Nefes İsminin Anlamı

nefes-isminin-anlami-60897

Nefes İsminin Anlamı Nedir?

İsimler ve anlamları pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında karşımıza çıkıyor. Özellikle bebek bekleyen annebaba adayları, isim anlamları konusunda epey vakit harcıyor. Çocuklara verilmek istenen ve oldukça merak edilen isimlerden biri olarak karşımıza çıkan Nefes isminin anlamı nedir? Sorusu ise yanıt arananlar arasında. Nefes isminin caizlik durumu, isim analizi, harf analizi gibi pek çok bilgiye ise yazımızın devamını okuyarak erişebilmeniz mümkün.

Nefes isminin anlamı hayat belirtisi, canlılık, başkaları için hayat kaynağı olan insan, yaşama sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Anlam ve ses açısından oldukça güzel olan Nefes ismi genellikle kız çocuklarına verilen bir isim olarak biliniyor.

Kız çocukları için tercih edilen isimlerden biri olan Nefes, Arapça kökenli bir isim. Bunun yanı sıra ebeveynler için önemli olan konulardan biri ise ismin Kuran’da geçip geçmemesi. Ancak Nefes ismi Kuran’da geçen isimlerden biri değil. Türkçe sözlüklerdeki anlamına değinecek olursak da Nefes isminin TDK’deki anlamı canlılık, soluk, hayat belirtisi, şifa vermek için okunan dua.

Türkiye’de Nefes ismini taşıyan toplamda 4509 kişi olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Nefes ismi Türkiye’de en sık rastlanan 1553. İsim olarak karşımıza çıkıyor. Kız çocukları için tercih edilen isimlerden biri olan Nefes ismi, kız isimleri arasında ise 714. Sırada bulunuyor. Son yılda bu ismin kullanılması ise 1254 artmış.

Çocuklar için seçilecek isimler konusunda isim analizlerinin de anne – baba adayları açısından kimi zaman oldukça önemli olduğu biliniyor. Nefes isminin analizi incelenecek olursa bu ismin kader sayısı 5 olarak karşımıza çıkıyor. Nefes isminin rengi ise turuncu olarak biliniyor. Herkesle dost olabilen, eğlenceli insanlardır ve insanların kalplerini kolaylıkla kazanabilirler. Ancak herkesle samimi olmazlar. Sohbet etmeyi seven insanlardır.

Olumlu yönleri; hedeflerinin peşinde koşan, çekinmeyen, insan canlısı, aktif, dışa dönük, hoşgörülü, özgürlüğüne düşkün, iyimser ve sempatik kişiler oldukları söylenebilir.

Olumsuz yönleri; bir şeyi istedikleri zaman onu alana kadar diretebilirler, kolay kolay bir şeylerden vazgeçmezler, zaman zaman insanlara karşı yıkıcı ve kırıcı olabilirler, duyguları gerekenden aşırı olabilir.

Fiziksel özellikleri; saçları genellikle gür ve kalın olmaktadır. Aynı zamanda dalgalı saçlara sahip olabilirler. Alınları geniz ve düz, yüz yapıları ise açık ve geniş olur. Göz yapıları genellikle yuvarlak ve büyüktür. Görüntüleri sağlıklı ve enerjiktir. Canlı kişilikleri görüntülerine yansır.

Kişilik analizine değinilecek olursa Nefes isminin kişilik analizi ise şu şekildedir; canlı ve eğlenceli kişilerdir. Bunun yanı sıra özgürlüklerine düşkün olur ve hedeflerinin peşinden istikrarlı bir şekilde koşarlar. İyimser kişiler olsalar da kimi zaman insanlara karşı kırıcı olabilirler.

Harf analizi konusu da önemlidir. Nefes isminin harf analizi ise; N; sağduyu sahibi kişiler oldukları, E; mücadeleci bir karakter yapısında oldukları, F; güvenilir ve uysal kişiler oldukları, E; sıkıntıları ile savaşabilen bir kişilik yapısında oldukları, S; hayal gücü geniş ve hayalperest kişiler oldukları anlamına gelmektedir. Harflerin soy isimde de olması özellikleri güçlendirebilir.

İsimler konusunda benzer isimler de önemlidir. Nefes ismine benzer isimler ise; Enfes, Nefel, Nefise, Nergis, Nefis.

Bilindiği üzere çocuklarına bir isim seçerken ebeveynler ismin caizliği konusunda da araştırma yapıyor. Nefes ismi caiz mi konusuna bakarsak, bu isim çocuklara konulması sakıncalı olan isimler arasında yer almıyor. Dolayısıyla Nefes ismi çocuklara konulması caiz isimler arasında biliniyor.

Merak edenler için ülkemizde Nefes ismine sahip ünlüler ise bulunmamaktadır.

Nefes isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Canlılık, hayat belirtisi.
  • 2 – Yaşama sebebi, başkaları için yaşam kaynağı olan kimse.
  • 3 – Soluk, yaşamayı sağlayan soluk alıp verme durumu.
  • 4 – Şifa amacıyla hastaya okunan dua.
  • 5 – Tanrıyı övmek üzere ezgi ile söylenen koşuk, ilahi.
  • 6 – Bektaşi ve Alevilerin görüş ve düşüncelerini belirtmek için yazılmış şiir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nefes ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nefes ismini kullanan 4.509 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nefes ismini kullanan 648 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nefes ismini kullanan 243 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nefes ismini kullanan 442 kişi bulunmaktadır.

Nefes isminin Türkiye sıralaması

Nefes en çok kullanılan 1553. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 714. isimdir.

Nefes ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.254 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Nefes isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Nefes isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Nefes isminin Harf Analizi

Kişiye Nefes ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Nefes İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nefes ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nefes isminin anlamını gözden geçirin!

Nefes İsminin Numerolojisi

Nefes isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
F: yedi
E: altı
S: yirmi iki
TOPLAM: 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap