Nefes Alırken Sırtta Ağrı ve Batma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Nefes alırken sırtta ağrı veya batma olmasının en bilinen nedenleri arasında; soğuğa maruz kalma, yapılan egzersizlerin kasları çok gerginleştirmesi, kalpte akciğerdeki ciddi rahatsızlar yer almaktadır. Eğer kendinizi çok zorladıysanız fizik tedaviye başlamak gerekebilir. Sizin ve ağrılarınızın nedenine göre uygun egzersiz programları yapılacak veya ilaç yazılacaktır.

Nefes Alma Sırasında Sırtta Ağrı ve Batma Nedenleri

Kaslarda yaşanan gerginlikler

Nefes alırken sırtınıza yoğun bir batma ve ağrı varsa kasların kasılması kaynaklı olma ihtimali yüksek. Kaburgalar sadece kemik olarak algılanmamalıdır, o bölgede de kaslar yer alır ve onlar da kasılırsa batma yaşanabilir.

Spora başladıysanız, kendinize uygun olanı seçmeli ve hafif egzersizlerden başlamalısınız. Hızlı şekilde kilo vermek ya da kas yapmak için plansız bir şekilde egzersiz yapmak, ağır işlerin altına girmek, sadece sırtta değil, vücudun bütün noktasında ağrıya, batmaya neden olabilir.

Bazen egzersizler o kadar çok abartılır ki sinirler zarar görebilir. Bu da sırtta batma, sancı, ağrıyı beraberinde getirir. Bu tür ağrıları uygun bir dinleme ile geçirmek mümkündür ama geçmezse hemen doktora gidilmelidir.

Ağrıyan bölgeye jel, krem kullanmak bir çözüm olsa da basit bir kas gevşetici ilaç da tedavi edebilir. Evinizde hiçbiri yoksa sıcak kompres uygulamayı deneyebilirsiniz.

Bel Fıtığı Kaynaklı Sırtta Ağrı

Bel fıtığı birçok kişide olan bir hastalıktır. Her derin nefes alışınızda ağrıyı yaşayabilirsiniz. Operasyon için beyin cerrahine gitmek gerekse de normal durumlarda ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir.

Aşırı Kilo Nedeni Nefes Alırken Sırtta Ağrı

Her kadının, erkeğin bir ideal kilosu vardır. Bu aşıldığı zaman vücuda fazladan yük biner. Bu yükler; başta ayaklar olmak üzere sırta da baskı yapar. Kasların zorlanması da batma hissini meydana getirebilir. Nefes alırken ağrı aşırı kilodansa mutlaka ideal kilonuza düşmeniz gerekir.

Kalp Hastalıklarına Dikkat!

Kalp hastalıkları, sırt ağrısının en çok görülen nedeni değildir ama önemli bir sebeptir. Kalp rahatsızlıkları kaynaklı bu ağrı, omuz – boyun kısmına kadar ağrı görülebilir.

Eğer genetik olarak böyle bir sorununuzun olduğunu düşünüyorsanız bir kardiyoloğa görünmek gerekir. Eğer tansiyonunuz yüksekse ve LDL fazlaysa kalbiniz tehlikede olabilir.

Nefes alırken sırtta yaşanan ağrı ile birlikte bazı semptomlar görünürse kalp krizi geliyor olabilir. Omuzlarınızdan boyunuza, kaburgalarınızdan kollarınıza hatta çene bölgenize kadar ağrı yayılır ve soluklanmakta güçlük yaşanırsa acilen hastaneye gidin.

Bu tip belirtiler nedeniyle bir aile dostumuz hastaneye gitmeden, kas gevşetici ve ağrı kesici içmiş ve bu sorunları 7 gün sürmüştü. 7 gün içinde ne yazık ki kurtarılamadı. Onun için yukarıdaki belirtiler sonrası mutlaka bir hastaneye gidin. Basit bir poliklinikle yetinmeyin, uzman doktor sizi muayene etmeli.

Akciğer Zarının İltihaplanması Kaynaklı Sırtta Ağrı

Plevra, göğüs boşluğuna verilen isimdir. Buradaki doku tabakası bazı durumlarda iltihaplanır ve buna da Plörezi denmektedir. Bu iltihaplanma sonrası nefes alırken göğüs kafesinde ağrılar görülebilir. Derin nefes ve öksürme sırasında daha şiddetli olur. Bazen daha kötü belirtileri görülebilir. Ağrı sadece sırtın orta noktasında değil, yukarı bölgelere ve omuzlara da sıçrayabilir.

Bu iltihaplanma bazen çeşitli enfeksiyonlardan ötürü ortadan çıkabilir. Kanser nadir olsa da bazen göğüs kafesine alınan darbe ya da yara kaynaklı da oluşabilir.

Akciğer Kanseri Nedenli Nefes Alırken Sırtta Batma

Akciğer kanseri, hem tehlikeli hem de sinsi bir hastalıktır. ABD’de yapılan araştırma, bu kanser türünün ilk aşamalarda semptom göstermediği yönündedir. Kanserin evresi ilerledikçe nefes alırken şiddetli ağrı ve yoğun öksürük görülür. Öyle ki bu ağrı bazen bütün sırt bölgesine yayılabilir ve bıçak batması hissedilebilir. Daha da ileri noktalarda, kemikler sızlayabilir ve kalçanızda da zonklama görülebilir.

Skolyoz sırtta ağrıya neden olabilir

Skolyoz, diğer ismiyle omurga eğriliğidir. Doğuştan olabileceği gibi; kaza, yanlış pozisyonlarda iş yapma gibi nedenlerden olabilir. Ani bir ağrı gelir ve bazen nefes alırken batma yaşanır.

Skolyozun semptomları arasında; dimdik ayakta durmakta zorlanma, el – ayak bölgesinde karıncalanma, kuvvetsizlik ve yürümede güçlük yer alır.

Skolyoz erken tespit edilirse şanslısınız. Eğrilik bazen çok azdır ve basit bir destek ile tedavi edilebilir. Geç teşhis edildiyse ya da eğrilik doğuştan çok fazlaysa operasyon gerekebilir.

Bu rahatsızlığı olan kişilerin organları, kaburgaları, akciğerlere yüklenir ve nefes almada güçlük yaşanır sırta da ağrı vurur. Herhangi bir noktaya değil, iki tarafa da ağrı vurabilir.

Zatürre sonrası nefes alırken sırtta ağrı ve batma

Nefes alırken sırtta ağrının en çok görülen nedeninin soğuk olduğunu dile getirmiştik. Zatürre ki bu hastalığın en ileri aşamasıdır. Basit bir soğuk alma sonrası akciğerde enfeksiyon oluşursa zatürreye çevirir. Yoğun bir şekilde sırtta ağrı, batma yaşanabilir.

Pulmoner Emboli Akciğerlerde kan pıhtısı kaynaklı sırtta ağrı

Akciğerde oluşan kan pıhtıları, doğal akışı engellediği için ‘Pulmoner Emboli’ yaşanabilir. Nefes sırasında ağrının dışında; bayılma, ayakta duramama, başınızın şiddetli dönmesi, öksürme ve nefes almada güçlük belirtileri arasındadır.

Basit bir nefes güçlüğü gibi gelse de en yaygın semptom budur. Sırtımızdan ziyade; boyun bölgemize ve omza yayılabilir. Bazen ağrı katlanılamayacak kadar şiddetli olabilir.

Nefes Alırken Sırtta Ağrı, Batma Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi, nefes alırken sırtta ağrı, batma da önce nedenini tespit etmek gerekir. Basit bir kas gerilmesinden olduysa; kas gevşetici, profesyonel masaj, sıcak kompres ile ağrılar azalıp yok olabilir. Sıcak bir havlu da denenebilir.

Fizik Tedavi ile Sırt Ağrısı Tedavisi

Kas kaynaklı sırt ağrıları için uzman doktorunuz sizlere fizik tedavi önerebilir. Bu sayede ağrıya neden olan kaslar eski kuvvetine kavuşur ve ağrılar yok olmaya başlar.

Ağrı Kesici ile Sırtta Ağrı Geçer mi?

Eğer uyguladığınız doğal yöntemler işe yaramadıysa siz de evdeki ağrı kesicilerinden birini kullanabilirsiniz.

Profesyonel Masaj ile Sırtta Ağrı Geçer mi?

Evet, kas nedenli oluşan, nefes alma sırasında ağrı, doğru masajla geçer. Ama amatör, her tarafınızı daha çok ağrıtacak, silkeleme gibi yöntemlerden uzak durun.

Sigarayı bırakın ağrılarınız son bulsun

Sigara, birçok rahatsızlığın temel nedenidir. Nefes almada zorlanma hatta sırta vuran ağrılar görülür. Sigara bırakılmazsa bu ağrılar sürekli hale gelir. Bıraktıktan sonra uygun tedaviyle kronik sırt ağrısı ve batmalarından kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap