Pirelenen Kedi Nasıl Temizlenir?

Pirelenen Kedi Nasıl Temizlenir Kedi bakanların en büyük endişelerinin pire olduğunu biliyoruz. Çünkü neticede pireler kediler için bir tehlike oluşturduğu gibi, evde yaşayan insanlar ..

Pirelenen Kedi Nasıl Temizlenir Kedi bakanların en büyük endişelerinin pire olduğunu biliyoruz. Çünkü neticede pireler kediler için bir tehlike oluşturduğu gibi, evde yaşayan insanlar içinde bir problemin ön sürümüdür. Bir pirenin yaşamı kıllı yapısı dolayısıyla evcil hayvanların üzerinde geçer. Sebebiyse kıllı yapılarda tutunabilmeleridir. Hayvanların kanını emerek beslenmeleri dışında çok çabuk üreyebilmeleri büyük bir pire problemiyle karşı karşıya kalmanızı kolaylaştırır.

Pirelenen kedi nasıl temizlenir diye merak edildiği anda akla en yatkın olan çözüm pire tozudur. Ancak bu noktada kedi bakmanın inceliklerini iyi bilenlerin aklına bu seçenek gelmez. Pire tozu kedinize zarar veren bir ilaçtır. Pireye karşı en etkili ilaç olarak lanse edilse de birçok yerde işlevsel olduğu gibi kedilerin pirelerini dökmede sorun çıkartacaktır.

Aslında pire tozuyla kedi piresi temizlenebilir. Ancak burada kedinize vereceği zarar bambaşka bir noktadadır. Kediler her boş anlarını kendi tüylerini yalayarak ve temizleyerek geçirirler. Dolayısıyla tozun bıraktığı hissiyat neticesinde kediniz tozun işlediği tüylerin ve derisini yalamaya devam edecektir. Böylece pirelerin ölmesi ve dökülmesi için sürülen zararlı ve kimyasal içerikli tozu yalayarak zehirlenme olasılığını güçlendirecektir.

Eğer kedinizin sağlıklı olarak pirelerden arınmasını amaçlıyorsanız pire tozu son seçeneğiniz dahi olmamalıdır. Bu aşamada pire durumunu net olarak anlayabilmek, hangi evrede olduğunu sentezleyip iç parazitlere yol açıp açmadığını öğrenmek için veteriner kontrolü kati suretle önerilmektedir.

Pirelenen Kedi Nasıl Temizlenir

Kedi Piresi İçin En Etkili İlaç Hangisidir?

Veterinerler tarafından kedilerin pirelerini dökmesi için önerilen en kuvvetli ilaç damla formundadır. Böylece yalama esnasında kedinin asla erişemeyeceği bölgeye uygulanan damla tüm deride oluşan pire ve pire yumurtalarını döker. Pirelerle mücadelede ilaç kedinizi rahatlatarak maksimum 2 gün içerisinde pireden arınmasını sağlayacaktır.

Kullanılması önerilen ilaç pire döken damladır. Ancak bunun farklı marka ve farklı içeriklerine göre değişik ürünlerle komplike olduğunu belirtelim. Kedinizin cinsi, pirelerin yoğunluğu, kedinizin yaşı ve diğer etkenler göz önüne alınarak hangisini tercih etmeniz gerektiğini veterinerinize danışmalısınız. Bu kedinizin sağlığı açısından yapmanız gereken en önemli detaylar arasındadır. Çünkü her kedi için her ilaç uygun formda olmayabilir.

Kedi Pirelerine Karşı Damla Kullanımı

Kedi pirelerine karşı damla kullanımı kesinlikle kedinin her noktasına uygulanmamaktadır. Bu ilacın uygulama formunun ense kökünden başlayarak kuyruk sokumuna kadar ilerlediğini söylemeliyiz. Hatta bazı cinsler için yalnızca ense köküne dökülür. İlacın kalitesine bağlı olarak buradan tüm deri bölgelerine yayılır.

Etkileri için 2 günlük bir bekleme süresi vardır. Bu sürecin sonrasında ise pirelerin ölmesi ya da kedinin üzerinden hareket kabiliyetlerinin bitmesi sonucunda düşmesi söz konusudur.

Dolayısıyla 48 saat sonra evinizde güzel bir temizlik yaparak, kedinizi ise 2-3 günün sonunda güzelce yıkayarak net bir hijyen sağlayabilirsiniz. Damla ile pire dökmek kedilerde eşsiz bir rahatlama sağladığı gibi ortalama olarak 50-60 gün arasında etki göstermektedir. Periyodik olarak bu süreç bittiğinde tekrar uygulanmalı ve alışkanlık haline getirilmelidir.

Kedilerde düzenli olarak pire damlası kullanılmaması durumunda pirelenme yeniden sorun haline dönüşebilir. Daha kötüsü hem kedinizin kanını emerek beslenen pirelerle iç içe yaşarsınız, hem de oluşabilecek iç parazitler kedinizi öldürmeye kadar gidebilir. Bu iç parazitlerin tehlikesinin insan vücuduna geçebilecek düzeyde olduğunu belirterek olası sağlık sorunlarının gayet mümkün göründüğünü vurgulayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap