Nasır Neden Olur?

nasir-neden-olur-76294

Nasır Neden Olur?Nasır bir deri rahatsızlığı olarak genellikle ayakta oluştuğu bilinen, fakat ellerde de sıkça rastlanan bir sorundur.
Nasır oluşumu i…

Nasır Neden Olur?

Nasır bir deri rahatsızlığı olarak genellikle ayakta oluştuğu bilinen, fakat ellerde de sıkça rastlanan bir sorundur.

Nasır oluşumu için gereken şartlar arasında baskı ve sürtünme bulunuyor. Yani bir deri tabakasının ayakta ya da elde olmasına da gerek yok. Yeteri kadar güçlü ve yeteri kadar baskı uygulanarak sürtündüğünde kolumuzdan tutunda derinin olduğu her noktada nasır oluşumu gözlenebilir.

Vücudumuzun ağırlığıyla oluşan büyük baskıyla beraber ayaklarımızda nasır görmemiz son derece doğal. Aynı zamanda sürtünme açısından da ayakkabının kattığı değer oldukça fazladır. Haliyle nasır sebepleri en temel şekilde sürtünme ve baskı olarak açıklanır. Çevresel etkiler ve sıkça yapılan yanlışların da üzerinde destekleyici etkileri bulunduğunu belirtmeden de geçmeyelim.

Nasır üst derinin sert bir tabaka haline dönüşmesi sonucunda vücudumuzun aldığı bir önlem olarak düşünülebilir. Zira bu tarz durumların ana etkeni yaşanan sürtünme ve baskıdan ötürü ayağımızı koruma iç güdüsüdür. Bağışıklık sistemimiz devreye girer ve baskının en yoğun olduğu bölgede yaşanan deformasyonları azaltmak adına böyle bir yol izler. Fakat altta deforme olmuş olan kısım sert tabakanın altında kalır. Böylece ayakkabıyı giyerken, çıkarırken, yürürken ya da koşarken oluşabilecek her sürtünme dayanılması güç ağrılara sebep olur.

Nasır Nedenleri

Nasır nedenleri ne olursa olsun kesinlikle bilinçsiz bir müdahaleden kaçınılması gereken oluşumlardır. Yeni yeni çıkmaya çalışan ya da uzun zamandır ayağınızda olan bir nasırı oradan almaya kalkarsanız çok daha kötü bir enfeksiyon riskinin doğmasına sebep olursunuz. Genel anlamda da daha kötü bir biçimde tekrar çıktığını görürsünüz. Daha büyük ve daha yayılmış olarak.

Yürüyüş Biçimi

Ayağınızın sürtünme derecesi ne kadar çok olursa o kadar nasıra el verişli bir durum doğar. Aynı zamanda yürümenizde bir anormallik olmasa da ayak hareketlerinizin buna sebebiyet verebileceğini söylemeliyiz.

Ayakkabı Tercihi

Ortopedik olmayan, ayak yapısına uygunsuz, merdiven altında üretilen, ucuz olduğu için cazip gelen ayakkabılar çok daha ciddi ayak problemlerine neden olur. Ancak nasırların nedeni içinde geçerli bir sebeptir.

Ayağın Korunması

Bastığınız zemine terlik, ayakkabı ya da ayağınızda bir koruma olmadan çıplak ayakla basmanız yaralara, kesilere ve benzer durumlara yol açabilir. Bu durumda da ayağınızın altında bulunan üst deri katmanı nasırlaşma sürecini başlatmış olur.

Aynı Hareketlerin Rutin Olarak Tekrar Edilmesi
Buna bir örnek vermek gerekirse sürekli dikiş makinesinin pedalına basan bir terzi gözünüzün önüne gelebilir. Bu gibi her gün aynı ayak hareketlerini tekrarlayan kişilerde sık rastlanan bir problemdir.

Parmaklar

Ayak yapınız başta olmak üzere kemiklerden tutunda dokusal yamukluk dahi söz konusu olabilir.

Genelde de parmakların dengesiz bir biçimde birbiriyle uyumsuz olması sık görülen bir durumdur. Nasır oluşumlarında etkilidir.

Kullanılan Ürünler

Çoğu zaman el nasırları için sürtünmenin yoğun olduğu el aletleri baz alınabilir. Örneğin kalemle yazı yazmak, sürekli mouse ya da klavye kullanmak doğrudan elin belirli bir deri kısmının daima sürtünmesi anlamına gelir. Bu da nasır sebepleri arasında önemli bir etkendir.

Nasır Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

Nasır çıkmasını engelleyen yöntemler arasında aslında yalnızca biraz dikkat etmenizin bile işe yarayacağını söylemeliyiz.

Genellikle bu dikkatimizi ayaklarımıza, ikincil olarak ise ellerimize yoğunlaştırmamız yeterli olacaktır.

Eğer ayaklarınızı temiz tutarsanız, ayak temizliği ile beraber çorapları ve ayakkabıları ardı ardına sık sık giymezseniz önlem almaya başlamış

olursunuz. Temiz ayakkabı ve çorap ile her gün değişim sağlarsanız %50 oranında daha az görüldüğünü bilmeniz gerekiyor.

Ortopedik olan, ayağınızın yapısına uygun olup rahat bastığınız ayakkabılar ve terlikler satın alın.

Eğer ayakta çalışıyorsanız ayakkabı da ucuz ve cazip gözükene değil, kaliteli olan, pahalı duran ayakkabılara yönelmelisiniz. Ayak sağlığınızdan önemli olmadığını unutmayın. Nasır en basit problemken daha ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

Ponza taşı ya da halk arasında topuk taşı olarak bilinen taşla ayaklarınızı her gün ovalamak, ölü derinin atılımı nasır oluşturacak bir toplu deriyi imkânsız kılacakıtr.

Ayağınızın yere temas ettiği ayakkabı ve terliklerden uzak durun. Aynı zamanda kumlarda dahi çıplak ayakla yürümek nasır oluşumunu tetikleyebilir.

Bulaşık gibi, kimyasal içerik olduğunu bildiğiniz ürünlerle temas kurmayınız. Eldiven ve benzeri çözümler bunun için üretilmiştir.
Bağcıkları bağlamamak, bağcıkları çok sıkmak ayağınızın ayakkabı içinde sağlıklı bir şekilde barınmamasını sağlar. Bu da zamanla sürtünmeye destek olup nasır oluşumunu tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap