak analizini yapacak olursak R: Tereddütlü, E: Mücadele etmeyi seven, S: Hayalperest kişiliği simgeler, U: Bereketli bolluk olarak analiz edilir, fedakâr, merhametli, iyi niyetli bir karaktere sahip olduğu tespit edilmiştir. L: Sanatsal yapıya duyulabilecek olan merakı ifade eder.

Aynı zamanda; Resul isminin anlamı belirlenirken bu kelimenin harf sayısı ve harflerin anlamları göz önünde bulundurulur. Ayrıca Resul isminin kişilik analizi bakıldığında hayatını iyiliğe adadığı belirtebiliriz. Bu ismi taşıyan kişiler iyi niyetli ve arkadaşlarını kendisinden çok düşünen bireylerdir. Bu bağlamda Resul isminin anlamı hırslı insandır. Dikkatli, paylaşımcı, sezgisel, derin, dayanıklı demektir. Sezgisel, kararlı, hassas ve işine konsantre bir kişiliğe sahip oluyorlar. Birçok kişi Resul ismini kullanmaktadır. Ancak Resul ismine benzer isimler de çok fazla kullanılmaktadır. Reşat, Reşit, Reşide, Resmigül gibi isimleri Resul ismine alternatif olarak kullanılmaktadır.

Benzer nitelikte; Resul isminin anlamı bazen olumsuz kapılara çıkmaktadır. Asla vazgeçmeyen bir yapıya sahiptir. İnatçıdır, zevkine düşkündür. Kararsız bir yapısı olan Resul isminin karakter dâhilinde bilindiği üzere her şeyi sonra yaparım diyerek kulak arkasına atan üşengeç bir model çizmektedir. Ayrıca Resul ismine sahip ünlüler ile denk gelemeyiz. Bu isme sahip tanınan bir isim pek yoktur. Belki Resul isminde mahalli sanatçılar olabilmektedir.  Resul ismine sahip kişilerin genel olarak fiziksel özellikleri şu şekilde gözlemlenmiştir.

 • Uzun boylu yapıları dikkat çeker.
 • Saçları genel olarak dalgalıdır.
 • Omuzları geniş ve diş olur.
 • Resul ismine sahip bireyler genel olarak güzel yüzlü olurlar
 • Bu ismin verdiği manevi etkiden kaynaklı olduğu düşünülecek şekilde sesleri insana güven vermektedir. Karakter tahlilinin tersine konuşma yapısı olarak gayet tane tane ve kararlı konuşmaktadırlar.
resul-isminin-anlami-59739
Resul İsminin Anlamı

Resul isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Sabırlı, Sabırla İlgili
 • 2 – Moğol Hükümdarı Cengiz Han’In Ünlü Komutanlarından Birinin Adı
 • 3 – Allah’In Elçisi, Peygamber.
 • 4 – Bir devleti başka bir devlet katında temsil eden kimse, sefir.
 • 5 – Bir uzlaşma sağlamak veya iş bitirmek için birinin yanına gönderilen kimse.
 • 6 – Bir kimsenin sözünü başka bir kimseye tebliğ eden kişi. Elçi, Allah elçisi peygamber. Yeni bir kitap ve şeriatle gönderilen peygamber

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Resul ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Resul ismini kullanan 48.780 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Resul ismini kullanan 8.106 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Resul ismini kullanan 2.852 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Resul ismini kullanan 1.387 kişi bulunmaktadır.

Resul isminin Türkiye sıralaması

Resul en çok kullanılan 350. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 169. isimdir.

Resul ismini kullananların sayısı, son bir yılda 279 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Resul isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Resul isminin Harf Analizi

Kişiye Resul ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Resul İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Resul ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Resul isminin anlamını gözden geçirin!

Resul İsminin Numerolojisi

Resul isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
E: altı
S: yirmi iki
U: yirmi beş
L: on beş
TOPLAM: 89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap