Polonya’nın Yöresel Yemekleri

Dünya üzerindeki her bölge gibi Polonya’nın da kendine has bir yemek kültürü bulunmaktadır. Polonya halkının karbonhidrat ağırlıklı beslendiği bilinmektedir. L..

Dünya üzerindeki her bölge gibi Polonya’nın da kendine has bir yemek kültürü bulunmaktadır. Polonya halkının karbonhidrat ağırlıklı beslendiği bilinmektedir. Lahana, patates, tavuk eti ve domuz eti yemekleri en çok tüketilen öğeler arasında yer almaktadır.

Polonya mutfağında ağırlıklı olarak çorbalar tüketilmektedir. Çeşitli sebzelerle hazırlanan çorbalar, günün her saati tüketilmektedir.

Çorbaların yanı sıra etli yemekleri de göz ardı edilir gibi değildir. Bu yemeklerin yanı sıra tatlıları da dikkat çeken lezzetleri barındırmaktadır.

İşte yemeklerinden bir kaçı :

Rosol :

Polonya yöresinin en çok tüketilen çorbaları arasında yer almaktadır. Çorbanın hazırlanmasında pırasa, kereviz, havuç ve maydanoz kökü ile birlikte et suyu kullanılmaktadır. Kaynatılan çorba üzerine erişte eklenip servis edilir.

Barszcz :

 Bal pancarı ile hazırlanan bir diğer çorba türüdür. Bu çorbanın hazırlanmasında havuç, maydanoz kökü, sarımsak ve pancar kullanılmaktadır. Limon ile birlikte servis edilmektedir.

Pierogi :

Mantıya benzer bir yemektir. Bizim mutfağımızdaki mantıların biraz büyük halidir. Pierogi mantısının içinde lahana, patates, mantar ve kıyma kullanılmaktadır. Haşlanarak veya kızartılarak servis edilmektedir.

Bigos :

Bir yahni türü olarak bilinen bu yemek, özellikle kış mevsiminde sıkça tercih edilir. Bu yemeğin hazırlanmasında çeşitli et türevleri, lahana ve sosis kullanılmaktadır.

Makowiec :

Polonya’nın en çok bilinen tatlı türüdür. Noel zamanlarının vazgeçilmezi olarak kek şeklinde hazırlanmaktadır. İçeriğinde ise; badem, portakal kabuğu, kuru üzüm ve haş haş kullanılmaktadır.

Sernik :

Süt ürünlerinin çok yaygın tüketildiği Polonya’da bolca peynir içerek bir tatlı olarak bilinmektedir. Cheese cake ile benzerliği bilinse de bu tatlı içindeki yoğun ve lezzetli peynirlerin tadı kesinlikle unutulamayacak türdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap