Pesto Sosu Kullanılan Yemekler

Pesto sos, İtalyan mutfağında ortaya çıkmış bir lezzettir. Fesleğen kullanılarak hazırlanır. Fesleğenle birlikte zeytinyağı, çam fıstığı, parmesan, sarımsak gi..

Pesto sos, İtalyan mutfağında ortaya çıkmış bir lezzettir.

Fesleğen kullanılarak hazırlanır. Fesleğenle birlikte zeytinyağı, çam fıstığı, parmesan, sarımsak gibi çeşitli aromalar da eklenebilmektedir. Rengi ve lezzeti ile bir çok farklı yemekte tercih edilen hoş kokulu bir sostur.

Pesto Sosu Kullanılan Lezzetler

Makarnalar :

Pesto sosu kullanılan yemekler arasında en yaygın olanıdır. İtalyan mutfağında büyük bir önemi olan makarnalarda pesto sosunun kullanılması sıkça tercih edilmektedir.

İtalyan mutfağı haricinde dünyanın her yerinde pişirilen makarnalarda da kullanımı yaygınlaşmıştır.

Pesto sos, bir çok farklı makarna çeşidinde kullanılmaktadır. Pesto sos ile birlikte krema, tavuk, mantar gibi ekstra lezzetler de sosa katılmaktadır. Bu şekilde soslar ile hazırlanan makarnalar İtalyan mutfağında ana yemek olarak değerlendirilmektedir.

Aperatiflerde ve Atıştırmalarda Pesto Sos:

Tek başına da oldukça lezzetli bir sos olan pesto sosu, kızarmış ekmekle de çok tercih edilmektedir.

Kahvaltılar için ideal bir sos olan pesto, sarımsaklı ekmek ve peynir ile çok yakışmaktadır. Sandviçlerin içinde kullanımı da oldukça yaygındır.

Et Yemeklerinde Pesto Sos:

Et yemeklerinde sos kullanımı, etin daha rahat yenilmesini sağlamaktadır. Et yemeklerine en çok yakışan soslar arasında Pesto da yer almaktadır.

Özellikle de beyaz et ile sıkça tercih edilmektedir. Bütün tavuk pişirilmesinde de iç harç olarak kullanılabilmektedir. Kırmızı et yemeklerinde de mantar ve krema ile uyum içinde tercih edilir.

Pizzalarda Pesto Sos :

Vegan pizzalarının tüketimi oldukça yaygın bir hale gelmiş durumdadır. Et kullanılmadan yapılan pizzaların büyük bir bölümünde mantarlı pesto sos tercih edilmektedir.

Pesto sos ile birlikte enginar, rokfor peyniri, kurutulmuş domates gibi sebzeli pizzalar çok tercih edilmektedir. Vegan pizzalar dışında tavuklu pizzalarda da yaygın bir kullanımı vardır.

Hamur İşlerinde Pesto Sos:

Fesleğen, bizim mutfağımızda da bir çok hamur işinde kullanılan bir sebzedir. Peynir, zeytinyağı ve sarımsak katılarak hazırlanan pesto sos, bir çok hamur işinin içinde harç olarak tercih edilmektedir.

Ekmek, poğaça, çörek, kurabiye ve hamur kızartmaları gibi bir çok hamur işinin lezzetli bir iç harcı olmaktadır. İtalyan mutfağında da büyük yer edinen hamur işleri, pesto sosu ile muhteşem bir kokuya sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap