Ödem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ödem sorunu bayanların bitmez bilmez kilo almıyorum vücudum ödem yaptı gibi bahanelerle sık durulan bir kondur peki, ödem hakkında bilmeniz gereken her şeyi ka..

Ödem sorunu bayanların bitmez bilmez kilo almıyorum vücudum ödem yaptı gibi bahanelerle sık durulan bir kondur peki, ödem hakkında bilmeniz gereken her şeyi kaleme almak istek işte ödem nedenleri, nasıl ödemden kurtula bilirsiniz hepsini araştırdık. Vücutta sıvı birikmesi olarak ifade edilen ödem vücutta şişlikler ve hatta rahatsız edici olumsuzluklar yaşanmasını sağlayabilir.

Vücudumuzun ortama %80’i sudan oluşurken ödem oluşumu hücre içinde olması gereken sıvı miktarının deri ile doku arasına yerleşmesi ya da birikmesiyle görülmektedir.

Ödem oluşumunun ilk sebepleri arasında kesinlikle tuz ve su miktarının oranlarının etkisi dikkat çekicidir. Bazen görülmeyen ödem ya da bariz işliklerle görülen ödem vakası yaşanır görülen bariz şişmelerde bedenin yaklaşık 3 litre su tutulumu olduğu gösterir.

Bedende ödem oluşumunu ilk göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde şişmelerle anlayabilir. Ödemle birlikte kilo artışı da tartıda kendini gösterir. Zayıflamak için diyet yapan kişilerde kilo vermeleri gereken süreçte kilo almış gibi görünmeleri oldukça moral bozucu bir durumdur. Kişilerde tüm bedende görülebileceği gibi bölgesel olarak ta farklılıklar içerir.

Ödem oluşumunun sebepleri genetik yatkınlık, stres gibi birçok etki gösterilmektedir yani belirli kesin bir tanısı sı yoktur. Ödem durumu sert, orta sert ya da yumuşak şekilde sınıflandırılır.

Yumuşak ödem parmakla cilt üzerine bastırın ardından çekin cildiniz üzerinde parmağınızın izi görünüyorsa yumuşak ödeminiz var demektir. Sert ödemde ise aynı işlemi uygulayın fakat parmak iziniz ciltte

bir çukur oluşturuyorsa bu ödem yumuşak ödeme göre mutlak hekim kontrolüne gidilmesi gerekliliğini ortaya koyacaktır. Ödem sadece bedenin cildinde oluşan bir durum olmamakla beraber kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, beyin ya da bağırsaklarda da görülen bir durumdur.

-Yumuşak ödem durumunu sık yaşan bayanlara tavsiyem kilo kadar yükselen kilolarınızı ve bol su içerek fala olan ödem oluşumunu bedenden atabilirsiniz.

-Beslenmenizde taze sebze, meyve, lifli gıdalar tüketerek ödemden kurtulmak mümkündür.

-Kiraz sapı ve mısır püskülü gibi bitki içeriklerinin gerçekten ödem söktürdüğü gerçeği doğrudur fakat bu bitkilerin doğru miktarlarda alınmasına dikkat edilmelidir.

Maydanoz mucize ödem sökücülerden biridir maydanozun suyunu içerek ödem atamazsınız kesinlikle yarım demet maydanoz yemek vücuttaki ödemi kesin ve etkili yollarından biridir.

-Tuz ve alkol alımı ödemin başlıca sebepleri arasında yer alır. Alırken aşırıya kaçmamakta yarar vardır.

-Hazır gıdalar yerine sağlıklı ve besleyici gıdalar tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap