Odaklanmanızı Kolaylaştıracak 4 İpucu

Günümüzde stres ya da birçok farklı sebepten dolayı odaklanma sorunu yaşayan kişiler haline geldik. Önemli işlerinize bir türlü odaklanamıyorsanız işte size od..

Günümüzde stres ya da birçok farklı sebepten dolayı odaklanma sorunu yaşayan kişiler haline geldik. Önemli işlerinize bir türlü odaklanamıyorsanız işte size odaklanmanızı kolaylaştıracak 4 ipucu verelim.

Tüm işlerinizde artık sık bir durum haline gelen odaklanma sorunu sebebiyle yapmak isteyip de yapamadığınız birçok işi yapamıyor erteliyor olabilirsiniz. Artık tamamen çaresiz kaldınız ve düşünmeye başladınız.

İşte sorununuzun yani odaklanmanıza engel olan faktörler:

Kafein alımına son verin daha çok odaklanmayı sağlayan kafeinli içecekler arasında kahve ve çay gibi içecekler içmek zorunda hissediyorsunuz.

Çünkü uyarıcı etkisiyle sizi geçici bir süre dikkatinizi toplamanızda ve uyanık kalmanızı da sağlamaktadır. Fakat kafein tüketiminin aşırı olması belli bir süre sonra kafein bağımlısı olacağınız için artık odaklanma sorunuzu tekrar yaşayacağınız anlamına gelecektir.

Bu sebeple kafein tüketimi yapmaktansa benin ihtiyaç olan oksijeni bedene vererek dikkatinizi toplamak ve dinç kalabilmek için kesinlikle spor yapamaya başlamalısınız. Yapacağınız bol oksijenli egzersizler sayesinde beynin öğrenme ve depolama işlemini desteklemiş olursunuz.

Odaklanmak için yapılması gerekenler arasında su içmek gelmektedir. evet su vücudumuzun tüm noktasında sudan söz etmemizi normal karşılayın çünkü bedenin yarsından fazlası su içeriyor beden su ile çalışıyor.

Su içmek için susamayı beklemeyin özellikle yaz aylarında bol bol su içmeye özen gösterin tabi ki kış ayları da oldukça önemlidir. Spor yaparken ya da terlemeden sonra kaybedilen suyun yerine konması şart yapılan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda kaybedilen su dikkat toplamakta zorlanan kişilerin varlığını ortaya koymuştur.

Odaklanamadığınız anlarda su için göreceksiniz vücutsu kaybettikçe odaklanmanız daha da zorlaşacaktır. Buda size bir uyarı niteliğinde olmalıdır yani dikkatinizi toplamak için su içmeye özen gösterin. Birçok insanın önemsemediği fakat yaşamın büyük bir bölümünü kapsayan uykuyu mutlaka ihmal etmeyin.

Uykusuzluk birçok hastalığı da beraberinde getiriyor REM uykusu dediğimiz derin uykudan önce beynin bu uykuya geçerken yaşadığı evre olarak ta bilinen DELTA evresi beyin dalgalarının yaratıcılık ve düşünce hafızasını çalıştırdığını bilmelisiniz. Gün içinde dikkatinizi toplamamak için olmazsa olmazlardan biri olarak karşımıza çıkıyor yani yeteri kadar uyumayan kişilerde odaklanma sorunu aha çok görülüyor.

Gün içinde 8 saatten daha az uyuyorsanız odaklanma sorunu yaşayacaksınız demektir. Toplamda 7 ve 9 sat değişik saat aralıklarıyla uyumayı deneyin. Göreceksiniz daha fazla dikkatli ve odaklanmada sorun yaşamayacaksınız.

Ayak parmaklarınızı oynatmak gün içindeki dikkatinizi toplamaya ya da farkında lığınızı geliştirmek için oldukça yararlı evet doğru duydunuz.

Bu kadar basit gün içinde odaklanamadığınız konula ya da bulunduğunuz ortamda dikkat toplamak istiyorsanız stresi azaltacak bir yöntem nerde olursanız olun ayak parmaklarınızı hareket ettirerek odaklanmanızı destekleyin bu tamamen dikkatinizi ayak parmaklarına vererek beyninizi uyarın ve sorunu ortadan kaldırmak için bu yöntemi deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap