Nefis İsminin Anlamı

Nefis İsmi

Nefis İsminin Anlamı Güzel ve etkileyici isimler kulağa hoş gelmesiyle bilinir. Anne ve babalar da birçok önemli duruma dikkat ederek isim tercihinde bulunur. Çünkü birçok seçenek arasında sadece bir tanesine karar verilmelidir ve seçilen isim de mükemmel olmalıdır. Kişilerde güzel hisler bırakan isimlerden bir tanesi Nefis olmaktadır. Nefis isminin anlamı nedir? Çok beğenilen ve çok hoşa giden her şey için bu terim kullanılabilir.

Çok güzel ve mükemmel olan her duruma ya da nesneye nefis deriz. Yemeğin lezzetli olduğunu söylemek için “nefis olmuş” deriz. Ressamın eserine bakarken onun fırça izlerine ve anlattıklarına “nefis bir eser” diyebiliriz. Bütün bunlara dayanarak Nefis isminin anlamı TDK’ya göre; herkes tarafından beğenilen ve güzel olan demektir.

Ayrıca kişilerde var olan kibir, hırs, haset, ihtiras gibi duygularını frenleyememesi de nefisle ilgilidir. Bu bağlamda incelersek insanın zaaflarının merkezi olarak tanımlayabiliriz. Nefis kız bebekler için verilen bir isimdir. Kökeni Arapçadır. Nefis Kur’an da geçiyor mu diye bakarsak bazı ayet ve surelerde insanların nefisleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunulduğunu görürüz.

Nefis İsminin Anlamı
Nefis İsminin Anlamı

Mesela Bakara suresi 130’uncu ayette şöyle denilir: Kendi nefsini aşağılık kılandan başka, İbrahim’in dininden kim yüz çevirir? Ant olsun, Biz onu dünyada seçtik, gerçekten ahirette de o salihlerdendir.

Bakara, Ali İmran, Nisa, Maide, En’am, Araf, Tevbe, Yunus, İbrahim surelerinde insan nefsinden sıklıkla bahsedilir.

İsterseniz bu isimle ilgili yapılan analizleri de inceleyelim. Nefis isminin analizi incelenirse; bu kişilerin güçlü iradeye sahip olduğu görülür. Herkesi motive ederek iyi bir örnek olabilirler. Detayları sevmezler olayların sonucuyla ilgilenirler. Bazen kendi çıkarlarını en üst seviyede tutarken bu uğurda her şeyi yapabilirler. İş hayatında para kazanmayı ve harcamayı severler. Partnerini kıskanma ve onu sahiplenme huyuna sahiptirler.

Olumlu yönleri için kendine güvenli kimseler olduğunu söyleyebiliriz. Başkaları ile rekabetten hiç çekinmezler. Kararlı tavır sergilerler. Açık sözlü ve doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen tavırlara sahiptirler. Önderlik ruhu ile maceraya atılmaktan korkmazlar. Güçlü kişilikleri ile dikkat çekerler.

Olumsuz yönleri için karamsar olduklarını söyleyebiliriz. Başkasının etkisinde kalarak yönlerini değiştirebilirler. Biraz kırılgan ve başkalarının disiplini altında olmayan kişilerdir.

Fiziksel özellikleri içinde uzun boyları dikkat çeker. Omuzları geniştir. Gözleri iridir. Çukurlu çene yapıları, geniş alınları ve gür saçları bulunur. Etkileyici ses tonu ile konuşurlar.

Hemen bu isimle ilgili yapılmış olan kişilik analizlerini de inceleyebiliriz. Nefis isminin kişilik analizi incelenirse bu kişilerin hassas ve derin duygulu kişiler olduğu görülür. Sakin bir hayatı severler. Başkalarını incitmekten korkarlar. Kendileri de incinmek istemezler. Bazı olaylar öncesinde sezgileri ile hareket etmeyi severler. İşinde başarılı kişilerdir. Taktir ve ilgi görmeleri başarılı olmalarına bağlanabilir.

Bu isme benzeyen diğer isimler bakış açınızı daha da genişletebilir. Nefis isminin benzerleri incelenirse; kız isimleri arasında Nefise, Nefes, Neriman, Nevher, Nezaket, Nergis, Neris, Nermin, Neşide, Nevres uyumlu olmaktadır. Erkek isimleri için Nefi, Nüvis, Nevzat, Nebi, Nevheri isimleri benzerdir.

İsimlerin caiz olup olmadığı seçim yapılacak olanlar arasında eleme yapmak için önem taşır. Nefis ismi caiz mi sorusu bu bakımdan incelenir. Bu ismin sakıncalı olmadığını söyleyebiliriz.

Tercih edilen isme dair hangi ünlüler var diye merak ediyor olabilirsiniz. Nefis ismini taşıyan ünlüler için en yakın ve benzer isim olan Nefise Karatay’ı verebiliriz. Oyuncu olan sanatçımız birçok dizide rol almıştır. “Kanatsız Kuşlar” dizisini izleyenler varsa burada Nefise karakterini de Deniz Bolışık canlandırmıştır.

Nefis isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Herkes tarafından beğenilen, çok güzel.
  • 2 – Çok hoş, hoşa giden, beğenilen

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nefis ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nefis ismini kullanan 50 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nefis ismini kullanan 10 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nefis ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Nefis ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.

Nefis isminin Türkiye sıralaması

Nefis en çok kullanılan 7356. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3076. isimdir.

Nefis isminin Harf Analizi

Kişiye Nefis ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Nefis İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nefis ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nefis isminin anlamını gözden geçirin!

Nefis İsminin Numerolojisi

Nefis isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
F: yedi
İ: on iki
S: yirmi iki
TOPLAM: 64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap