Nasip İsminin Anlamı

nasip-isminin-anlami-24009

Nasip İsminin Anlamı

Anlamlı ve güzel isim arayışında olanların karşısına birçok alternatif çıkabilir. Bunlardan bir tanesi Nasip ismi olmaktadır. Nasip isminin anlamı nedir diye araştırma yapanlar ismin anlamından başka birçok analiz ve istatistik bilgilerine de ulaşmaktadır. Nasip, herhangi bir şeyden hisse ve pay almak anlamına gelmektedir.

“Bana nasip olur mu acaba” cümlesinde geçen nasip kısmet anlamına gelmektedir. TDK’ya göre Nasip isminin anlamı “Allah’ın kısmet ettiği” demektir. Eğer Allah nasip ederse her şey olur anlamındadır.

Nasip hem kız hem de erkek bebeklere verilebilir. Bebeğin nasipli ve kısmetli olması için bu isim tercih edilebilir. Nasip ismi Kur’an da geçiyor mu? Diye inceleme yaparsak bazı ayet ve surelerde geçtiğine rastlarız. Örnek vermek gerekirse; Bakara Suresi 200’üncü ayetinde “Rabbimiz, bize nasibimizi dünyada ver!” denilmektedir. Sad 35’inci ayetinde ise; “Rabbim beni bağışla ve bana benden sonra hiç kimseye nasip olmayacak bir mülk ve saltanat ihsan eyle!” denilmektedir.

Türkçe sözlüklerde ve lügatta Nasip ne demek konularına da değinilmiştir. Buralarda; günlük kazanç, kısmet, talih, birinin payına düşen hisse, manevi feyz anlamlarına rastlamaktayız.

Bu ismin analizini de hemen yapmak isteriz. Nasip isminin analizi yapılacak olunursa; bu isme sahip olan kişilerin zarif ve ince düşünceli olduğu görülür. Etraflarına pozitif enerji verdikleri için çok çabuk arkadaş edinirler. Güzel konuşmalarıyla bilinirler. Manevi duygulara oldukça fazla önem verirler. Eleştirilmekten hoşlanmazlar. Eğer onları eleştirirseniz kaybedebilirsiniz. Keyfine düşkündürler. Gezmeyi, eğlenmeyi severler. Aşka önem verdikleri için kalplerini aşka her zaman açık tutarlar.

Olumlu özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse; merhametli, sakin, yaratıcı, şefkatli, uyumlu, empati yeteneğine sahip, fedakar, hayal gücü geniş, yüksek inançlı ve romantik olduklarını söyleyebiliriz.

Olumsuz özellikleri arasında sabit fikirli, ani kararlar alabilen marjinal insanlar olduğunu belirtmemiz gerekir.

Fiziksel özellikleri arasında orantılı yüz hatlarıyla dikkat çekmektedirler. Geniş omuzları vardır, gamzesi olabilir, genellikle koyu renk göze sahiptirler. Alın yapısı düz ve geniştir. Tatlı gülümsemesiyle dikkat çekerler. Kalın bir ses tonları bulunur.

Nasip isminin popülaritesini merak ediyor musunuz? O konuda da sizleri aydınlatmak isteriz. Ülkemizde 1126 kişinin adı Nasip olmaktadır. En çok tercih edilen 2706’ıncı isimdir. Üniseks isimler arasında ise 175’inci sırada yer almaktadır.

İsme göre kişilik analizleri uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Nasip isminin kişilik analizi olarak onların neşeli, samimi ve hoşgörülü olduğu görülür. Arkadaşlığa önem verirler. O yüzden çevresi oldukça geniştir. Farklı kültürleri incelemekten hoşlanırlar. Yeni bilgiler öğrenmekten mutluluk duyarlar. Kendini geliştirmek için gayret gösterirler. Gezmekten ve yeni yerler görmekten hoşlandıkları için hep aynı yerde sabit kalmak onlara zor gelebilir.

Eğer Nasip ismini bebeğiniz için düşünüyorsanız ona uygun olan isimler de ilginizi çekecektir. Nasip isminin benzerleri şunlardır: Nasir, Nasib, Nasiye, Münasip, Nasuh, Nasrettin, Nas, Nasri, Nasıh, Hasip, Nesip, Necip, Nekip, Vasip

Nasip kelimesi günlük yaşantımızda da oldukça fazla kullanılır. Nasip kısmet konularına her zaman önem verilir. Nasip ismi caiz mi diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz; bu isim sakıncalı değildir. Üstelik birçok güzel anlamları beraberinde getirir.

“Ya Nasip Ya Kısmet” adında sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca “Hasip ile Nasip” adlı sinema filminde Zeki Alasya ve Metin Akpınar oynamıştır. Nasipse Olur, Nasipse Adayız filmlerinden de bahsetmek isteriz. “Nasip Değilmiş” şarkısını da Özcan Deniz ve daha birçok şarkıcı seslendirmiştir. Ahmet Oyan tarafından yazılan “Nasip” kitabı bulunur. “Ya Nasip” kitabı da Osman Sungur tarafından yazılmıştır.

nasip-isminin-anlami-24009
Nasip İsminin Anlamı

Nasip isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Pay, hisse
  • 2 – Allah’ın kısmet ettiği şey.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Nasip ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nasip ismini kullanan 1.126 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nasip ismini kullanan 195 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nasip ismini kullanan 74 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nasip ismini kullanan 91 kişi bulunmaktadır.

Nasip isminin Türkiye sıralaması

Nasip en çok kullanılan 2706. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 175. isimdir.

Nasip isminin Harf Analizi

Kişiye Nasip ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Nasip İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nasip ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nasip isminin anlamını gözden geçirin!

Nasip İsminin Numerolojisi

Nasip isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
A: bir
S: yirmi iki
İ: on iki
P: yirmi
TOPLAM: 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap