Patlıcan Nasıl Kızartılır, Malzemeler Nelerdir?

Kızartması, salatası ve etle olan uyumu ile efsane yemek olan patlıcanı ve malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gerekenler, lezzetli kızartma yolları yazımızda.

Üzerinde bol yoğurt ve domates sosuyla sofraların baştacı olan patlıcan kızartmasının kim karşı koyabilir bilemiyoruz. Ülkemizde Hemen herkesin damak tadına hitap eden bir pekmeze ya da yemek olarak adlandırabileceğimiz patlıcan kızartmasını evinizde lezzetli ve besleyici bir şekilde hazırlayarak tüketebilmek için belli başlı püf noktalarından bahsedelim.

Gerekli olan malzemeler ( dört kişi için )

2 adet orta boy patlıcan, patlıcanları suya yatırmak için bir yemek kaşığı tuz, ayçiçek yağı

Malzemelerin hazırlanışı

Kızartma yapacağınız patlıcanı çekirdekli ve Bayat olmaması açısından doğru bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Sertliğine ve rengine bakarak doğru bir patlıcan tercihinde bulunabilirsiniz.

Eğer ki diri ve rengi parlak patlıcanları buna biliyorsanız Daha lezzetli güzel patlıcan kızartması yapabilirsiniz. Patlıcanları Öncelikle üzerlerinde pijama de seni olacak şekilde aralarında bir buçuk santimlik Aralık bırakarak aşağıya doğru kesiyoruz ve bu sayede kızartma için uygun hale geliyor.

Ardından yarım santimetre kalınlığında ve 5 santimetre uzunluğunda dilimlere ayrıldıktan sonra Patlıcanın içi çekirdekli çıktıysa bu kısımlara dışarıya atıyoruz.

Hazırlanmış olan patlıcanları bir yemek kaşığı tuz ekleyerek 2 litre soğuk su içerisinde 30 dakika kadar bekletiyoruz Bu işlem sayesinde Patlıcanın acısı dışarıya çıkıyor ve kararması engelleniyor.

Kızartma işlemi sırasında fazla yağ çekmemeleri ne de sağlayacaktır Bu işlem tamamlandıktan sonra sudan çıkartılır ve sıkarak iyice kurulanır patlıcan üzerinde kalan su su Yarın üzerine sıçramasın diye kurulduğundan emin olmak gerekir.

Yapılışı:

Kızartma yapacağınız tavaya sıvıyağı koyduktan sonra ısınmasını bekleyin. Yoğun istediğiniz sıcaklığa gelip gelmediğini anlayabilmek için üzerine küçük bir ekmek parçası atabilirsiniz ya da bir damla su kullanabilirsiniz.

Tavaya dökülen yağın tam olarak kızdığın dan emin olduktan sonra, patlıcanlı yavaşça bu tavanın içerisine boş alabilirsiniz Burada çok fazla dökmemi Evet ama içerisinde sıkışmamalarına özen göstermenizi büyük bir fayda göreceksiniz. Patlıcanların üstü altın sarısı bir renk olana kadar pişirin bu şekilde olduğunda pişmiş anlamına gelmektedir.

Ocaktan aldınız patlıcanları bir kağıt mendilin üzerine alarak fazla yağlarını salması için bekleyin ardından kızartması dinlendirdikten sonra üzerine hazırlamış olduğunuz sarımsaklı yoğurt ya da domates sosu ekleyerek sofrada servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap