Peynir saklama da önemli noktalar

Peynir besin değeri oldukça yüksek olan önemli gıdalardan bir tanesidir. İçinde bulunan vitaminler ve minerallerden doluyor hem sağlık açısından önemli bir gıd..

Peynir besin değeri oldukça yüksek olan önemli gıdalardan bir tanesidir. İçinde bulunan vitaminler ve minerallerden doluyor hem sağlık açısından önemli bir gıda olup, aynı zamanda kahvaltı sofralarında en çok tüketilen besinler arasında yer alır. Peynirli doğru bir şekilde saklamadan ne zaman hızlı bir biçimde bozulabiliyor olması peynirin dezavantajlarındandır.

Peynir saklama da önemli noktalar

Peynir alırken öncelikli olarak son kullanma tarihini mutlaka inceleyin ve son kullanma tarihi geçmiş olan yada bitimine yakın olan gıdalardan uzak durun. Son kullanma tarihinin yanı sıra peynirli saklandığı ambalaj ya da bakmayı ihmal etmeyin eğer ki ambalaj delinmiş ya da hava almaya başlamışsa peyniri almamanız gerekir.

Ülkemizde yaygın olan saklama alışkanlığı peyniri plastik kaplar içinde saklamaktan yana olmaktadır. Plastik kap son derece hızlı bir şekilde bakteri üreteceğinden dolayı sağlık açısından doğru olmayacaktır.

Saklamak için peynirlerimiz özel saklama kaplarında ya da cam kaplar içerisinde saklama daha doğru olur. Peynirlerin izi saklamak için ideal olan ortamlar seninle karanlık olan bölgeler olacaktır bununla birlikte şehirlerde bu ortamı oluşturmak için uygun ortam bulunmadığından dolayı çoğunlukla buzdolabının içerisinde saklanmaktadır.

Büyük boyutta peynir satın aldıysanız tüketilecek oğlan kısmını yine başka bir cam kap içerisinde tutabilirsiniz. Sürekli olarak buzdolabı içerisinden çıkartıp tekrar yerine koymanız peynirin yapısını edileceğinden dolayı çok hızlı bozulma meydana gelecektir nokta peynirli evinizi mutlaka bütün halde saklamaya özen gösterin dilimlediğiniz zaman daha fazla yüzeyi dışarıyla temas edecek için bozulma erken olur.

Peynirlerinizi saklarken kesinlikle dondurucu bölümüne peynirlerinizi koymayın. Buzdolabının soğuk olan sebzelik kısımlarında peynirlerini saklamak çok daha mantıklı olacaktır. Buzdolabınızı sık sık açma eylemini bulunuyorsa peynirlerini z kapak kısmına yerleştirmeniz de yine yanlış bir durum olur.

Peynirleri saklama çeşitleri peynirlerin türlerine göre değişiklik gösterecektir nokta beyaz peynirler genelde 2 haftaya kadar taze kalmayı başarabilir ki kaşar peyniri tarzı daha sert yapıda olan peynirler daha uzun süre taze kalabiliyorlar.

Gravyer peyniri gibi aşırı sert yapıya sahip peynirler ise bir aydan daha uzun süre tazeliğini koruyan biliyorlar. Eski kaşar olarak adlandırdığımız peynirler ise kabuğunu temizlemeden korunmalıdır. Kabuk temizleme gerçekleştirilirse peynirin bozulma hızı artacaktır. Kabuk temizlemeyi sadece peynir tüketilmeden önce yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap