Oğuzhan İsminin Anlamı

oguzhan-isminin-anlami-78596

Oğuzhan İsminin Anlamı

Aileler yeni doğacak çocukları için isim arayışındadırlar. Çocuğun cinsiyeti öğrenildikten sonra daha da telaşlı bir hal alan bu arayış, genellikle isim sitelerinde çok fazla zaman geçirilmesine sebep olabilir. Çocuklara verilecek ismin oldukça önemli olduğunu bilen aileler   pek çok araştırma yaparlar.

Oğuzhan isminin anlamı hakkında bilgi arayışında olan pek çok ebeveyn olabilir. Kökeni Türkçe olan bu ismin anlamı güçlü, kuvvetli hükümdardır . Türkçe kökenli olan Oğuzhan ismi Kuran’da geçiyor mu diye merak eden kişiler oldukça fazladır. Oğuzhan ismi Kuran’da geçmez.

Oldukça olumlu bir anlam taşıyan bu ismi çocuklarına vermek isteyen ebeveynler son zamanda oldukça fazladır. Türkiye’de 80.000’den fazla kişi bu ismi kullanır. Genel olarak bakıldığında en çok kullanılan isimler arasında ortalama bir sırada yer almaktadır.  Meraklı aileler için Oğuzhan isminin anlamı nedir ? sorusuna verilecek birkaç cevap vardır.

Oğuzhan ismine sahip kişilerin karakteristik özelliklerine bakılması için Oğuzhan isminin analizi incelenmelidir. Bu ismi taşıyan kişilerin hedefleri üst düzeydedir.  Sezgileri ve azimleri oldukça kuvvetlidir. Bu isme sahip kişilerin sınırları ve çizgileri vardır. Katı ve kuralcı yapıda olan bu kimseler, derin düşünce yapısına sahiptirler.

Kimi zaman şüpheci ve karamsar olan bu kişiler, her konuda aktif ve entelektüel yapıya sahiptirler. Yeni şeyler öğrenmek Oğuzhan ismine sahip kişilerin vazgeçilmezlerindendir. Kendilerini sürekli olarak geliştirmekle meşguldürler. Ekonomik anlamda iyi yatırımlar yaparlar. Fiziksel olarak aktif olmayı seven bu kişiler fit bir görünüme sahiptirler.

Oğuzhan isminin çocuklara koyulmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Caiz isimler arasında yer aldığı için çocuklara bu ismin koyulmasında dinen bir sakınca yoktur.

Oğuzhan isminin harf analizi de oldukça önemlidir. Bu ismin içerisinde bulunan her bir harf farklı yapıda olduğu için bambaşka anlamlar taşıyabilir. Bundan dolayı isimlerde harf analizi de oldukça mühimdir.

Oğuzhan isminin ilk harfi incelendiğinde bu harfin içe kapanık kimseleri çağrıştırdığı görülür. O harfi gizemli bir görünüm manasına gelmektedir. Ğ harfi incelendiğinde, güçlü olmayı seven kimseler olduklarını görürüz. Aşırı inat ve hırsı temsil eden bu harf kişinin karakterini de etkiler. U harfi durağanlığı, z harfi entelektüel yapıyı, h harfi monotonluğu, a harfi atılganlığı, n harfi sağduyuyu temsil etmektedir.

Oğuzhan isminin numerolojisi şu şekilde görülür: O harfi 18, G harfi 8, U harfi 25, Z harfi 29, H harfi 10, A harfi 1, N harfi 17 şeklindedir.

Numeroloji isim analizinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Oğuzhan ismi son zamanlarda oldukça popüler bir isim haline gelmiştir. Bu ismin sık kullanılmasında ünlülerin de büyük katkısı bulunur. En sık kullanılan isimler genellikle ya aile büyüklerinden gelir ya da dönemin ünlü kişilerinden. Oldukça güzel ve cesur bir anlam taşıyan Oğuzhan ismi gönül rahatlığıyla çocuklara verilebilir.

Bu isme sahip kişilerin sayısı ortalamadır. Bundan dolayı Oğuzhan ismine sahip ünlüler de vardır. Herkesin hayatı boyunca en az bir kere duyduğu bu ünlü isimler, Oğuzhan isminin tercih edilme oranını arttırmıştır. Özellikle popüler isimler listesinde olan Oğuzhan isminin kullanım sıklığı son yıllarda oldukça artmıştır.

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Oğuzhan Koç, bu isme sahip ünlüler arasında en çok bilinenleridir. Oğuzhan Uğur, Oğuzhan Özyakup ise Oğuzhan ismine sahip ünlüler arasında yer almaktadır.

Görüldüğü üzere Oğuzhan ismine sahip birçok ünlü bulunmaktadır. İsimler kişinin yaşamının niteliğini belirleyecek unsurları barındırır. Bundan dolayı çocuklara güzel anlamlı isimler koyulması gerekir. Oğuzhan ismi taşıdığı anlamı ile birçok olumlu durumu kendine çekmektedir. Son dönemlerde oldukça sık tercih edilen bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 

oguzhan-isminin-anlami-78596
Oğuzhan İsminin Anlamı

Oğuzhan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Soylu Kan
  • 2 – Oğuzların Hükümdarı.
  • 3 – Yiğit Han, Hakan.
  • 4 – Oğuz Boylarının Efsanevi Kahramanı.
  • 5 – Güçlü, kuvvetli hükümdar.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Oğuzhan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Oğuzhan ismini kullanan 88.891 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Oğuzhan ismini kullanan 18.303 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Oğuzhan ismini kullanan 8.177 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Oğuzhan ismini kullanan 4.163 kişi bulunmaktadır.

Oğuzhan isminin Türkiye sıralaması

Oğuzhan en çok kullanılan 160. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 83. isimdir.

Oğuzhan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 807 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Oğuzhan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Oğuzhan isminin Harf Analizi

Kişiye Oğuzhan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Oğuzhan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Oğuzhan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Oğuzhan isminin anlamını gözden geçirin!

Oğuzhan İsminin Numerolojisi

Oğuzhan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

O: on sekiz
Ğ: dokuz
U: yirmi beş
Z: yirmi dokuz
H: on
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 109

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap